Ślub cywilny czy kościelny? Na którą ceremonię się zdecydować? Co je łączy a co dzieli?

podroz poslubna w azji

Właściwie nad czym tu się zastanawiać: osoby wierzące ślubują w kościele, zaś niewierzące lub niepraktykujące – w urzędzie. Okazuje się jednak, że nie wszystko jest tak oczywiste.

Wiele młodych par zastanawia się, jaki wziąć ślub: cywilny czy kościelny? Prawdą jest jednak, że niezależnie od tego czy pobierzemy się w Urzędzie Stanu Cywilnego czy w kościele, będzie to dzień wyjątkowy, który zapamiętamy do końca życia.

Niezależnie od miejsca i formy, ślub będzie wydarzeniem wyjątkowym, które zapamiętamy do końca życiaNiezależnie od miejsca i formy, ślub będzie wydarzeniem wyjątkowym, które zapamiętamy do końca życia (by epsos )

Zainteresują Cię również

Ślub bez błogosławieństwa? Ślub bez błogosławieństwa?
Dla jednych przedślubne błogosławieństwo rodziców to oczywistość – coś, czego pragną lub czego po prostu dopilnują z uwagi na...
Ślub cywilny krok po kroku Ślub cywilny krok po kroku
Ceremonia ślubna w Urzędzie Stanu Cywilnego trwa przeważnie 15 minut, jest więc znacznie krótsza od ślubu kościelnego, co nie...

Małżeństwo ważne w świetle prawa

Większość z nas chciałaby wziąć ślub, który uczyni nas małżonkami także w świetle prawa – z możliwością dziedziczenia, wspólnego rozliczania się z podatku, bezproblemowego odwiedzania się w szpitalu, ewentualnego ubiegania się o alimenty itp.

W dzisiejszych czasach ślub kościelny właściwie równa się ślubowi konkordatowemu, czyli zawartemu w kościele, ale posiadającemu pełną moc prawną.

Ślub wyłącznie kościelny, nieuznawany w świetle prawa, udzielany jest rzadko i tylko na specjalnych warunkach – w takiej sytuacji jasnym jest, że przyszli małżonkowie kierują się przede wszystkim zasadami wiary.

Tak więc w rozważaniach na temat wyboru ślubu cywilnego lub konkordatowego, kwestie prawne nie będą wiele wnoszącym argumentem.

Sala na ślub cywilnySala ślubów (by video4net )

 

Formalności

Ze ślubem kościelnym na pewno wiąże się więcej formalności niż ma to miejsce w przypadku ślubu cywilnego.

Pragnąc pobrać się w kościele musimy załatwić te wszystkie dokumenty, które potrzebne są do ślubu cywilnego...

  • odpisy skrócone aktów urodzenia,
  • dowody tożsamości,
  • zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa.

...a dodatkowo uregulować formalności związane z samym sakramentem:

  • metryki chrztu (z adnotacją o bierzmowaniu),
  • świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego,
  • świadectwo odbytych wizyt w poradni rodzinnej,
  • protokół przedślubny,
  • zapowiedzi przedślubne
  • licencja (jeśli pobieramy się w obcej parafii).

Koszty

Niezależnie od tego czy organizujemy tradycyjne wesele, sam ślub kościelny (nie licząc dekoracji, oprawy muzycznej itp.) będzie droższy niż ślub cywilny. Poza opłatami w urzędzie musimy tu bowiem uiścić koszty zapowiedzi (średnio 100 zł w jednej parafii), ewentualnej licencji na ślub w innej parafii (około 150 zł) i samego ślubu (tu wszystko zależy od księdza).

Zarówno uroczystość cywilną, jak i kościelną można zorganizować z dbałością o najdrobniejsze detaleZarówno uroczystość cywilną, jak i kościelną można zorganizować z dbałością o najdrobniejsze detale (by ryan_polei )

Kwestie religijne

Ślub cywilny to z punktu widzenia kościoła „małżeństwo niesakramentalne”, związek o charakterze świeckim, który traktowany jest najczęściej jako wstęp do późniejszego zawarcia ślubu kościelnego. Księża zastrzegają sobie, że nie uważają takiego ślubu za nieważny czy bez znaczenia, jednak taki związek nie może zostać uznany w świetle przepisów prawa kościelnego.

Zainteresują Cię również

Wszystko, co chcecie wiedzieć o spowiedzi przedślubnej Wszystko, co chcecie wiedzieć o spowiedzi przedślubnej
To trudny, owiany wieloma mitami temat, z którym muszą się zmierzyć wszystkie pary młode planujące ślub kościelny (także...
Ślub kościelny krok po kroku – jak wygląda ceremonia? Ślub kościelny krok po kroku – jak wygląda ceremonia?
Jedna z naszych czytelniczek zadała na forum pytanie o przebieg ceremonii ślubnej w kościele. Okazuje się, że sprawy na pozór...

Ważna może być także kwestia rozwodu: w Kościele nie istnieje coś takiego jak rozwód, a jedynie stwierdzenie nieważności małżeństwa. Jeśli małżeństwo zostanie uznane za nieważne, można wziąć ponownie ślub kościelny. Jeśli uzyskamy tylko rozwód cywilny – w oczach Kościoła nadal pozostaniemy małżeństwem.

To mit, że po ślubie cywilnym nie wypada zorganizować weselaTo mit, że po ślubie cywilnym nie wypada zorganizować wesela (by 1uk3 )

Piękno uroczystości

Trudno zaprzeczyć, że ślub zawierany w chłodnych, potężnych murach kościoła, przed majestatycznym ołtarzem i z rąk kapłana, ma swój niepowtarzalny klimat i urok. Ale chodzi przede wszystkim o klimat duchowy i takie argumenty powinny przemawiać tylko do osób wierzących.

Traktowanie kościoła jedynie jako ładnej ślubnej dekoracji jest pozbawione głębi i sensu.

Zarówno uroczystość cywilną, jak i kościelną możemy okrasić żywymi kwiatami i piękną oprawą muzyczną – kwestie estetyczne nie powinny zatem przemawiać za wzięciem takiego czy innego ślubu.

Ze ślubem kościelnym na pewno wiąże się więcej formalności niż z cywilnymZe ślubem kościelnym na pewno wiąże się więcej formalności niż z cywilnym (by demxx )

Mity na temat ślubu cywilnego i kościelnego

Ślub cywilny traktowany jest czasem, nieco ogólnikowo i powierzchownie, jako ślub mniej ważny niż kościelny. A ponieważ jest mniej doniosłym wydarzeniem nie powinno się ubierać do niego tradycyjnej sukni ślubnej i urządzać wesela.

 

Są to przekonania uzależnione od kwestii religijnych i bezpodstawne jest traktowanie ich jako prawd ogólnych. Ważność ślubu zależy tylko i wyłącznie od tego,jak traktuje go para młoda.

 
Trudno żeby osoba głęboko wierząca miała spierać się z osobą nieprzynależącą do żadnej religii na temat wyższości ślubu kościelnego nad cywilnym. Kolejny mit dotyczy związku ślubu cywilnego z nieplanowaną ciążą, czyli uznawaną przez niektórych koniecznością natychmiastowego usankcjonowania związku. Aby pobrać się w urzędzie, musimy wyrazić ku temu gotowość najpóźniej 31 dni przed wybraną datą, ślub kościelny planuje się często z rocznym lub dwuletnim wyprzedzeniem. W widoczny sposób wiąże się to z mitem pierwszym o nieorganizowaniu wesela w przypadku ślubu cywilnego, wszak to ono pochłania najwięcej czasu. Prawda jest taka, że i ślub kościelny można wziąć w miesiąc, a cywilny planować latami – po raz kolejny: wszystko zależy od przekonań i preferencji młodej pary.

Ślub w urzędzie wcale nie musi być mniej romantyczny niż kościelnyŚlub w urzędzie wcale nie musi być mniej romantyczny niż kościelny (by dominik99 )

Zainteresują Cię również

Urzędowanie z nowym nazwiskiem po ślubie Urzędowanie z nowym nazwiskiem po ślubie
Zmiana nazwiska po ślubie to nie tylko trudny dylemat czy ważne przeżycie natury osobistej, to także szereg dokumentów do...
Mity związane ze ślubem cywilnym Mity związane ze ślubem cywilnym
Ze ślubem cywilnym wiąże się wiele mitów. Wokół słyszy się, jest mniej ważny, pospolity, po którym nie można nawet pobawić się na...

 

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

My z narzeczonym bierzemy konkordatowy i nie bylo zastanawiania sie. Jestesmy wierzacy wiec slub cywilny nie wchodzil w gre.

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location