Ślub cywilny, ślub w USC – formalności, koszty, oprawa uroczystości, inspiracje i porady

Para młoda może przysiąc sobie miłość w majestatycznych murach kościoła, w eleganckiej sali urzędu, w malowniczym ogrodzie lub na egzotycznej wyspie.

Niezależnie od miejsca i otoczki, z pewnością będzie to najpiękniejsza chwila w ich życiu. Poniżej przyjrzymy się bliżej jednej z trzech dostępnych w Polsce form ślubu, a mianowicie: ślubowi cywilnemu.

Ślub cywilny udzielany jest przez Urząd stanu cywilnegoŚlub cywilny udzielany jest przez Urząd stanu cywilnego (by sleepyjeanie )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu...

Czym jest ślub cywilny?

Odzierając całą sytuację z romantyzmu i skupiając się tylko na definicji, można powiedzieć, że ślub cywilny to po prostu prawna forma zawarcia związku małżeńskiego.

W rzeczywistości jest to jednak podniosła chwila, pierwszy ważny krok ku wspólnej przyszłości i niejednokrotnie – przepiękna uroczystość.

Ślub cywilny można wziąć w dowolnym Urzędzie Stanu CywilnegoŚlub cywilny można wziąć w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego (by andrewmorrell )

Czego musimy dopilnować, planując ślub cywilny:

  • zgłosić się do urzędu, w którym ślub ma być zawarty co najmniej na miesiąc i jeden dzień przed planowaną uroczystością,
  • potrzebnymi dokumentami będą: dowód osobisty oraz skrócony odpis aktu urodzenia, jeżeli jednak jedna osoba z pary jest po rozwodzie lub jest wdową/wdowcem potrzebny będzie dodatkowo dokument potwierdzający rozwód lub śmierć poprzedniego partnera/partnerki.

Ile trwa ślub cywilny?

Uroczystość zawarcia związku małżeńskiego trwa około 15 minut. W tym czasie urzędnik wygłasza mowę, a chwilę później para młoda powtarza słowa przysięgi. Po założeniu obrączek i podpisaniu aktu małżeństwa ceremonia dobiega końca.

Uroczystość zawarcia związku małżeńskiego trwa około 15 minutUroczystość zawarcia związku małżeńskiego trwa około 15 minut (by andres_md )

Tekst przysięgi na ślubie cywilnym:

Mężczyzna:

Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny Uroczyście oświadczam, że wstępuje w związek małżeński z ... i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Kobieta:

Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny Uroczyście oświadczam, że wstępuje w związek małżeński z ... i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Opłaty

  • skrócony odpis aktu urodzenia – 22 zł,
  • opłata za ślub – 84 zł,
  • oprawa muzyczna – ok. 100 zł.

altŚlub cywilny to prawna forma zawarcia związku małżeńskiego (by grongar )

Mity na temat ślubu cywilnego

Ślub cywilny to tylko formalność

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy,...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

To stwierdzenie bardzo krzywdzące, dla wielu par ślub cywilny jest bowiem najpiękniejszym dniem w życiu. Oczywiście jakość ceremonii zależy od osoby ją prowadzącej i od zebranych gości. Niektórzy urzędnicy potrafią wygłosić naprawdę wzruszającą przemowę na temat małżeństwa i rodziny. Także obserwujący ceremonię goście mogą wspierać młodą parę brawami, uśmiechami i żartami, ciepło witając ich jako świeżo upieczonych małżonków. Złożenie przysięgi oraz wymienienie się obrączkami przed urzędnikiem, nie jest wcale mniej uroczyste czy mniej znaczące niż przed księdzem.

Ślub cywilny jest mniej uroczysty niż ślub kościelny

Nie musi tak być. Wszystko zależy od miejsca, w którym ślub bierzemy i od jego oprawy. Ślub cywilny może odbyć się np. w malowniczym dworku, a nawet w plenerze, jeśli dodać do tego ciekawą oprawę muzyczną, może być naprawdę pięknie. Nie tylko kościelne wnętrza gwarantują „ładny” ślub, a poza tym traktowanie ich tylko jako dekoracji jest nie na miejscu i może urazić uczucia religijne innych osób.

Ślub cywilny wyklucza tradycyjną suknię ślubną

Takie przekonanie jest być może echem dawnych czasów, gdy wszystkie pary pragnące wziąć ślub kościelny, musiały najpierw pobrać się cywilnie. Ponieważ czekała ich druga, piękna uroczystość, ślub cywilny często traktowali tylko jako formalność.

Dziś na ślub cywilny decydują się pary, które nie deklarują przynależności do kościoła katolickiego lub które ślubują po raz drugi i często jest to jedna z najważniejszych uroczystości w ich życiu, a nie tylko formalność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na ślubie cywilnym wystąpić w tradycyjnej bieli panny młodej – to nasz dzień i powinniśmy zaplanować go wedle naszych oczekiwań.

Tu przeczytacie więcej na temat sukienki do ślubu cywilnego.

Po ślubie cywilnym nie robi się wesela

To również mit. Wiele par traktuje ślub cywilny bardzo uroczyście: jest biała suknia, jest bryczka i jest wesele na 100 osób. Jeśli tylko para młoda ma ochotę spędzić ten dzień w sposób wyjątkowy, nic nie stoi na przeszkodzie, tak samo jak para ślubująca w kościele może zrobić skromną uroczystość bez wesela. Ani biała suknia ani huczne wesele nie są zarezerwowane tylko dla ślubu kościelnego.

W dniu ślubu świętujemy wstąpienie na nową drogę życia danej pary, niezależnie od tego w jakiej formie czy w jakim obrządku odbył się ślub.

Biała suknia ślubna to przede wszystkim symbol szczęścia i czystości (nie tylko cielesnej, ale także – czystości serca), nie jest zatem zarezerwowana jedynie dla ślubu kościelnegoBiała suknia ślubna nie jest zarezerwowana jedynie dla ślubu kościelnego (by andrewmorrell )

Urzędnicy coraz częściej udzielają zgody na ślub poza lokalem USC, np. w plenerzeUrzędnicy coraz częściej udzielają zgody na ślub poza lokalem USC, np. w plenerze (by andrewmorrell )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też...

 

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location