Błogosławieństwo rodziców - zdecydować się czy nie? Na czym polega błogosławieństwo? Przykładowe teksty błogosławieństwa

Błogosławieństwo rodziców to tradycja. Chyba żaden rodzic nie wyobraża sobie, że miałby pominąć ten element ślubu swoich dzieci. Jest to chwila bardzo poruszająca dla każdej ze stron.

 Błogosławieństwo jest indywidualną sprawą, często bardzo spornąBłogosławieństwo jest indywidualną sprawą, często bardzo sporną (by ryan_polei )

Stres dla rodziców

Błogosławieństwo jest bardzo wzniosłą i poruszającą chwilą.

Zainteresują Cię również

Ślub bez błogosławieństwa? Ślub bez błogosławieństwa?
Dla jednych przedślubne błogosławieństwo rodziców to oczywistość – coś, czego pragną lub czego po prostu dopilnują z uwagi na...
Wszystko, co chcecie wiedzieć o spowiedzi przedślubnej Wszystko, co chcecie wiedzieć o spowiedzi przedślubnej
To trudny, owiany wieloma mitami temat, z którym muszą się zmierzyć wszystkie pary młode planujące ślub kościelny (także...

To w końcu pewnego rodzaju „pożegnanie” dzieci. Od tego dnia córka czy syn będą tworzyć nową rodzinę. Scenariusz zwykle kończy się podobnie: rodzice płaczą, Młoda Para uśmiecha się przez łzy.

Rodzice często pieczołowicie przygotowują się do błogosławieństwa, np. układając poruszające przemowy czy nawet samodzielnie pisząc wiersze, których uczą się potem na pamięć. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w obliczu stresu wszystko można zapomnieć. Nie warto więc przygotowywać długich tekstów – w kilku zdaniach można zawrzeć wszystko, co najważniejsze podczas błogosławieństwa. Rodzice mogą przygotować sobie małą ściągę, która w obliczu stresu z pewnością stanie się pomocna.

Z błogosławieństwem czy bez?

Coraz więcej Młodych Par odchodzi od tradycji i nie zależy im na symbolicznym akcie błogosławieństwa rodziców. Dla niektórych jest to staroświeckie, inni nie lubią wzruszeń.

Błogosławieństwo jest indywidualną sprawą, często bardzo sporną: Państwo Młodzi proponują obejść się bez niego, rodzice nie wyobrażają sobie pominąć tego jakże ważnego dla nich elementu. W tej kwestii warto dojść do porozumienia jeszcze przed ślubem, aby w tym wyjątkowym dniu nie było żadnych nieporozumień.

Błogosławieństwo to bardzo poruszająca chwila, zwłaszcza dla rodzicówBłogosławieństwo to bardzo poruszająca chwila, zwłaszcza dla rodziców (by ryan_polei )

Coraz częściej Młodych Par odchodzi od tradycji i nie chce błogosławieństwaCoraz więcej Młodych Par odchodzi od tradycji i nie zależy im na akcie błogosławieństwa rodziców (by lorraineyeung )

Jak przebiega błogosławieństwo?

Błogosławieństwo najczęściej odbywa się w domu Panny Młodej.

 

W pokoju, gdzie jest dużo miejsca (muszą zmieścić się rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, fotograf i czasem garść gości weselnych, którzy chcą towarzyszyć tej doniosłej chwili) na stole ustawia się krzyż wraz z wodą święconą.

Młoda Para klęka i prosi rodziców o błogosławieństwo na nową drogę życia. Rodzice wygłaszają przygotowany wcześniej tekst i robią znak krzyża na czołach Państwa Młodych.

Zainteresują Cię również

Ślub kościelny krok po kroku – jak wygląda ceremonia? Ślub kościelny krok po kroku – jak wygląda ceremonia?
Jedna z naszych czytelniczek zadała na forum pytanie o przebieg ceremonii ślubnej w kościele. Okazuje się, że sprawy na pozór...
Ślub i wesele w piątek Ślub i wesele w piątek
Coraz częściej się słyszy o ślubach kościelnych i weselach wyprawianych w piątek. Jeszcze niedawno było to niemożliwe, obecnie...

Przykładowe teksty błogosławieństwa:

Kochane Dzieci, przyjmijcie błogosławieństwo waszych Rodziców, niech ono Wam towarzyszy na drodze wspólnego życia. Maryja, Matka pięknej miłości niechaj otacza Was swoją opieką. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

Kochane dzieci pamiętajcie, że każdego dnia musicie starać się o podtrzymywanie płomienia Waszej miłości. Starajcie się żyć wiernie według przykazań bożych i wobec własnego sumienia. Z serca wam błogosławię na Waszą nową drogę życia. W Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Warto przed ślubem ustalić z rodzicami, czy będziemy chcieli mieć błogosławieństwoKwestię błogosławieństwa warto przedyskutować z rodzicami przed ślubem (by ryan_polei )

Nie jednej Pannie Młodej podczas błogosławieństwa popłyną łzyNie jednej Pannie Młodej podczas błogosławieństwa popłyną łzy (by tornatore )

Moja droga córko dziś opuszczasz swój rodzinny dom, niech ognisko domowe, które od dziś sama będziesz tworzyć było dla Ciebie źródłem szczęścia i realizacji. Bądź dla swego męża i dla swoich dzieci ostoją spokoju oraz wsparciem w codziennych troskach. Z serca Ci błogosławię w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Drogi synu, bądź wzorem cnót, strażnikiem nauki Chrystusa, wzorem męża i ojca. Nie pozwól, aby cokolwiek zniszczyło Waszą miłość, która dziś przywiodła Was pod ołtarz. Z serca Wam kochane dzieci błogosławię i polecam opiece Matki Boskiej. W Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Dziś wzruszenie odbiera nam głos. Dlatego w krótkich słowach z całego serca i duszy rodzicielskiej błogosławimy Waszej miłości, w Imię Ojca i Syna i  Ducha Świętego.

Błogosławieństwo najczęściej odbywa się w domu Panny MłodejBłogosławieństwo najczęściej odbywa się w domu Panny Młodej (by northcharleston )

Bardzo często na błogosławieństwo nalegają rodzice Państwa MłodychBardzo często na błogosławieństwo nalegają rodzice Państwa Młodych (by ryan_polei )

Zainteresują Cię również

Rola rodziców w dniu ślubu Rola rodziców w dniu ślubu
Rodzice Państwa Młodych pełnią rolę gospodarzy na ślubie i weselu, gdyż to oni wydają swoje dzieci. Do nich więc należy wiele...
Strój mamy panny młodej lub pana młodego Strój mamy panny młodej lub pana młodego
Jak się ubrać na ślub córki? Co włożyć na ślub syna? Chyba każda mama prędzej czy później zada sobie to pytanie. W tym ważnym...