Zmiana nazwiska po ślubie to nie tylko trudny dylemat czy ważne przeżycie natury osobistej, to także szereg dokumentów do wypełnienia i konieczność zgłoszenia zmiany danych w różnych instytucjach i urzędach.
Ach, gdyby ślubna papierologia zawsze występowała w tak atrakcyjnej formie! (by Vanessa Hayes )
Nowe nazwisko w urzędzie skarbowym
Naturalnym jest, że po ślubie i zmianie nazwiska na nazwisko męża lub żony należy wymienić dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, legitymację studencką itp. Wiele młodych żon zastanawia się jednak, czy konieczne jest zgłaszanie takiej zmiany również do urzędu skarbowego.
Zainteresują Cię również
Od całkiem niedawna, bo od początku 2012 roku, nie musimy zgłaszać w urzędzie skarbowym zmiany nazwiska, jeśli jesteśmy osobą fizyczną objętą rejestrem PESEL. Wcześniej trzeba było w tym celu wypełniać specjalny druk - NIP-3.
Skąd ta zmiana? Związana jest ona z funkcjonowaniem Centralnego Rejestru Podmiotów — Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP). Jeśli więc dokonaliśmy wymiany dowodu, urząd skarbowy będzie czerpał nasze aktualne dane właśnie z wyżej wspomnianego rejestru.
Ślub wiąże się najczęściej ze zmianą nazwiska i adresu (by mejiaperalta )
Nowy adres w urzędzie skarbowym
Jeśli przy okazji zawarcia związku małżeńskiego zmieniliśmy miejsce zameldowania, to są to również dane z zakresu rejestru PESEL i zostaną uaktualnione automatycznie. Jeśli zostało zmienione miejsce zamieszkania (ale nie zameldowania), wówczas musimy zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym albo składając dokument aktualizacyjny ZAP-3 albo przy okazji składania jakichkolwiek innych dokumentów podatkowych.
Uwaga: wszystkie te informacje dotyczą osób nieprowadzących działalności gospodarczej i niezarejestrowanych jako podatnik VAT.
Mąż i żona - nowi podatnicy (by Jenifer Corrêa )
Zainteresują Cię również
Żona z własną działalnością
No właśnie, a co z osobami, które zmieniły nazwisko po ślubie a prowadzą własną działalność gospodarczą? W tym wypadku administracja publiczna nie jest już taka łaskawa, a na aktualizację danych osobowych w urzędzie skarbowym mamy 7 dni. Do tego celu posłużą nam formularze CEIDG-1 lub NIP-7 (jeśli nie figurujemy w rejestrze CEIDG).
Dobra wiadomość jest taka, że od 2012 roku młodzi małżonkowie mają do załatwienia mniej formalności po ślubie (by andrewczap )
Zmiana danych po ślubie w banku
Choć w pierwszej chwili nie wydaje się to najważniejsze, warto jak najszybciej uaktualnić swoje dane także w bankach.
Może nam to zaoszczędzić kłopotów przy braniu kredytu, przy zwrotach podatku czy przy otrzymywaniu świadczeń wynikających z urlopu macierzyńskiego itp.
Zmiana danych u ubezpieczyciela
To kolejny ważny punkt do odhaczenia, jeśli zmieniliśmy nazwisko. Lepiej poświęcić chwilę na kontakt z ubezpieczycielem w celu aktualizacji danych, niż potem mieć problemy z wypłatą ewentualnego odszkodowania.
A jakie są wasze doświadczenia ze zmianą dokumentów po ślubie? Czy przychodzi wam do głowy jeszcze jakieś miejsce, w którym warto by zaktualizować dane?
I żyli długo i szczęśliwie… jeśli tylko dopilnowali wszystkich spraw w urzędzie ;) (by stampinmom )