Gdzie zgłosić zmianę nazwiska po ślubie? Czy trzeba zmieniać dane w urzędzie skarbowym?

Zmiana nazwiska po ślubie to nie tylko trudny dylemat czy ważne przeżycie natury osobistej, to także szereg dokumentów do wypełnienia i konieczność zgłoszenia zmiany danych w różnych instytucjach i urzędach.

Ach, gdyby ślubna papierologia zawsze występowała w tak atrakcyjnej formie!Ach, gdyby ślubna papierologia zawsze występowała w tak atrakcyjnej formie! (by Vanessa Hayes )

Nowe nazwisko w urzędzie skarbowym

Naturalnym jest, że po ślubie i zmianie nazwiska na nazwisko męża lub żony należy wymienić dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, legitymację studencką itp. Wiele młodych żon zastanawia się jednak, czy konieczne jest zgłaszanie takiej zmiany również do urzędu skarbowego.

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Od całkiem niedawna, bo od początku 2012 roku, nie musimy zgłaszać w urzędzie skarbowym zmiany nazwiska, jeśli jesteśmy osobą fizyczną objętą rejestrem PESEL. Wcześniej trzeba było w tym celu wypełniać specjalny druk - NIP-3.

Skąd ta zmiana? Związana jest ona z funkcjonowaniem Centralnego Rejestru Podmiotów — Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP). Jeśli więc dokonaliśmy wymiany dowodu, urząd skarbowy będzie czerpał nasze aktualne dane właśnie z wyżej wspomnianego rejestru.

Ślub wiąże się najczęściej ze zmianą nazwiska i adresuŚlub wiąże się najczęściej ze zmianą nazwiska i adresu (by mejiaperalta )

Nowy adres w urzędzie skarbowym

Jeśli przy okazji zawarcia związku małżeńskiego zmieniliśmy miejsce zameldowania, to są to również dane z zakresu rejestru PESEL i zostaną uaktualnione automatycznie. Jeśli zostało zmienione miejsce zamieszkania (ale nie zameldowania), wówczas musimy zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym albo składając dokument aktualizacyjny  ZAP-3 albo przy okazji składania jakichkolwiek innych dokumentów podatkowych.

Uwaga: wszystkie te informacje dotyczą osób nieprowadzących działalności gospodarczej i niezarejestrowanych jako podatnik VAT.

Mąż i żona - nowi podatnicyMąż i żona - nowi podatnicy (by Jenifer Corrêa )

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Żona z własną działalnością

No właśnie, a co z osobami, które zmieniły nazwisko po ślubie a prowadzą własną działalność gospodarczą? W tym wypadku administracja publiczna nie jest już taka łaskawa, a na aktualizację danych osobowych w urzędzie skarbowym mamy 7 dni. Do tego celu posłużą nam formularze CEIDG-1 lub NIP-7 (jeśli nie figurujemy w rejestrze CEIDG).

Dobra wiadomość jest taka, że od 2012 roku młodzi małżonkowie mają do załatwienia mniej formalności po ślubieDobra wiadomość jest taka, że od 2012 roku młodzi małżonkowie mają do załatwienia mniej formalności po ślubie (by andrewczap )

Zmiana danych po ślubie w banku

Choć w pierwszej chwili nie wydaje się to najważniejsze, warto jak najszybciej uaktualnić swoje dane także w bankach.

Może nam to zaoszczędzić kłopotów przy braniu kredytu, przy zwrotach podatku czy przy otrzymywaniu świadczeń wynikających z urlopu macierzyńskiego itp.

Zmiana danych u ubezpieczyciela

To kolejny ważny punkt do odhaczenia, jeśli zmieniliśmy nazwisko. Lepiej poświęcić chwilę na kontakt z ubezpieczycielem w celu aktualizacji danych, niż potem mieć problemy z wypłatą ewentualnego odszkodowania.

A jakie są wasze doświadczenia ze zmianą dokumentów po ślubie? Czy przychodzi wam do głowy jeszcze jakieś miejsce, w którym warto by zaktualizować dane?

I żyli długo i szczęśliwie… jeśli tylko dopilnowali wszystkich spraw w urzędzie ;)I żyli długo i szczęśliwie… jeśli tylko dopilnowali wszystkich spraw w urzędzie ;) (by stampinmom )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...

 

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location