Ślub na świeżym powietrzu – czy w Polsce można wziąć ślub cywilny lub kościelny w plenerze?

podroz poslubna w azji

Ślub na plaży lub w ogrodzie kojarzy nam się głównie z romantycznymi filmami. Jednak my również możemy zdecydować się na złożenie przysięgi nie w kościele czy w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale w naszym wymarzonym miejscu.

Ślub na świeżym powietrzu z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych gościŚlub na świeżym powietrzu z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych gości (by ryan_polei )

Ślub cywilny w plenerze

Dawniej pobranie się poza Urzędem Stanu Cywilnego było niemal niemożliwe. Zgodę na taki ślub dostawały jedynie osoby chore lub gdy jeden z małżonków przebywał w więzieniu. Dziś to się zmieniło.

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Od 1 marca 2015 roku bez najmniejszych problemów można brać ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego. Nie musi być to już wyjątkowa sytuacja. Miejsce zaślubin powinno znajdować się najlepiej w granicach miasta. Koszt takiego ślubu wynosi 1000 zł

Plenerowa druhenkaPlenerowa druhenka (by tmarsee530 )

Odpowiednie przygotowanie

Do ślubu cywilnego na świeżym powietrzu powinniśmy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musimy znaleźć miejsce, gdzie powiesimy godło państwowe. Musi też stać stół oraz krzesła dla urzędnika, Pary Młodej i świadków. Nie zapomnijmy też o stworzeniu odpowiedniego nastroju dzięki muzyce. Możemy do tego celu wynająć osobę grającą na harfie lub skrzypcach albo podłączyć sprzęt muzyczny i poprosić bliską osobę o puszczanie wybranych przez nas piosenek w odpowiednich momentach.

Ślub kościelny i konkordatowy pod chmurką

Powiedzenie sobie sakramentalnego „tak” przed księdzem, ale w innym miejscu niż kościół należy do nie lada wyzwania. Prawo kanoniczne zabrania bowiem brania ślubu w miejscach niewyświęconych. Co zatem zrobić w takiej sytuacji?

Aby wziąć ślub na świeżym powietrzu, musimy napisać podanie z pozwoleniem do biskupa. Pamiętajmy o uwzględnieniu naprawdę ważnego powodu, dla którego chcemy się pobrać w tym a nie innym miejscu. Jeśli mamy znajomego księdza, wspomnijmy o tym w podaniu. Wtedy będzie większe prawdopodobieństwo, że otrzymamy zgodę. Na decyzję możemy czekać nawet rok, tak więc uzbrójmy się w cierpliwość. Gdy już uzyskamy pozwolenie, udajemy się do księdza, który udzieli nam ślubu. Pozostałe formalności typu: pozwolenia, zapowiedzi czy dostarczenie aktu chrztu są identyczne jak w przypadku ślubu w innej parafii.

Aby wziąć ślub np. w ogrodzie musimy otrzymać pozwolenie od ksiądza lun urzędnika USCAby wziąć ślub np. w ogrodzie musimy otrzymać pozwolenie od ksiądza lun urzędnika USC (by coreyann )

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Miejsce, w którym chcemy wziąć ślub musi być odpowiednio przygotowaneMiejsce, w którym chcemy wziąć ślub musi być odpowiednio przygotowane (by wedding-photography-by-jonathan-day )

Koszt takiego ślubu jest zwykle większy od tego zawartego w parafii. Ze wszystkimi pozwoleniami i ofiarą może nas to wynieść nawet 2000 zł.

Do ceremonii musimy się też przygotować. Warunkiem koniecznym jest miejsce na powieszenie krzyża. Dodatkowo musimy postawić stół, krzesła dla Państwa Młodych, świadków i gości oraz postarać się o dobre nagłośnienie. Ciekawym pomysłem jest wyłożenie czerwonego dywanu. Nie zapomnijmy też o świeżych kwiatach. Im ich więcej, tym lepiej!

O ile ślub cywilny trwa zaledwie 15 minut, tak ceremonia kościelna może przekroczyć godzinę, a jak wiadomo warunki klimatyczne w Polsce są różne... Dlatego pomyślmy wcześniej o zadaszeniu dla naszych gości. Możemy wypożyczyć namiot lub dużą altanę.

Jeśli nie dostaniemy pozwolenia, nie przejmujmy się. Możemy wybrać mały kościółek blisko „naszego miejsca” i urządzić wesele na świeżym powietrzu.

Sakramentalne Sakramentalne "tak" na łonie natury (by kindee )

A może tak ślub na plaży?A może tak ślub na plaży? (by krystal-hotels-timeshare )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...

 

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Pięknie! Oby tylko prawdziwa "chmurka" (ciemna i deszczowa) nie popsuła ślubu! Wiadomo, na wszystko są sposoby, ale nawet kalosze mogą nie ocalić sukni Młodej przy dużej chlapie. No i duża część uroku pleneru to kolory, światło, słońce... Jeśli...

Pięknie! Oby tylko prawdziwa "chmurka" (ciemna i deszczowa) nie popsuła ślubu! Wiadomo, na wszystko są sposoby, ale nawet kalosze mogą nie ocalić sukni Młodej przy dużej chlapie. No i duża część uroku pleneru to kolory, światło, słońce... Jeśli trafimy z pogodą, to piękna rzecz.

Czytaj więcej
There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location