Ślub kościelny jest rozumiany przez wiernych przede wszystkim jako zawarcie związku małżeńskiego przed Bogiem. Ceremonia ta, podobnie jak ślub humanistyczny, nie jest w Polsce uznawana z punktu widzenia prawa.
Dlatego też trzeba zawrzeć dodatkowo ślub cywilny lub połączyć jedno z drugim, biorąc tzw. ślub konkordatowy, który uznaje i Kościół i polskie prawo.
Ślub kościelny to nie tylko piękna i wzruszająca ceremonia, ale przede wszystkim jeden z 7 sakramentów katolickich
(by emerycophoto )
Zainteresują Cię również
Najpiękniejsza ceremonia
Sama ceremonia w kościele jest dla wielu młodych par jedną z najpiękniejszych uroczystości w ich życiu. Narzeczeni w odświętnych strojach przysięgają miłość przed Bogiem, a zgromadzeni goście przeżywają wraz z nimi radość oraz wzruszenie towarzyszące temu wydarzeniu.
W której parafii wziąć ślub?
Według tradycji ślub kościelny odbywa się w parafii panny młodej lub pana młodego. Nie jest to jednak przymus. Związek małżeński może być oczywiście zawarty w parafii, do której nie należy żadne z narzeczonych.
Jeśli więc spodoba nam się jakiś malowniczy kościółek w małej wsi, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy pobrali się właśnie tam. Musimy tylko skontaktować się z miejscowym księdzem i umówić termin, a następnie we własnej parafii otrzymać pozwolenie lub tzw. licencję na zawarcie ślubu w innej parafii (uwaga: wystarczy jedna licencja – ze strony panny młodej lub ze strony pana młodego). We własnych parafiach (obydwóch) musimy także zadbać o wygłoszenie zapowiedzi.
Ślub kościelny jest rozumiany przez wiernych przede wszystkim jako zawarcie związku małżeńskiego przed Bogiem
(by johnhopephotography )
Kurs przedmałżeński jest koniecznością w przypadku ślubu kościelnego (by andrewmorrell )
Rezerwacja daty
Mniej więcej 6 miesięcy przez zaplanowaną datą ślubu należy udać się do kancelarii parafialnej w celu rezerwacji „miejsca”. Należy pamiętać, że najwięcej małżeństw zawieranych jest latem. Odkładanie rezerwacji może przyczynić się do opóźnienia ślubu.
Oczywiście są pary, które decydują się na ożenek dwa miesiące wcześniej i im także udaje się zarezerwować datę i skompletować niezbędną dokumentację – wszystko zależy od zasad panujących na terenie danej parafii i od „oblężenia” danego kościoła przez pary młode.
Protokół przedślubny
Mniej więcej 3 miesiące przed ślubem narzeczeni ponownie muszą wybrać się do kancelarii parafialnej, tym razem w celu spisania protokołu przedślubnego. Trzeba wówczas zabrać ze sobą następujące dokumenty:
- dowody osobiste,
- metryki chrztu (odebrane z parafii chrztu),
- świadectwa nauki religii (nie wszędzie wymagane),
- świadectwo bierzmowania lub adnotacja odnośnie tego sakramentu sporządzona na akcie chrztu,
- zaświadczenie z USC o braku okoliczności, które mogłyby uniemożliwić zawarcie sakramentu małżeństwa.
W przypadku licencji umożliwiającej zawarcie związku małżeńskiego w innej parafii młodzi spisują protokół w jednej ze swoich rodzimych parafii. W przypadku otrzymania z rodzinnej parafii jedynie zgody na ślub gdzieś indziej, całą dokumentację sporządza ksiądz z parafii, gdzie odbędzie się ślub. Licencja i zgoda nie są zatem tym samym. Najczęściej ksiądz, u którego ubiegamy się o ślub sam określa, którego z tych dokumentów będzie od nas oczekiwał.
Po spisaniu protokołu przedślubnego, przez dwie kolejne niedziele wygłaszane są zapowiedzi. Jeśli bierzemy ślub w zupełnie innej parafii, sami musimy zadbać o to, by w rodzinnej parafii wygłoszono zapowiedzi. Licencję na ślub w innej parafii otrzymuje się dopiero po dostarczeniu potwierdzenia wygłoszonych zapowiedzi.
Należy pamiętać o pierwszym sakramencie pokuty, po którym otrzyma się zaświadczenie.
Ślub konkordatowy jest połączeniem ślubu kościelnego z cywilnym (by johnhopephotography )
Ślub kościelny to uroczystość wymagająca duchowego zaangażowania (by andrewmorrell )
Zainteresują Cię również
Nauki przedmałżeńskie
Odbycie nauk przedmałżeńskich jest konieczne do zawarcia ślubu kościelnego. Najlepiej rozpocząć je na 3 miesiące przez planowaną datą ślubu. Kurs przedmałżeński trwa od 7 do 10 tygodni.
W wielu miastach można też odbyć weekendowy kurs przedmałżeński, który jest intensywną, skondensowaną formą nauk przedślubnych. Za taki kurs najczęściej trzeba zapłacić (np. 180 zł od osoby) i przygotować się na rezerwację dwóch całych dni (sobota-niedziela) oraz piątkowego wieczoru.
Obowiązkiem są również spotkania w poradni małżeńskiej – należy je odbyć najwcześniej trzy miesiące przed ślubem.
Zgromadzeni goście dzielą z narzeczonymi radość i wzruszenie towarzyszące uroczystości zaślubin (by AfroDad )
Akt ślubu
Tydzień przed ślubem należy udać się do kancelarii parafialnej, obowiązkowo ze świadkami. Potrzebne będą: dowody osobiste, zaświadczenie ukończenia kursu małżeńskiego oraz odbycia spotkań w poradni rodzinnej, zaświadczenie dotyczące wygłoszenia niedzielnych zapowiedzi (jedynie osoby pochodzące z innej parafii). Świadkowie muszą dostarczyć tylko dowody osobiste.
Dzień przed ślubem należy pamiętać o obowiązkowym sakramencie pokuty.
W dniu ślubu
Do kościoła warto przyjechać wcześniej w celu dostarczenia zaświadczeń sakramentu pokuty. Narzeczeni oraz świadkowie muszą podpisać zaświadczenie, które związane jest ze zbliżającą się ceremonią.
Wbrew pozorom, obowiązkowe nauki przedmałżeńskie mogą być bardzo pozytywnym doświadczeniem (by wswed )
Ślub TYLKO kościelny
Niektóre pary zastawiają się, czy możliwe jest wzięcie ślubu kościelnego bez konsekwencji urzędowych.
W dzisiejszych czasach sam ślub kościelny (czyli nie konkordatowy i bez uprzednio zawartego ślubu cywilnego) jest rzadko zawierany, ale nie niemożliwy.
Na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w 1998 roku zdecydowano, że osoby biorące ślub kościelny mają obowiązek uzyskania dla niego skutków cywilnych. Okazuje się jednak, że prawo kanoniczne przewiduje w tym względzie pewne ustępstwa: w sytuacjach wyjątkowych ordynariusz danego miejsca może zezwolić na zawarcie małżeństwa bez skutków cywilnych. (Źródło: Aleksandra Nowicka, Warunki zawarcia małżeństwa w formie wyznaniowej o skutkach cywilnych przewidzianych w prawie polskim, Uniwersytet Wrocławski 2009).
Mówiąc w skrócie: ksiądz nie może z miejsca zgodzić się na udzielenie takiego ślubu, konieczne jest przedstawienie ważnych ku temu powodów i uzyskanie zgody biskupa.
Na sam ślub kościelny najczęściej decydują się pary, dla których nie są obojętne kwestie religijne, zaś z powodów zawodowych, finansowych czy prawnych nie chcą tworzyć małżeństwa w obliczu prawa.
Narzeczeni przysięgają sobie miłość i wierność przed obliczem Boga (by prayitnophotography )
Zainteresują Cię również