Ślub humanistyczny – Jak wziąć ślub humanistyczny? Gdzie wziąć ślub humanistyczny? Co to jest ślub humanistyczny?

Ślub na rowerze albo w kinie? Dlaczego nie! Małżeńska przysięga przynoszenia porannej kawy do łóżka lub codziennego przytulania? To możliwe! Wystarczy zdecydować się na ślub humanistyczny.

Jest tylko jeden szkopuł: taki ślub nie ma w Polsce mocy prawnej.

Ślub humanistyczny umożliwia młodej parze realizację najbardziej zwariowanych pomysłówŚlub humanistyczny umożliwia młodej parze realizację najbardziej zwariowanych pomysłów (by andrewmorrell )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Czym jest ślub humanistyczny?

Okazuje się, że zawarciu związku małżeńskiego nie zawsze towarzyszyć musi ksiądz lub urzędnik.

Ślub humanistyczny stanowi alternatywę dla ślubu kościelnego, jako ceremonia skupiająca uwagę na młodej parze oraz relacjach międzyludzkich i społecznych, jednak z pominięciem jakiegokolwiek kontekstu religijnego. Ceremonia przebiega też całkiem inaczej niż w przypadku ślubu cywilnego: jest zupełnie dowolna bez żadnych utartych formułek.

Pewne charakterystyczne elementy uroczystości, takie jak uroczysty wystrój, bogata treść przysięgi czy oprawa muzyczna, zostają jednak zachowane.

Ślub humanistyczny nie jest w Polsceuznawany przez prawo. Inaczej jest chociażby w Szkocji, Norwegii czy Stanach Zjednoczonych.

altZakochani sami ustalają tekst i formę przysięgi (by raffaello05 )

Kto udziela ślubu humanistycznego?

Ślub humanistyczny, choć spontaniczny i dowolny, nie odbywa się bez żadnej kontroli. Nad przebiegiem uroczystości czuwają zazwyczaj mistrzowie ceremonii, będący członkami Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.

 

Pierwszy ślub humanistyczny w Polsce

W grudniu 2007 roku odbył się pierwszy w Polsce ślub humanistyczny, który zawarła para z Gdańska – Monika Szmidt oraz Miłosz Kuligowski.

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Ceremonia została zorganizowana przy pomocy Polskiego Towarzystwa Racjonalistów, a poprowadzona przez Krzysztofa Tanewskiego, członka towarzystwa i Jane Bechtela, który ślubów humanistycznych udziela w swojej ojczyźnie – Szkocji.

Taka uroczystość to nie tylko połączenie dwójki ludzi na resztę życia, ale również moralno-estetyczny rytuał przejścia. Uroczystość odbyła się w gmachu Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, miejscu kojarzonym z pracą u podstaw oraz polską nauką. Z placówką w młodości była związana Maria Skłodowska-Curie, a w Sali Odczytowej do dnia dzisiejszego znajduje się napis „Polska znaczyć będzie tyle ile jej nauka i kultura”.

Idee humanistyczne

U podstaw ślubu humanistycznego nie leży więc prawo czy religia, a idee humanistyczne.

Humaniści uważają człowieka za jednostkę będącą w stanie samodzielnie kierować swoim życiem i rozwiązywać wszelkie problemy, w oparciu o racjonalne myślenie i pozytywny światopogląd. Każdy jest kowalem swojego losu, a pomagają mu w tym narzędzia, takie jak: inteligencja, odwaga czy empatia.

Idee te mają odbicie w ceremonii humanistycznych zaślubin, podczas której przysięgają sobie dwie osoby kochające się według swoich własnych zasad. Para wierzy w siebie i swoją miłość. Młodzi są pewni swoich uczuć i pełni zaufania. Sami decydują, jak będzie wyglądała ich przysięga oraz jakimi zasadami będą kierować się w życiu małżeńskim.

Ponieważ w Polsce ślub tego typu nie ma uregulowania prawnego, chętnym pozostaje jedynie ślub cywilny, po którego oficjalnej części można zorganizować drugą – bardziej prywatną.

A może ślub na rowerze?A może ślub na rowerze? (by littletinyfish )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...