Urlop okolicznościowy na ślub. Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje z okazji ślubu? Urlop okolicznościowy z okazji ślubu dziecka

podroz poslubna w azji

Ślub jest wydarzeniem, na który przysługuje tzw. urlop okolicznościowy. Co to właściwie jest, jak długo trwa i kto może o niego wnioskować?

Z okazji ślubu Młodej Parze przysługują 2 dni urlopu okolicznościowegoZ okazji ślubu Młodej Parze przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego (by Turcan Andrei )

Co to jest urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy to tak naprawdę nazwa potoczna określająca usprawiedliwienie nieobecności w pracy. Nie jest to urlop, ale dodatkowe dni wolnego, które według prawa pracy również powinny być wynagradzane.

Zainteresują Cię również

Ślub cywilny krok po kroku Ślub cywilny krok po kroku
Ceremonia ślubna w Urzędzie Stanu Cywilnego trwa przeważnie 15 minut, jest więc znacznie krótsza od ślubu kościelnego, co nie...
Wszystko, co chcecie wiedzieć o spowiedzi przedślubnej Wszystko, co chcecie wiedzieć o spowiedzi przedślubnej
To trudny, owiany wieloma mitami temat, z którym muszą się zmierzyć wszystkie pary młode planujące ślub kościelny (także...

Urlopu okolicznościowego nie trzeba zawsze wykorzystywać w dniu ślubu i dzień po.  Przykładowo jeden dzień możemy wziąć na przygotowania i jeden na sam ślub i wesele. To my, jako pracownicy wnioskujemy o przyznanie dni wolnych osobno, ale pamiętajmy, że muszę być one powiązane z wydarzeniem, w tym przypadku ze ślubem.

Jeśli pracujemy na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, możemy starać się o urlop bezpłatnyJeśli pracujemy na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, możemy starać się o urlop bezpłatny (by mynameisharsha )

Dla kogo urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Pracodawca może udzielić w zależności od wydarzenia od jednego do trzech dni wolnego.

Wiele osób nie wie, że istnieje takie coś jak urlop okolicznościowy i wykorzystują na ślub urlop wypoczynkowy. Zdarzają się (niestety) pracodawcy, którzy odmawiają urlopu okolicznościowego chociaż jest to niezgodne z prawem. Zgodnie z art. 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 281 z późn. zm.) pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący dwa dni (narodziny dziecka, ślub, śmierć: rodziców, małżonka, dziecka, ojczyma, macochy) lub jednego dnia (ślub dziecka, pogrzeb: rodzeństwa, babci, dziadka, teścia, teściowej). W przypadku odmowy powinniśmy zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy.

Urlop okolicznościowy nie należy się osobom, które w momencie zdarzenia (np. śmierci bliskiej osoby) przebywają na urlopie wypoczynkowym.

Jeśli pracujemy na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, możemy starać się o urlop bezpłatny.

Zainteresują Cię również

Urzędowanie z nowym nazwiskiem po ślubie Urzędowanie z nowym nazwiskiem po ślubie
Zmiana nazwiska po ślubie to nie tylko trudny dylemat czy ważne przeżycie natury osobistej, to także szereg dokumentów do...
Rola rodziców w dniu ślubu Rola rodziców w dniu ślubu
Rodzice Państwa Młodych pełnią rolę gospodarzy na ślubie i weselu, gdyż to oni wydają swoje dzieci. Do nich więc należy wiele...

Urlopu okolicznościowego nie trzeba zawsze wykorzystywać w dniu ślubu i dzień poUrlopu okolicznościowego nie trzeba zawsze wykorzystywać w dniu ślubu i dzień po (by ileohidalgo )

Urlop okolicznościowy przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracęUrlop okolicznościowy przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę (by Turcan Andrei )

Urlop okolicznościowy na ślub

Pracownikowi biorącemu ślub przysługują dwa dni wolnego. Rodzicom dzieci biorących ślub – jeden dzień. Czasem te dwa dni to za mało na załatwienie formalności, później na sam ślub i odpoczynek po weselu. Możemy wówczas wykorzystać kilka dni urlopu wypoczynkowego.

Urlop na żądanie

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługują 4 dni wolne, na które nie musi mieć zgody pracodawcy. O swojej nieobecności powinien powiadomić najpóźniej w dniu rozpoczynanego urlopu. Pamiętajmy, że urlop na żądanie wlicza się do urlopu wypoczynkowego.

Rodzicom Pary Młodej przysługuje jeden dzień urlopu okolicznościowegoRodzicom Pary Młodej przysługuje jeden dzień urlopu okolicznościowego (by sarah606 )

Osoby zatrudnione np. na umowę zlecenie mogą spróbować wziąć urlop bezpłatnyOsoby zatrudnione np. na umowę zlecenie mogą spróbować wziąć urlop bezpłatny (by readephotography )

Zainteresują Cię również

Formalności związane ze ślubem cywilnym Formalności związane ze ślubem cywilnym
Ślub cywilny to uroczyste złożenie oświadczeń o zawarciu małżeństwa przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Stanowi on prawną...
Nazwisko po ślubie Nazwisko po ślubie
Już kilka tygodni przed ślubem narzeczeni ostatecznie decydują, jakie będą nosić nazwisko. Dawniej żona zawsze przyjmowała...

 

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location