Wszystko na temat intercyzy, czyli małżeńskiej umowy majątkowej – Czym jest intercyza? Rodzaje intercyzy. Wady i zalety takiego rozwiązania

Słowo „intercyza” wywołuje wśród wielu osób mieszane uczucia i kojarzy się z brakiem zaufania, podejrzliwością jednej ze stron. Warto jednak przyjrzeć się tej kwestii na spokojnie.

Rozdzielność majątkowa może bowiem w pewnych sytuacjach być nawet ratunkiem dla rodziny.

Intercyza może w pewnych sytuacjach być ratunkiem dla rodzinyIntercyza może w pewnych sytuacjach być ratunkiem dla rodziny (by raffaello05 )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Czym jest intercyza?

Intercyza to potoczna nazwa umowy majątkowej małżeńskiej. Umowa ta zwierana jest u notariusza przed lub po zawarciu związku małżeńskiego. Podpisanie jej przez obie strony zmienia ustawowy majątkowy ustrój małżeński.

W większości krajów europejskich ustawowym ustrojem jest rozdzielność majątkowa. W Polsce sytuacja jest odwrotna. W chwili zawarcia związku małżeńskiego powstaje wspólnota majątkowa małżonków. Oznacza to, że wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje lub jedno z małżonków stanowią ich majątek wspólny.

Intercyza to potoczna nazwa umowy majątkowej małżeńskiejIntercyza to potoczna nazwa umowy majątkowej małżeńskiej (by statefarm )

W jego skład wchodzą przede wszystkim:

 • wynagrodzenie za pracę oraz inne dochody pochodzące z działalności zarobkowej każdego z małżonków
 • dochody uzyskiwane z majątku wspólnego małżonków, ale również z majątku osobistego każdego z nich, w tym odsetki z produktów oszczędnościowych w banku
 • dobra zakupione w trakcie trwania małżeństwa przed obie lub jedną ze stron (sprzęt AGD, elektronika, samochody itd.)

Nie wszystkie dobra posiadane przez małżonków są wliczane do wspólnoty majątkowej. Do majątku osobistego, należącego wyłącznie do męża/żony należą m.in.:

 • dobra nabyte przed ślubem
 • dobra nabyte w trakcie małżeństwa w zamian za dobra nabyte przed ślubem (np. samochód kupiony za pieniądze pochodzące ze sprzedaży auta należącego już wcześniej do jednego z małżonków)
 • dobra nabyte poprzez dziedziczenie, darowiznę lub zapis
 • przedmioty służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków, np. odzież, obuwie, biżuteria
 • środki uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub utratę zdrowia, bądź z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę
 • prawa twórcy: prawa autorskie, prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej
 • nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków (sportowe, literackie, naukowe itd.), wyłączając nagrody pracownicze
 • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub innej działalności zarobkowej

W przypadku rozwodu małżonkowie nie dokonują podziału majątkuW przypadku rozwodu małżonkowie nie dokonują podziału majątku (by Vic )

Słowo „intercyza” wywołuje wśród wielu osób mieszane uczucia i kojarzy się z brakiem zaufaniaSłowo „intercyza” wywołuje wśród wielu osób mieszane uczucia i kojarzy się z brakiem zaufania (by Vic )

Rodzaje intercyzy

Istnieje kilka rodzajów umowy majątkowej małżeńskiej – nie tylko ta wprowadzająca całkowitą rozdzielność majątkową, którą zwykle rozumiemy pod pojęciem intercyzy. Umowa może zlikwidować, ograniczyć bądź rozszerzyć wspólnotę majątkową.

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Umowa rozszerzająca wspólnotę majątkową – niemal pozbawia małżonków majątków osobistych, z wyjątkiem tych składników, które nie mogą zostać włączone do wspólnoty

Umowa ograniczająca wspólnotę majątkową – pomniejszenie obszaru majątku wspólnego małżonków. Na mocy tej umowy można wyszczególnić, które dobra stanowić będą majątek osobisty (np. wynagrodzenie za pracę)

Umowa wprowadzająca rozdzielność majątkową – wspólnota majątkowa jest zniesiona

Umowa wprowadzająca rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków – szczególny rodzaj rozdzielności majątkowej. W przypadku rozwodu ta ze stron, która w trakcie trwania małżeństwa zarabiała mniej (np. kobieta zajmująca się dziećmi), może na drodze sądowej żądać wyrównania majątków.

W większości krajów europejskich ustawowym ustrojem jest rozdzielność majątkowaW większości krajów europejskich ustawowym ustrojem jest rozdzielność majątkowa (by natacoustic )

Zalety

Intercyza nie musi kojarzyć się z brakiem zaufania do współmałżonka. Istnieją okoliczności, w których rozdzielność majątkowa jest uzasadniona i podyktowana dobrem rodziny.

 • Nad intercyzą mogą zastanowić się małżonkowie, z których jedno prowadzi działalność gospodarczą – zwłaszcza, jeśli wiąże się ona z ryzykiem. W przypadku bankructwa długi ściągane są wyłącznie ze środków dłużnika. Majątek współmałżonka pozostaje nietknięty, pod warunkiem, że wierzyciel wiedział wcześniej o istnieniu intercyzy.
 • Intercyza nie wpływa na długi zaciągnięte przed jej podpisaniem. Nie zwalnia też małżonków ze wspólnej odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte w celu zaspokajania najważniejszych potrzeb rodziny (np. zapłacenie rachunków, czynszu).
 • W przypadku rozwodu małżonkowie nie dokonują podziału majątku, ponieważ każdy z nich ma swój majątek osobisty.
 • Istnienie intercyzy nie wpływa na zdolność do dziedziczenia po zmarłym współmałżonku.

Intercyza nie musi kojarzyć się z brakiem zaufania do współmałżonkaIntercyza nie musi kojarzyć się z brakiem zaufania do współmałżonka (by chantelbeam )

Wady

 • Intercyza ma i swoje minusy. Przede wszystkim, uniemożliwia małżonkom wspólne rozliczanie się z podatku dochodowego. Para płaci wówczas wyższy podatek niż osoby rozliczające się razem; zwłaszcza jeśli jedno z małżonków ma dużo wyższy dochód od drugiego.
 • Rozdzielność majątkowa wpływa także na zdolność kredytową małżonków. W przypadku ubiegania się o kredyt czy dotację brany jest pod uwagę tylko majątek wnioskodawcy. Małżonkowie nie mogą zaciągać też wspólnych kredytów.
 • Ustawowa wspólnota majątkowa zakłada, że małżonkowie rozporządzają finansami razem i nie działają na szkodę wspólnego budżetu. Rozdzielność majątkowa bardziej sprzyja wydawaniu pieniędzy na własne potrzeby bez porozumienia ze współmałżonkiem (chodzi tu o duże zakupy, np. biżuteria czy samochód).

W chwili zawarcia związku małżeńskiego powstaje wspólnota majątkowa małżonkówW chwili zawarcia związku małżeńskiego powstaje wspólnota majątkowa małżonków (by jamesbolger )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...

 

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

 1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location