Czy zmieniać nazwisko po ślubie? Jakie mam możliwości? Przyjąć nazwisko męża, zdecydować się na dwuczłonowe, a może zostać przy własnym?

Już kilka tygodni przed ślubem narzeczeni ostatecznie decydują, jakie będą nosić nazwisko. Dawniej żona zawsze przyjmowała nazwisko męża, dziś nie jest to już regułą.

Panie coraz częściej zostają przy swoim nazwisku lub decydują się na nazwisko dwuczłonowe.

Zmiana nazwiska to niełatwy temat dla wielu par, a także ich rodzinZmiana nazwiska to niełatwy temat dla wielu par, a także ich rodzin (by angel_ina )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu...

Jak się odbywa zmiana nazwiska?

Najpóźniej miesiąc i dzień przed ślubem (jeśli jest to ślub cywilny) i nie wcześniej niż 3 miesiące przed ślubem (jeśli jest to ślub konkordatowy) przyszli małżonkowie powinni udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i zdecydować, jakie nazwisko każde z nich będzie nosiło po ślubie. Para decyduje też o nazwisku ich ewentualnego potomstwa.

Niezbędne dokumenty podczas przedślubnej wizyty w USC: dowody osobiste, oryginały skróconych odpisów aktów urodzenia oraz dowód wniesienia opłaty skarbowej w wysokości ok. 80 zł (za sporządzenie aktu małżeństwa).

Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonkowie mogą nosić wspólnie dotychczasowe nazwisko jednego z nich, mogą pozostać przy swoich dotychczasowych nazwiskach lub połączyć je w nazwisko dwuczłonowe (nazwisko nie może mieć więcej niż 2 człony).

Zmiana nazwiska powinna być wspólną, dobrze przemyślaną decyzjąZmiana nazwiska powinna być wspólną, dobrze przemyślaną decyzją (by midwestjess )

Nazwisko panieńskie

Jedną z opcji, jakie mają do dyspozycji przyszłe żony, jest pozostanie przy nazwisku panieńskim. Wtedy jednak narzeczeni muszą  zdecydować, czyje nazwisko będą nosiły ich dzieci.

Dawniej na taki krok decydowały się głównie aktorki, pisarki czy piosenkarki, które swój dorobek artystyczny zdobyły będąc pannami. Dziś coraz więcej kobiet zostaje przy swoim nazwisku, jest to istotna część ich tożsamości i symbol niezależności, z którymi ciężko się rozstać.

Nazwisko dwuczłonowe

Panna Młoda może też przyjąć nazwisko utworzone w wyniku połączeń dwóch nazwisk: panieńskiego i po mężu. Decyduje się na to coraz więcej pań. Jest to też pewnego rodzaju kompromis, gdy przyszły mąż nie zgadza się, aby żona została tylko przy swoim nazwisku. Należy wiedzieć, że nazwisko nie może się składać więcej niż z dwóch członów. Nie jest to niestety praktyczna opcja w przypadku, gdy oba nazwiska są dość długie. Niektóre urzędowe druki nie mają wystarczającej ilości miejsca na wpisanie długiego nazwiska.

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy,...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Najwięcej kobiet poddaje się tradycji i przyjmuje nazwisko męża
Większość kobiet, zgodnie z tradycją, przyjmuje nazwisko męża (by Michelle Waspe )

Para może pozostać przy własnych nazwiskach, zdecydować się na wspólne nazwisko (po mężu lub żonie) lub przyjąć nazwisko dwuczłonowePara może pozostać przy własnych nazwiskach, zdecydować się na wspólne nazwisko (po mężu lub żonie) lub przyjąć nazwisko dwuczłonowe (by bigpresh )

Nazwisko męża

Wciąż najwięcej pań decyduje się na przyjęcie po ślubie nazwiska męża. Wiele z nich uważa, że jest to po prostu piękna tradycja. Inne argumenty przemawiające za tą decyzją, to np.: ładniej brzmiące nazwisko partnera czy brak możliwości połączenia nazwisk z powodu ich długości. Zdarza się także, że przyszli mężowie nie wyobrażają sobie innej opcji niż ta najbardziej tradycyjna.

Jedną z opcji, jakie mają do dyspozycji przyszłe żony, jest pozostanie przy nazwisku panieńskimJedną z opcji, jakie mają do dyspozycji przyszłe żony, jest pozostanie przy nazwisku panieńskim (by ryan_polei )

Gdy mężczyzna przyjmuje nazwisko żony...

Czasami to panowie przechodzą na nazwisko swojej żony, choć są to sytuacje niezwykle rzadkie. Wielu mężczyzn uważa to za dyshonor, inni nie zdecydowaliby się na taki krok z obawy przed plotkami, docinkami czy niezadowoleniem rodziny.

Panowie decydują się na zmianę nazwiska zazwyczaj wtedy, gdy ich własne jest ośmieszające lub też nie czują wielkiego przywiązania do nazwiska rodowego (albo odczuwają je np. słabiej niż przyszła małżonka). Niektórzy panowie wraz z partnerką przyjmują nazwisko dwuczłonowe.

Zdarza się, że to panowie po ślubie zmieniają nazwiskoZdarza się, że to panowie po ślubie zmieniają nazwisko (by billselak )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też...

 

Komentarze (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

U nas to moj narzeczony bierze moje nazwisko. Pokłócil sie ze swoimi starymi wiec zgodzil sie szybko na to co ja chce. Zawsze jest tak jak ja chce.

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location