Jak wziąć ślub z obcokrajowcem? Opcje, możliwości, formalności – wszystko na temat zakochanych pochodzących z różnych stron świata

podroz poslubna w azji

Ślub z obcokrajowcem wymaga nieco więcej formalności niż zawarcie związku z obywatelem polskim, ale jeśli przygotujemy zawczasu potrzebne nam dokumenty, obędziemy się bez niemiłych niespodzianek.

Miłość nie zna granic, więc z pewnością nie powstrzymają jej zawiłe formalności. Warto wiedzieć, że ślub możemy wziąć również w kraju naszego narzeczonego lub narzeczonej.

Ślub cywilny z obcokrajowcem odbywa się w obecności tłumacza przysięgłegoŚlub cywilny z obcokrajowcem odbywa się w obecności tłumacza przysięgłego (by mshades )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Ślub w Polsce – niezbędne dokumenty

Cudzoziemiec musi przedstawić w Urzędzie Stanu Cywilnego ważny paszport oraz następujące dokumenty (uzyskane we właściwym urzędzie w jego kraju rodzimym), przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego:

  • Odpis aktu urodzenia
  • Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa – dokument ten jest wystawiany imiennie; potwierdza zdolność prawną cudzoziemca do zawarcia małżeństwa z wymienioną z imienia i nazwiska osobą – obywatelem/obywatelką Polski. Dokument ten musi też zawierać informację o danych osobowych i stanie cywilnym obcokrajowca. Jeśli kraj pochodzenia cudzoziemca nie wydaje tego typu dokumentów, należy uzyskać zezwolenie z Sądu Rejonowego.

Cudzoziemcy spoza UE muszą przedstawić również potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej za wydanie decyzjiCudzoziemcy spoza UE muszą przedstawić również potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej za wydanie decyzji (by andrewmorrell )

Jeśli cudzoziemiec nie włada biegle językiem polskim, do złożenia dokumentów w USC również będzie potrzebna obecność tłumacza przysięgłego (lista tłumaczy przysięgłych poszczególnych języków dostępna jest w każdym urzędzie).

Do urzędu zgłaszamy się najpóźniej miesiąc, a najwcześniej 6 miesięcy przed planowaną ceremonią. Datę ślubu ustala się w dniu składania dokumentów.

Jeśli cudzoziemiec nie zdobył potrzebnych dokumentów przed wyjazdem do Polski, może je uzyskać za pośrednictwem konsulatu swojego kraju na terytorium RP.

Ślub cywilny odbywa się w obecności tłumacza przysięgłego.

Pamiętajmy, że po zawarciu związku małżeńskiego należy przetłumaczyć odpis aktu małżeństwa na język ojczysty obcokrajowca i dostarczyć go do konsulatu w celu rejestracji związku w jego kraju.

Miłość nie zna granic, więc z pewnością nie powstrzymają jej zawiłe formalnościMiłość nie zna granic, więc z pewnością nie powstrzymają jej zawiłe formalności (by andrewmorrell )

Zezwolenie na pobyt

Po ślubie cudzoziemiec powinien zalegalizować swój pobyt w Polsce w Wydziale Spraw Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego (dotyczy to również obywateli UE, ponieważ muszą oni zalegalizować pobyt trwający dłużej niż 3 miesiące).

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Standardowa procedura wymaga, aby cudzoziemiec spoza UE złożył wniosek o zezwolenie na pobyt na czas określony minimum 45 dni przed końcem ważności wizy. Zawarcie związku małżeńskiego jest jednak traktowane w sposób szczególny. Cudzoziemiec – jako małżonek obywatela polskiego – może zostać na terytorium RP nawet po upływie terminu ważności wizy, o ile złoży wniosek w czasie, kiedy wiza jest jeszcze ważna. Do chwili wydania karty pobytu jego dokumentem tożsamości będzie akt małżeństwa. Cudzoziemiec nie może przez ten czas opuszczać terytorium Polski.

Po ślubie cudzoziemiec powinien zalegalizować swój pobyt w PolscePo ślubie cudzoziemiec powinien zalegalizować swój pobyt w Polsce (by andrewmorrell )

Do urzędu należy przynieść 4 kopie wniosku o zezwolenie na pobyt, 5 kolorowych fotografii (takich jak do paszportu), paszport i kopie wszystkich zapełnionych stron (strony ze zdjęciem oraz stron z wizami i stemplami), odpis aktu małżeństwa i jego ksero, potwierdzenie zameldowania na pobyt czasowy oraz ksero dowodu osobistego współmałżonka.

Cudzoziemcy spoza UE muszą przedstawić również potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej za wydanie decyzji (340 zł). Obywatele UE są zwolnieni z tej opłaty.

W trakcie oczekiwania na decyzję małżonkowie mogą zostać wezwani do urzędu na rozmowę (jeśli cudzoziemiec nie włada biegle polszczyzną, musi przyjść z tłumaczem; niekoniecznie przysięgłym). Rozmowa ma na celu upewnienie się, że nie jest to małżeństwo fikcyjne (np. dla wizy).

Obywatel Polski może wziąć ślub z cudzoziemcem również w jego kraju ojczystymObywatel Polski może wziąć ślub z cudzoziemcem również w jego kraju ojczystym (by squeezyboy )

 

Ślub Polaka za granicą

Obywatel Polski może wziąć ślub z cudzoziemcem również w jego kraju ojczystym. Można to zrobić w tamtejszym Urzędzie Stanu Cywilnego lub przed polskim konsulem. Polak/Polka musi przedstawić przetłumaczone dokumenty (odpis aktu urodzenia i zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa) oraz paszport.

Po zawarciu związku należy zarejestrować go w Polsce za pośrednictwem konsulatu lub we właściwym dla miejsca zamieszkania Urzędzie Stanu Cywilnego

Jeśli współmałżonek obywatela polskiego potrzebuje wizy Schengen, do jej otrzymania nie wystarczy niestety akt małżeństwa. Musi zgromadzić dokumenty niezbędne do złożenia standardowej aplikacji o wizę Schengen typu C.

Obywatel Polski może wziąć ślub z cudzoziemcem w jego kraju ojczystymObywatel Polski może wziąć ślub z cudzoziemcem w jego kraju ojczystym (by andrewmorrell )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...