Ślub konkordatowy – dokumenty, formalności, porady, dobre wskazówki

W lipcu 1998 roku została podpisana tzw. ustawa konkordatowa. Od tej pory narzeczeni mogą zawrzeć związek małżeński w kościele i jest on uznawany przez polskie prawo.

Nie trzeba zatem zawierać osobno ślubu cywilnego i kościelnego.

altŚlub konkordatowy to takie 2 w 1: ślub cywilny + ślub kościelny (by msdiamondfarah )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Przed Bogiem i w świetle prawa

Ślub konkordatowy, tak jak ślub kościelny, zawierany jest w parafii panny młodej, parafii pana młodego lub w zupełnie innej parafii wybranej przez młodą parę.

Aby wziąć ślub w innej parafii niż ta, do której należymy, konieczna jest zgoda lub licencja wydana przez proboszcza. Wystarczy nam jedna licencja – albo z parafii panny młodej, albo z parafii pana młodego.

Decydując się na ślub łączony, należy pamiętać, że nie uniknie się wizyt w USC.

Formalności związane ze ślubem konkordatowym są niemal takie same jak w przypadku ślubu kościelnego oraz częściowo cywilnego, jednak tylko ślub cywilny i konkordatowy ma moc prawną.

Tradycyjnie, ślub konkordatowy zawierany jest w kościeleTradycyjnie, ślub konkordatowy zawierany jest w kościele (by llee_wu )

Dokumenty w USC:

Do Urzędu Stanu Cywilnego (w miejscu stałego zameldowania jednego z narzeczonych) zgłaszamy się po zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa.

Warto wiedzieć, że jest ono ważne tylko 3 miesiące.

Musimy mieć przy sobie dowody osobiste, skrócone odpisy aktów urodzenia. Akty urodzenia pobieramy z USC w miejscu naszego urodzenia (można spróbować zdobyć je drogą pocztową) oraz poświadczenie wniesionej opłaty skarbowej.

Podczas tej wizyty ustalamy także, jakie nazwisko będzie nosiła żona oraz przyszłe potomstwo – warto więc przemyśleć tę kwestię przed spotkaniem w urzędzie.

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Uwaga! Opłata skarbowa wynosi w tym wypadku 84 zł – jest to cena za sporządzenie aktu małżeństwa i wpłacamy ją na konto USC gminy, w której fizycznie odbędzie się ślub. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy narzeczeni chcą wziąć ślub na terenie innej gminy niż ich miejsce zameldowania.

Od 1998 roku ślub zawierany w kościele może także pociągać za sobą skutki prawneOd 1998 roku ślub zawierany w kościele może także pociągać za sobą skutki prawne (by eusebius )

Dokumenty w kościele:

 • Zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa (wydane w USC),
 • Metryka chrztu (wydana w parafii, w której mieliśmy chrzest – można poprosić kogoś bliskiego o jej odebranie, ale tylko po uprzednim skontaktowaniu się z księdzem),
 • Świadectwo bierzmowania (lub adnotacja o nim na akcie chrztu – zazwyczaj wszystkie informacje o otrzymanych przez nas sakramentach spływają do parafii chrztu i są od razu drukowane na metryce),
 • Dowody osobiste,
 • Świadectwo odbycia nauk przedmałżeńskich i spotkań w Katolickiej Poradni Rodzinnej.

Przed zawarciem ślubu w kościele konieczne jest spisanie specjalnego protokołuPrzed zawarciem ślubu w kościele konieczne jest spisanie specjalnego protokołu (by Reine Lindqvist )

Nie trzeba zawierać osobnego ślubu w urzędzie, jednak i tak trzeba się w nim postarać o odpowiednie dokumentyNie trzeba zawierać osobnego ślubu w urzędzie, jednak i tak trzeba się w nim postarać o odpowiednie dokumenty (by eusebius )

W parafii spisywany jest protokół przedślubny, na którym para odpowiada na szereg pytań, mających na celu potwierdzenie wolnej woli zawarcia małżeństwa oraz wykluczenie ewentualnych przeszkód.

Sporządzanie protokołu trwa około 45 minut (na spisanie protokołu najlepiej umówić się z księdzem odpowiednio wcześniej i dopytać, czy nie przebiega ono w dwóch turach, co się czasem zdarza).

Pozostaje nam już tylko kwestia zapowiedzi przedślubnych (muszą być wygłoszone zarówno w parafii panny młodej, jak i pana młodego) i spowiedzi (zwykle spowiedzi są dwie, jeśli jednak narzeczeni mieszkają razem – spowiadają się tylko raz, dzień przed ślubem).

Tuż przed ceremonią

Tuż przed ceremonią ślubną Państwo Młodzi podpisują klauzulę skutków cywilno-prawnych małżeństwa konkordatowego. Obecni muszę być przy tym świadkowie.

Kościół ma obowiązek przesłania dokumentów do USC w ciągu 5 dni od daty zawarcia małżeństwa. Młodzi mogą je odebrać po 10 dniach.

Opłaty:

 • opłata skarbowa – 84 zł za sporządzenie aktu małżeństwa,
 • opłata za wydanie odpisu skróconego aktu urodzenia – 22 zł,
 • opłata za odpisy aktów chrztu i bierzmowania – "co łaska",
 • opłata za zapowiedzi – 100-150 zł,
 • licencja na ślub w innej parafii – ok. 150 zł.
 • opłata za ślub – "co łaska" (zwykle około 300-1000 zł).

Łatwo się pogubić w przedślubnych formalnościach, ale nie warto tracić głowyŁatwo się pogubić w przedślubnych formalnościach, ale nie warto tracić głowy (by cheriejphotos )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...