Potwierdzenie przybycia na wesele – RSVP (repondez s'il vous plait) – miły i praktyczny zwyczaj informowania o obecności na weselu

podroz poslubna w azji

Prośba o potwierdzenie przybycia na wesele w formie dodatkowej karteczki wkładanej do zaproszenia ślubnego jest praktyką wciąż nową, ale coraz częściej stosowaną. Zwłaszcza ze względów finansowych i organizacyjnych informacja taka jest niezwykle istotna dla Młodych i ich rodziców. Nie należy więc odbierać takiej prośby jako niepotrzebny kaprys i nie wolno jej ignorować.

Potwierdzenie przybycia na przyjęcie weselne jest bardzo istotne ze względów finansowych i organizacyjnychPotwierdzenie przybycia na przyjęcie weselne jest bardzo istotne ze względów finansowych i organizacyjnych (by epsos )

Potwierdzenie coraz istotniejsze

Wkładanie do zaproszenia załącznika z prośbą o potwierdzenie przybycia na wesele staje się coraz częstszą praktyką. Mimo to, niektórzy narzeczeni lub ich rodzice nadal wahają się, czy wypada taką prośbę dołączyć i czy zaproszeni goście nie poczują się urażeni. Niepotrzebnie!

Zainteresują Cię również

Wesele na 60 osób (i jak to ugryźć) Wesele na 60 osób (i jak to ugryźć)
Ani duże, ani małe, można by rzec – optymalne. Wystarczająco liczne, by dobrze się bawić, a jednocześnie niezbyt tłumne, dzięki...
Ile wlozyc do koperty? Pokaż kotku, co masz w środku – czyli o pieniądzach w prezencie ślubnym Ile wlozyc do koperty? Pokaż kotku, co masz w środku – czyli o pieniądzach w prezencie ślubnym
Ślubne koperty mają to do siebie, że nikogo za bardzo nie interesuje ich wygląd zewnętrzny. W tym wypadku zdecydowanie liczy się...

Po pierwsze, dziś rzadko zdarzają się wesela, na które przychodzą wszyscy zaproszeni goście. Poza tym, wesel nie organizujemy już w domach, jak niegdyś na wsi, lecz w lokalach, których właściciele wymagają podania liczby osób obecnych na uroczystości w celu obliczenia kosztów. Jeśli wśród tej liczby znajdą się goście, którzy nie przyjdą na wesele, zapłacimy restauracji za puste miejsca.

Prośba o potwierdzenie przybycia najczęściej przybiera formę małej karteczki dodawanej do zaproszenia ślubnegoProśba o potwierdzenie przybycia najczęściej przybiera formę małej karteczki dodawanej do zaproszenia ślubnego (by quinnanya )

Forma i tekst

Prośbę o potwierdzenie przybycia na wesele możemy umieścić na zaproszeniu ślubnym lub wkładce stanowiącej zaproszenie na wesele, bądź też – jeśli na zaproszeniu brakuje miejsca – na oddzielnej karteczce, wkładanej do środka zaproszenia.

Prośba powinna być krótka, ujęta jednym zdaniem. Najlepiej podać konkretną datę, do której oczekujemy na deklaracje gości. Datę trzeba uzgodnić z organizatorem przyjęcia weselnego (np. właścicielem restauracji) – często to właśnie on określa termin, do którego powinniśmy podać liczbę gości. Na końcu prośby pozostawmy telefon kontaktowy (Młodych i/lub rodziców) oraz, ewentualnie, adresy e-mailowe.

Przykładowe formuły prośby:

„Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału w przyjęciu weselnym do dnia…”

„Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o potwierdzenie udziału w przyjęciu weselnym do dnia…”.

Zainteresują Cię również

Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych
Język polski jest najtrudniejszym językiem na świecie i nawet nam, Polakom przysparza problemów. Wypisując zaproszenia ślubne na...
Savoir vivre zaproszeń ślubnych Savoir vivre zaproszeń ślubnych
Ułożenie listy gości, wybór zaproszeń ślubnych oraz ich późniejsze wręczanie to bardzo ważny krok w planowaniu i przygotowaniu...

Młoda Para może dołączyć do zaproszenia zaadresowaną i ofrankowaną kopertę przeznaczoną na odesłanie potwierdzenia przybycia na weseleMłoda Para może dołączyć do zaproszenia zaadresowaną i ofrankowaną kopertę przeznaczoną na odesłanie potwierdzenia przybycia na wesele (by o_hai )

Odzew ze strony gości

Niestety, wciąż często się zdarza, że zaproszone osoby nie zwracają uwagi na wkładkę z prośbą, bądź też zapominają o potwierdzeniu swojego przybycia lub poinformowaniu o niemożności uczestnictwa w przyjęciu. Najlepiej gościom zapadnie w pamięć osobiste wręczenie zaproszenia i dodatkowo ustne przekazanie naszej prośby (podkreślmy, jak bardzo jest to dla nas ważne).

Jeśli wysyłamy zaproszenia pocztą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy zmuszeni obdzwonić te osoby, które się nie zdeklarowały do upływu wyznaczonego terminu. Kiedy krytyczna data będzie się zbliżała, telefon to zwykle jedyna opcja, jaka nam pozostaje. Jeśli grono milczących jest szerokie, poprośmy kogoś o pomoc w kontaktowaniu się z poszczególnymi osobami, najlepiej rodziców lub świadków.

Ten temat poruszony został także na naszym forum.

Jeśli goście, którzy nie przyjdą na wesele, nie uprzedzą Pary Młodej, trzeba będzie zapłacić za puste miejscaJeśli goście, którzy nie przyjdą na wesele, nie uprzedzą Pary Młodej, trzeba będzie zapłacić za puste miejsca (by extravigator )

Co to znaczy RSVP?

Prośbę o potwierdzenie przybycia w oficjalnych zaproszeniach określa się skrótowcem z języka francuskiego: RSVP.

RSVP = répondez s'il vous plaît = proszę odpowiedzieć

Warto zwrócić uwagę na to, że nadawca oczekuje tu zarówno odpowiedzi pozytywnej, jak i negatywnej, a nie tylko potwierdzenia przybycia, a w przypadku odmowy – milczenia.

Za granicą popularne jest odsyłanie specjalnej karteczki z potwierdzeniem przybycia, na której widnieją nazwiska gości i, przykładowo, preferencje odnośnie menu do zaznaczenia. Młoda Para czasem załącza do zaproszenia już zaadresowaną i ofrankowaną (z uiszczoną opłatą pocztową) kopertę przeznaczoną specjalnie na ten cel. Jak wam się podoba taki zwyczaj?

Potwierdzenie przybycia z możliwością zaznaczenia preferencji co do weselnego menuPotwierdzenie przybycia z możliwością zaznaczenia preferencji co do weselnego menu (drób, stek, potrawy wegetariańskie)
(by cottontaildigitalpress )

Zainteresują Cię również

Faux pas – najczęstsze wpadki gości weselnych Faux pas – najczęstsze wpadki gości weselnych
Nie ma ludzi nieomylnych, każdy popełnia błędy, świadomie lub nie. Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu Młodej Pary,...
Nietypowe zaproszenia ślubne Nietypowe zaproszenia ślubne
Wśród zaproszeń ślubnych prym wiodą te standardowe, papierowe. Dla niektórych par to jednak za mało. Wychodzą naprzeciw i...

Młoda Para najczęściej oczekuje zarówno pozytywnej (Accept with pleasure – z przyjemnością potwierdzamy), jak i negatywnej (Decline with regret – z żalem odmawiamy) informacji zwrotnejMłoda Para najczęściej oczekuje zarówno pozytywnej (Accept with pleasure – z przyjemnością potwierdzamy), jak i negatywnej (Decline with regret – z żalem odmawiamy) informacji zwrotnej (by cottontaildigitalpress )