Pieniądze w prezencie ślubnym. Ile włożyć do koperty? Ile dać na wesele?

podroz poslubna w azji

Ślubne koperty mają to do siebie, że nikogo za bardzo nie interesuje ich wygląd zewnętrzny. W tym wypadku zdecydowanie liczy się wnętrze! Wiele par młodych sugeruje swoim gościom, by nie zaprzątali sobie głowy wyborem prezentu i po prostu zmieścili go w kopercie.

I raczej nie chodzi im o wzruszający list z życzeniami…

Piękne na zewnątrz, ale ich wnętrze również jest intrygującePiękne na zewnątrz, ale ich wnętrze jest równie intrygujące (by instantjoy )

Zainteresują Cię również

Wesele na 60 osób (i jak to ugryźć) Wesele na 60 osób (i jak to ugryźć)
Ani duże, ani małe, można by rzec – optymalne. Wystarczająco liczne, by dobrze się bawić, a jednocześnie niezbyt tłumne...
Prezenty przedślubne Prezenty przedślubne
Jak wyróżnić się z prezentem dla młodej pary i niekoniecznie wydać na to fortunę? To nie jest proste, szczególnie gdy nowo...

Najpopularniejszy prezent

Pieniądze są bez wątpienia najpopularniejszym prezentem ślubnym. Stanowią nie tylko ułatwienie dla gościa weselnego (nie musi się on zastanawiać nad oryginalnym upominkiem), ale również dla pary młodej (nie musi wystawiać na aukcji internetowej kolejnego żelazka).

Sprawa pieniędzy otrzymywanych w prezencie ślubnym jednak tylko z pozoru wydaje się taka prosta. W rzeczywistości wielu gościom weselnym sen z powiek spędza pytanie, ile wypada do rzeczonej koperty włożyć?

"Spieniężeni" pan i panna młoda (by sharisberries )

Bilecik ze znakiem wodnym

Temat pieniędzy jest bardzo delikatny, a czasami nawet kontrowersyjny. Wokół „bilecików ze znakiem wodnym” narosło już wiele mitów i przekonań. W naszym kraju w ogóle jakoś tak trudno o pieniądzach rozmawiać i zwykle towarzyszy nam uczucie, że po prostu nie wypada.

Tylko jak dojść do jakichkolwiek wniosków, gdy parze młodej nie wypada prosić, gościom nie wypada pytać, a po wszystkim nikomu nie wypada komentować? My zatem postanowimy się z tym tematem zmierzyć i zapytać wprost, nie bawiąc się w eufemizmy: ile dać na wesele?

Pieniądze zawsze są mile widziane na nowej drodze życiaPieniądze zawsze są mile widziane na nowej drodze życia (by christopherdurant )

Tyle ile mogę, czyli ile?

Najprostsza odpowiedź na pytanie, ile pieniędzy wypada włożyć do ślubnej koperty, brzmi: tyle, ile możesz. Rzecz niby oczywista, ale staje się problemem w przypadku osób, które mogą niewiele.

Pieniądze są bardzo wymowne i konkretne. Twarz Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły czy Zygmunta I Starego mówi sama za siebie. Wszystko jest policzalne i oczywiste na pierwszy rzut oka – inaczej niż w przypadku prezentów rzeczowych.

Często goście weselni, którzy nie narzekają na nadmiar gotówki, woleliby kupić prezent, którego cena nie byłaby tak łatwa do rozszyfrowania. Jeśli jednak para młoda prosi w zaproszeniu o pieniądze, pojawia się wówczas pytanie, czy wypada włożyć do koperty na przykład 100 czy 150 złotych?

Legendarny talerzyk

Wiele osób wyznaje pogląd, że prezent pieniężny powinien wynosić tyle, ile koszt naszego uczestnictwa w weselu, czyli przysłowiowy „talerzyk”. Problemem staje się jednak pojmowanie owego talerzyka. Bo przecież nie samą strawą żyje gość weselny, ale także muzyką, fajerwerkami, noclegami i wszelkimi innymi atrakcjami. Jak więc policzyć to wszystko?

Jak zawsze w kwestii pieniędzy na wesele rodzi się wiele pytań, a konkretnych odpowiedzi brak. Przyczyna tego stanu rzeczy tkwi przede wszystkim w ogromnej różnorodności przemysłu weselnego w dzisiejszych czasach: obok przaśnych wesel w remizach organizowane są eleganckie wesela w zabytkowych dworkach, obok skromnych obiadów weselnych – hipsterskie imprezy w stylu rustykalnym. Czasem zwyczajnie nie sposób się domyślić, ile para młoda zainwestowała w jednego gościa weselnego. Ale czy w ogóle powinniśmy o tym myśleć?

Słynny Słynny "bilecik ze znakiem wodnym" (by 119903731@N02 )

Zainteresują Cię również

Prezenty ślubne do 500 zł Prezenty ślubne do 500 zł
Tym razem podpowiadamy jaki prezent kupić Młodej Parze, jeśli dysponujemy budżetem do 500zł. Wybór jest ogromny i z pewnoś...
Prezenty ślubne do 100 zł Prezenty ślubne do 100 zł
Koperta z pieniędzmi jako prezent ślubny jest już standardem. Wiele Młodych Par nawet o nie prosi wkładając do zaproszenia...

Wreszcie liczby!

I tym sposobem dochodzimy do konkretów. Wesele to ważna i doniosła impreza, więc z pewnością każdy zaproszony myśli o jakimś większym prezencie dla młodej pary. Naszym zdaniem „większy” w przełożeniu na pieniądze oznacza – od 100 zł w górę. Czyli nie dajemy na wesele rajstop i bombonierki, a coś bardziej konkretnego. To oczywiste.

Czy wypada włożyć do koperty 100 zł? Owszem wypada, jeśli tylko my czujemy się z tą sumą dobrze.

Wszystko tak naprawdę zależy od odpowiedniego nastawienia. I młodej pary i weselnych gości. Nowożeńcy nie powinni liczyć na zwrócenie się wesela i organizować imprezę w takim wymiarze, na jaki ich stać. Goście nie powinno zaś stresować się, że muszą koniecznie opłacić swój udział w imprezie, na którą zostali zaproszeni. Brzmi to nieco absurdalnie, nie uważacie? Zaproszenie na wesele powinno być wyróżnieniem i radością, a nie problemem.

Jeśli wolimy rozliczać się w „talerzykach”, to naszym zdaniem (popartym doświadczeniem i w roli pary młodej i weselnego gościa) optymalną kwotą jest 150-200 zł od osoby, czyli 300-400 zł od pary.

Pieniądze podarowane z odrobiną pomysłowości i humoruPieniądze podarowane z odrobiną pomysłowości i humoru (by sharisberries )

100 czy 200, a może coś pomiędzy?

Przyjęło się, że w prezencie weselnym wręcza się okrągłe kwoty, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przełamać ten stereotyp. Zdarza się, że ktoś mógłby kupić prezent za 150 zł, ale młoda para nalega na prezenty pieniężne. 100 zł w kopercie wydaje się wówczas zbyt małą kwotą, a na 200 naszego hipotetycznego gościa nie stać.

Z tej sytuacji można wybrnąć posługując się wyobraźnią i odrobiną humoru, wręczając nowożeńcom jakąś symboliczną ilość pieniędzy. Mamy tu na myśli liczbę w jakiś sposób ważną w ich lub w naszym życiu. Na przykład: idziesz na wesele koleżanki, z którą mieszkałaś w akademiku w pokoju 125? Podaruj jej w kopercie 125 zł i koniecznie załącz bilecik z zabawną notką. Albo zamiast 100 zł włóż do koperty 102 zł z życzeniami „zabawy na 102!”.

Odwieczny dylemat: prezent czy kasa?

Chyba każdy gość weselny prędzej czy później stanie przed takim dylematem.

Wyobraź sobie, że masz do dyspozycji niedużą kwotę 100-150 zł, którą możesz przeznaczyć młodej parze na prezent. Załóżmy, że nowożeńcy w zaproszeniach wspominali coś o „bilecikach ze znakiem wodnym”. Czy lepiej kupić coś za te pieniądze czy może „zmieścić je w kopercie”?

Nasza odpowiedź jest następująca: jeśli masz już na oku jakiś ciekawy upominek (przemyślany i wybrany specjalnie dla tej konkretnej pary) – kup prezent. Młodzi na pewno się nie obrażą. Jeśli zamierzasz kupić cokolwiek, aby nie pójść z pustymi rękami, a wstydzisz się włożyć do koperty 100 zł – przełam się i podaruj pieniądze. Młodzi będą lepiej wiedzieć, jak je spożytkować.

Jesteśmy ciekawi waszego stanowiska w tej sprawie! Jakie liczby chodzą wam po głowie?

A takie kwoty (za parę), nasi czytelnicy na Facebooku podawali najczęściej:

  1. 500 zł
  2. 400 zł
  3. 700 zł

A więc ile wypada włożyć do koperty?A więc ile wypada włożyć do koperty? (by kerotab )

Zainteresują Cię również

Lista prezentów ślubnych Lista prezentów ślubnych
Prezenty ślubne to odwieczny dylemat dla zaproszonych gości i późniejszy kłopot dla Młodej Pary, co zrobić z tymi, które...
Faux pas – najczęstsze wpadki gości weselnych Faux pas – najczęstsze wpadki gości weselnych
Nie ma ludzi nieomylnych, każdy popełnia błędy, świadomie lub nie. Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu Mł...

 

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location