Plan sali weselnej. Jak usadzić gości na weselu?

Rozmieszczenie gości weselnych to nie lada wyzwanie, trzeba bowiem znaleźć kompromis między tradycją i zasadami savoir vivre a obecnie przyjętymi zwyczajami czy chęcią dogodzenia wszystkim gościom oraz zagwarantowania im udanej zabawy. Rozplanowanie sali weselnej w taki sposób, aby pogodzić, te często sprzeczne ze sobą elementy to prawdziwy sprawdzian naszych zdolności strategicznych, ale lepiej nie pozostawić tego przypadkowi. Oto kilka wskazówek, które być może ułatwią wam to zadanie.

Przy usadzaniu gości weselnych pomocne mogą się okazać winietkiPrzy usadzaniu gości weselnych pomocne mogą się okazać winietki (by tophos )

Plan sali i winietki

Tradycyjnie to rodzice Panny Młodej wskazują gościom weselnym miejsca przy stole. Obecnie rolę tę przejęli również świadkowie.

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Coraz bardziej popularny i chętnie stosowany jest plan sali weselnej, czyli schemat usadzenia gości, ustawiany przed wejściem na sale. Oczekujący na przybycie Młodej Pary goście mogą bez problemu zapoznać się z takim planem i łatwo odnaleźć swoje miejsce przy stole, dzięki czemu unikamy niepotrzebnego zamieszania i ewentualnych konfliktów, a także nie tracimy zbędnego czasu na wskazywanie miejsc i usadzanie gości.

Prócz wspomnianego już planu, bardzo pomocne przy usadzaniu gości są winietki, czyli wizytówki z imieniem i nazwiskiem weselnika, ustawione na stołach, przy serwetce przed lub na talerzu.

Dobre samopoczucie gości jest najważniejsze!Dobre samopoczucie gości jest najważniejsze! (by ryan_polei )

Przyjęte zasady rozsadzania gości przy stole

Sporządzając plan usadzenia gości przy stole weselnym powinniśmy kierować się zarówno zasadami savoir vivre, ale również tym jacy są nasi goście, ich upodobania i antypatie, bo w końcu to od ich dobrego samopoczucia będzie zależało czy wesele będzie można zaliczyć do udanych czy też nie.

W odnalezieniu gościom ich miejsca pomoże również numeracja stolikówW odnalezieniu gościom ich miejsca pomoże również numeracja stolików (by wedding-photography-by-jonathan-day )

Zasada Przeplatania

Czyli usadzanie obok siebie na przemian mężczyzny, kobiety i znów mężczyzny itd.

Usadzanie par i małżeństw

Według savoir vivre tylko nowożeńcy siedzą na weselu obok siebie, pozostałe pary i małżeństwa powinny siedzieć naprzeciwko siebie, nie obok. Jest to jednak dość ryzykowne, gdyż rzadko kiedy pary lubią być rozdzielane. Lepiej więc na siłę nie starać się sztywno trzymać reguł i w tym wypadku postawić na pierwszym miejscu na dobre samopoczucie gości.

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Stół Państwa Młodych powinien być w centralnym miejscu, zwrócony przodem do wszystkich gościStół Państwa Młodych powinien być w centralnym miejscu, zwrócony przodem do wszystkich gości (by ryan_polei )

Kryterium pokrewieństwa

Zasada mówi, że obok siebie powinny siedzieć osoby, które się nie znają lub mało znają. Sadzania obok siebie obcych osób jest jednakże dość ryzykowny, nie każdy bowiem ma ochotę nawiązywać nowe znajomości na weselu, a integrowanie gości na siłę nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ślub to dla większości doskonała okazja by móc spotkać się i porozmawiać z dawno niewidzianymi krewnymi. Aby więc zagwarantować gościom dobrą zabawę, lepiej członków tej samej rodziny usadzić przy jednym stole weselnym.

Kryterium wieku

Kolejna zasada, która pozwoli usadzić gości tak by dobrze się bawili i mieli o czym rozmawiać to sadzanie gości według wieku, a mianowicie młodych ludzi usadzamy razem, starszych koło starszych.

Kryterium rangi

Jest to zasada, której bezwzględnie należy się trzymać, mówiąca o tym, iż osoby szczególnie godne szacunku np. z racji wieku (babcie, dziadkowie) czy swej roli (rodzice chrzestni) powinny siedzieć jak najbliżej Państwa Młodych. Dalej od nich usadza się młodszych członków rodziny, dalszych krewnych, przyjaciół i znajomych.

Jeśli stoły są okrągłe stół Państwa Młodych powinien w znaczny sposób odróżniać się od pozostałychJeśli stoły są okrągłe stół Państwa Młodych powinien w znaczny sposób odróżniać się od pozostałych (by johnhopephotography )

Miejsce dla Pary Młodej

Nowożeńcy to najważniejsi goście – powinni zatem zajmować honorowe miejsce. Ich stół powinien być ustawiony na podwyższeniu, w centralnym punkcie sali lub naprzeciw wejścia głównego. Zawsze przodem do sali i wszystkich gości weselnych.

Kiedy stoły ustawione są standardowo w literę U, T czy L, Para Młoda siedzi po środku stołu, Pan Młody zajmuje miejsce po lewej stronie, Panna Młoda po prawej. Po bokach Młodej Pary siedzą rodzice, świadkowie oraz starsi członkowie rodziny – babcie, dziadkowie. Obecnie coraz większą popularność, zyskuje usadzenie przy stole nowożeńców jedynie ich świadków z osobami towarzyszącymi.

W przypadku stołów okrągłych stół dla nowożeńców powinien wyróżniać się znacząco od pozostałych – być większy, stać na podwyższeniu lub jako jedyny być kwadratowy.

Według savoir vivre pary i małżeństwa powinny siedzieć na przeciwko siebieWedług savoir vivre pary i małżeństwa powinny siedzieć na przeciwko siebie (by ryan_polei )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...

Pozostałe:

  • Osoby, które pozostają w konflikcie lub się nie lubią nie powinny być sadzane obok siebie
  • Honorowe miejsce dla mężczyzny jest obok gospodyni
  • Honorowe miejsce dla kobiety jest obok gospodarza
  • Nie sadzamy kobiet na krawędzi stołu

Okrągłe stoliki to ciekawa alternatywa dla tradycyjnie ustawionych, długich stołów weselnych Okrągłe stoliki to ciekawa alternatywa dla tradycyjnie ustawionych, długich stołów weselnych (by tophos )

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location