Kogo zapraszać na wesele? Jak ustalić listę gości na mniejsze i większe przyjęcie weselne?

Sporządzenie listy gości weselnych to zadanie, które często spędza sen z powiek narzeczonym i ich rodzicom. Jeśli mamy ograniczony budżet, musimy ograniczyć ją do osób, które są nam najbliższe. Powinniśmy wziąć też pod uwagę wielkość sali, w której odbędzie się wesele oraz to, czy chcemy zapraszać nieraz obce nam osoby.

Grono zaproszonych powinno obejmować osoby bliskie Parze MłodejGrono zaproszonych powinno obejmować osoby bliskie Parze Młodej (by tophos )

Kameralne przyjęcie weselne

Przyjęcie weselne w restauracji w formie uroczystego obiadu z finałowym tortem weselnym to dobry patent dla nowożeńców posiadających niewielkie rodziny oraz tych z ograniczonym budżetem (wówczas nie musimy tłumaczyć się dalszej rodzinie, dlaczego nie została zaproszona).

Sporządzając listę gości na przyjęcie weselne, musimy ułożyć ją zgodnie z priorytetami. Na pierwszym miejscu powinni znaleźć się rodzice obojga Młodych, rodzeństwo oraz świadkowie. Nie może zabraknąć miejsca również dla babć i dziadków.

Zainteresują Cię również

Wesele na 60 osób (i jak to ugryźć) Wesele na 60 osób (i jak to ugryźć)
Ani duże, ani małe, można by rzec – optymalne. Wystarczająco liczne, by dobrze się bawić, a jednocześnie niezbyt tłumne...
Ile wlozyc do koperty? Pokaż kotku, co masz w środku – czyli o pieniądzach w prezencie ślubnym Ile wlozyc do koperty? Pokaż kotku, co masz w środku – czyli o pieniądzach w prezencie ślubnym
Ślubne koperty mają to do siebie, że nikogo za bardzo nie interesuje ich wygląd zewnętrzny. W tym wypadku zdecydowanie liczy...

W tak ważnym dla nas dniu nie może zabraknąć naszych najlepszych przyjaciółW tak ważnym dla nas dniu nie może zabraknąć naszych najlepszych przyjaciół (by expose_switch )

Kolejnymi osobami na liście powinni być bliscy nam wujkowie i ciocie (rodzeństwo rodziców wraz ze współmałżonkami), kuzynowie i kuzynki. Zaprośmy też rodziców chrzestnych – zwłaszcza, jeśli utrzymujemy z nimi bliższy kontakt.

W tak ważnym dla nas dniu nie może zabraknąć naszych najlepszych przyjaciół. Uwzględnijmy ich na liście gości nawet kameralnego przyjęcia – w końcu osoby te są dla nas jak rodzina.

Jeżeli mamy ograniczoną liczbę miejsc na liście gości, przeprowadźmy ścisłą selekcjęJeżeli mamy ograniczoną liczbę miejsc na liście gości, przeprowadźmy ścisłą selekcję (by andrewmorrell )

Większe wesele

Wesele daje możliwość zaproszenia większej liczby osób. Jednak zapraszając dalszych krewnych i znajomych także kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Ślub jest dla młodych początkiem nowej drogi życia – nie warto wykładać ogromnej sumy na wesele, na które zaprosimy słabo znane nam osoby kosztem podróży poślubnej czy wyposażenia mieszkania.

Jeśli nasza lista może być pokaźniejsza niż kilkanaście-dwadzieścia osób, możemy zastanowić się nad zaproszeniem dalszych krewnych, z którymi nie utrzymujemy tak częstych kontaktów. Ślub będzie miłą okazją do zacieśnienia więzi rodzinnych.

Na liście naszych gości weselnych mogą znaleźć się też znajomi z pracyNa liście naszych gości weselnych mogą znaleźć się też znajomi z pracy (by tophos )

Zainteresują Cię również

Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych
Język polski jest najtrudniejszym językiem na świecie i nawet nam, Polakom przysparza problemów. Wypisując zaproszenia ś...
Savoir vivre zaproszeń ślubnych Savoir vivre zaproszeń ślubnych
Ułożenie listy gości, wybór zaproszeń ślubnych oraz ich późniejsze wręczanie to bardzo ważny krok w planowaniu i...

Następnie pomyślmy o naszych znajomych. Zacznijmy o tych, którzy są nam najbliżsi. Nie przesadzajmy z ich liczbą (zwłaszcza, że zapraszamy z osobami towarzyszącymi, więc każde zaproszenie obejmuje zwykle dwie osoby).

Możemy zaprosić również znajomych z pracy (zwłaszcza, jeśli pracujemy w danym miejscu już dłuższy czas). Wystarczy delegacja kilku osób, najlepiej tych, z którymi łączą nas najbliższe stosunki. Warto zaprosić również przełożonego.

Pomyślmy o osobach, dzięki których się poznaliśmy. Nawet jeśli kontakty z nimi osłabły, warto je odświeżyć – w końcu gdyby nie oni, nie byłoby w ogóle ślubu!

Jeśli mamy jeszcze miejsce na liście gości, możemy zaprosić bliskich sąsiadów, a także spytać się rodziców, czy wśród ich znajomych są osoby, które miło by im było zobaczyć na weselu.

Zastanówmy się czy chcemy zapraszać na nasze wesele dzieciZastanówmy się czy chcemy zapraszać na nasze wesele dzieci (by tophos )

Jak skrócić długą listę nazwisk gości weselnych

Jeżeli mamy ograniczoną liczbę miejsc na liście gości, przeprowadźmy ścisłą selekcję i spróbujmy nie poddawać się ewentualnym sugestiom rodziców, którzy chcieliby zaprosić własnych znajomych czy osoby, u których bywali na weselach. Grono zaproszonych powinno obejmować osoby bliskie Parze Młodej. Nie rezygnujmy z własnych przyjaciół na rzecz słabo znanych nam osób.

Przygotowując listę gości, pomyślmy, jak bliskie więzi łączą nas z osobami, które chcemy zaprosić. Jeśli musimy przeprowadzić selekcję wśród przedstawicieli dalszych krewnych (na przykład jeśli mamy liczne kuzynostwo), wybierzmy tych, z którymi utrzymujemy kontakt oraz tych, na których wesela sami byliśmy zaproszeni.

Spośród przedstawicieli dalszych krewnych wybierzmy tych, z którymi utrzymujemy kontakt oraz tych, na których wesela sami byliśmy zaproszeniSpośród przedstawicieli dalszych krewnych wybierzmy tych, z którymi utrzymujemy kontakt oraz tych, na których wesela sami byliśmy zaproszeni (by danielpink )

Pamiętajmy, że zaproszenia ślubne są dwojakiego rodzaju – zaproszenia na ślub oraz zaproszenia na ślub i wesele. Osoby, których nie mogliśmy zaprosić na przyjęcie weselne, zaprośmy na sam ślub.

Rodzina, znajomi rodziców, sąsiedzi, nauczyciele z dawnych lat i inne osoby spokrewnione z Młodymi bądź od nich starsze powinny otrzymać zaproszenia tradycyjne. Do kolegów i koleżanek wystarczy wysłać wiadomość e-mail z zaproszeniem (niektórzy tworzą też wydarzenia na Facebooku). Znajomym z pracy można wręczyć jedno, zbiorowe zaproszenie.

Liczba gości ze strony Panny Młodej powinna być mniej więcej równa liczbie gości ze strony Pana Młodego. Pozwala to uniknąć kłótni oraz ewentualnych pretensji niezaproszonych członków dalszej rodziny jednej ze stron. Jeśli jedna ze stron ma mniej liczną rodzinę niż druga, może zaprosić więcej znajomych.

Zainteresują Cię również

Faux pas – najczęstsze wpadki gości weselnych Faux pas – najczęstsze wpadki gości weselnych
Nie ma ludzi nieomylnych, każdy popełnia błędy, świadomie lub nie. Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu Mł...
Nietypowe zaproszenia ślubne Nietypowe zaproszenia ślubne
Wśród zaproszeń ślubnych prym wiodą te standardowe, papierowe. Dla niektórych par to jednak za mało. Wychodzą naprzeciw i...

Stworzenie listy gości spędza sen z powiek niejednej Młodej ParzeStworzenie listy gości spędza sen z powiek niejednej Młodej Parze (by gribso )

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location