Jak wygląda powitanie Młodej Pary? Symbol chleba i soli

„Chleb, sól czy pana młodego?” – takie pytanie słyszy przed weselem niemal każda Panna Młoda. Zgodnie ze zwyczajem, nowożeńcy witani są przed salą weselną chlebem i solą, które symbolizują dobrobyt.

Tradycyjny, weselny chlebekTradycyjny, chleb weselny (by tijsb )

Symbolika chleba i soli

Tradycja witania nowożeńców chlebem i solą sięga XVI wieku. Ale dlaczego akurat chleb i sól?

Zainteresują Cię również

Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...
Obrączki ślubne z różowego złota Obrączki ślubne z różowego złota
Miedź w różnych jej odcieniach na dobre rozgościła się w sklepach jubilerskich i wnętrzarskich. Delikatny, różowawy,...

Chleb utożsamiany był z gościnnością, mądrością i dobrobytem. Jest to też symbol Chrystusa. Dzisiaj chleb mamy na co dzień, ale dawniej nie był to towar powszechnie dostępny, dlatego był tak bardzo ceniony. Chleb wykorzystywany do symbolicznego powitania Pary Młodej często ma ozdobną formę: może być w kształcie serca, gołębi czy udekorowany warkoczami i kwiatami z ciasta. Dawniej istniał przesąd, że ten, kto pierwszy zjadł kawałek chleba, miał rządzić w małżeństwie.

Sól jest symbolem trwałości związku. Co ciekawe, dawniej wierzono, że ma właściwości odstraszające złe moce.

Powitanie

Goście weselni zbierają się pod miejscem, w którym organizowane jest wesele. W drzwiach stają rodzice Młodej Pary trzymając w dłoniach bogato zdobiony bochenek chleba, sól oraz dwa kieliszki z wódką lub wodą. Jedna z matek zadaje pytanie Pannie Młodej: „Chleb, sól czy Pana Młodego?”. Ta powinna odpowiedzieć „Chleb, sól i Pana Młodego, żeby pracował na niego”. Któryś z rodziców może powiedzieć zamiast tego: „Witamy was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło". Po tych słowach Nowożeńcy odrywają kawałek chleba (bardzo często jest już przyszykowany), zanurzają go w soli i zjadają.

Powitanie chlebem i soląPowitanie chlebem i solą (by Bogusia )

Państwo Młodzi wódkę mogą zastąpić szampanemPaństwo Młodzi wódkę mogą zastąpić szampanem (by juan-antonio-capo )

A co w kieliszkach?

W kieliszkach może znajdować się wódka lub woda – Państwo Młodzi wcześniej są pytani, czego sobie życzą.

Najczęściej jednak w jednym kieliszku jest wódka, a w drugim woda. Osoba, której trafi się wódka będzie, wedle przesądu, rządziła w małżeństwie. Pierwszy kieliszek wybiera Panna Młoda. Gdy szkło zostanie opróżnione, nowożeńcy rzucają kieliszki za siebie przez prawe ramię, tak aby się stłukły. Ma to symbolizować szczęście w małżeństwie.

Zainteresują Cię również

Ślub i wesele w odcieniach różu Ślub i wesele w odcieniach różu
Róż to jeden z najpiękniejszych i najbardziej optymistycznych kolorów z całej palety barw. To zdecydowanie kolor szczęścia...
Mała czarna na wesele Mała czarna na wesele
Kiedyś nie do pomyślenia, dziś coraz częściej można ją spotkać na weselnych przyjęciach. O kim mowa? Oczywiście o małej...

Niektóre Młode Pary decydują się na lampkę szampana zamiast wódki.

W powitaniu Pary Młodej u progów lokalu weselnego rodziców może zastąpić ktoś z obsługi. Gdzieniegdzie praktykowany jest zwyczaj wręczania Parze Młodej zmiotki i szufelki, aby uprzątnąć rozbite szkło i przy okazji po raz pierwszy przetestować małżeński podział obowiązków.

Przestąpienie progu

Po rzuceniu kieliszkami Państwo Młodzi zapraszają gości na wesele. Pan Młody nie może zapomnieć o przeniesieniu Panny Młodej przez próg, aby zapobiec jej potknięciu, które mogłoby spowodować nieszczęście w małżeństwie. Co ciekawe, tradycja przenoszenia wybranki przez próg sięga czasów rzymskich!

Próg miał wyjątkowe znaczenie w kulturze ludowej jako obszar graniczny, mediacyjny (łączący świat zewnętrzny i zewnętrzny, swój i obcy).

Szampan dla gości

Tuż po wejściu na salę weselną (czasami: wciąż jeszcze stojąc przed nią) Para Młoda wraz z gośćmi częstuje się lampką szampana. Po chwili wodzirej lub DJ powinien wznieść toast za nowożeńców. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobił to ktoś z rodziców lub świadek, jeśli tylko mają ochotę.

Chlebek weselny najczęściej ozdobiony jest kwiatamiChlebek weselny najczęściej ozdobiony jest kwiatami (by leaf_only )

Chleb i sól - polski ślubny symbol Chleb i sól - polski ślubny symbol (by balleyne )

Zainteresują Cię również

Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych
Bywa że dobór odpowiedniego stroju na ślub i wesele spędza sen z powiek niejednego gościa weselnego, bez względu na płeć....
DJ na weselu DJ na weselu
Wybór najlepszej oprawy muzycznej wesela jest nie lada wyzwaniem, musi ona bowiem odpowiadać gustom zarówno Państwa Młodych...

Goście weselni powinni być powitani lampką szampanaGoście weselni najczęściej witani są lampką szampana (by philhawksworth )

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location