Dojazd gości na wesele. Transport gości weselnych

Transport gości weselnych to istotna kwestia, która pojawi się podczas planowania większości wesel. Jak najlepiej ją rozwiązać pod względem logistycznym, mając na uwadze zarówno wygodę gości, jak i nasze możliwości finansowe?

 Możemy poprosić znajomych o odwiezienie naszych gości w zamian za zwrot kosztów paliwa Możemy poprosić znajomych o odwiezienie naszych gości w zamian za zwrot kosztów paliwa (by Dyanna Hyde )

Organizacja transportu krok po kroku

Transport najlepiej zacząć organizować wówczas, gdy posiadamy już pełną listę gości i wiemy mniej więcej, którzy z nich na pewno się pojawią i kto zorganizuje sobie transport we własnym zakresie (przyjedzie własnym samochodem czy też mieszka na tyle blisko, że dojazd nie stanowi problemu).

Pamiętajmy, że goście posiadający samochody mogą nie chcieć korzystać z nich podczas przejazdu z sali weselnej do hotelu lub do domu, ponieważ będą chcieli się napić alkoholu w trakcie przyjęcia. Najlepiej skontaktować się z zaproszonymi osobami i dowiedzieć się, kto będzie potrzebował transportu, a kto nie.

Zainteresują Cię również

Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...
Obrączki ślubne z różowego złota Obrączki ślubne z różowego złota
Miedź w różnych jej odcieniach na dobre rozgościła się w sklepach jubilerskich i wnętrzarskich. Delikatny, różowawy, metaliczny...

Wynajęcie autobusu lub autokaru jest najlepszą opcją w przypadku, gdy mamy licznych gościWynajęcie autobusu lub autokaru jest najlepszą opcją w przypadku, gdy mamy licznych gości (by iain )

Kiedy będziemy już dysponowali wystarczającymi informacjami, zaznaczmy na naszej liście gości, kogo trzeba będzie podwieźć z kościoła czy urzędu do lokalu oraz z lokalu do hotelu bądź do domu. Oszacujmy liczbę tych osób i wybierzmy rodzaj środka transportu.

Po załatwieniu transportu musimy poinformować gości, w którym miejscu i o której godzinie będą czekały samochody, autokar czy bus. Jeżeli część naszych gości będzie już zakwaterowana w hotelu, możemy zorganizować transport z hotelu do kościoła czy urzędu. Jeśli goście będą dojeżdżali na uroczystość indywidualnie, transport powinien czekać na niezmotoryzowanych przed kościołem/urzędem.

Pomysły Pary Młodej co do transportu gości bywają zaskakującePomysły Pary Młodej co do transportu gości bywają zaskakujące (by ryan_polei )

Zadbajmy również o transport gości po weselu. Pomyślmy o najlepszej opcji, uwzględniając miejsca zamieszkania i zakwaterowania weselników. Warto zadbać o transport prosto do domu zwłaszcza tych gości, którzy mieszkają daleko od lokalu weselnego i podróż komunikacją miejską po całonocnej zabawie byłaby męczarnią.

Jeśli mamy wielu gości, którzy mogą opuszczać przyjęcie o różnych porach, warto umówić się z wynajętym kierowcą, aby podjechał pod lokal dwa czy trzy razy (np. przed północą – opcja ważna zwłaszcza, gdy zapraszamy małżeństwa z dziećmi; w środku nocy, np. o 2:00 lub 3:00, oraz nad ranem – o 5:00 bądź 6:00). Poinformujmy gości wcześniej, w jakich godzinach transport będzie czekał przed lokalem, a z kierowcą ustalmy dokładnie trasę przejazdu.

Zainteresują Cię również

Ślub i wesele w odcieniach różu Ślub i wesele w odcieniach różu
Róż to jeden z najpiękniejszych i najbardziej optymistycznych kolorów z całej palety barw. To zdecydowanie kolor szczęścia, nie...
Mała czarna na wesele Mała czarna na wesele
Kiedyś nie do pomyślenia, dziś coraz częściej można ją spotkać na weselnych przyjęciach. O kim mowa? Oczywiście o małej czarnej....

Jeśli nie planujemy dużego wesela – bus powinien być wystarczający Jeśli nie planujemy dużego wesela – bus powinien być wystarczający (by elisfanclub )

Czym najlepiej dowieźć gości? Wynajem autobusów, autokarów, busów

Wynajęcie autobusu lub autokaru jest najlepszą opcją w przypadku, gdy mamy licznych gości. Organizujemy wówczas jeden, duży środek transportu dla wszystkich osób. Koszty będą wówczas niższe niż organizowanie wielu samochodów osobowych.

Jeśli spodziewamy się na weselu licznych gości (od 50 wzwyż), wynajmijmy autokar lub autobus. Udostępnianiem takich pojazdów na wesela zajmują się prywatne firmy przewozowe, a także spółki odpowiedzialne za pojazdy komunikacji miejskiej. Autobusy (zarówno krótkie, jak i przegubowe) udostępniają m.in. warszawskie MZA, krakowskie czy poznańskie MPK oraz przedsiębiorstwa komunikacyjne innych miast. Niektóre oferują też wynajem tramwajów, co może być bardzo oryginalnym pomysłem, pod warunkiem, że nasz lokal znajduje się niedaleko linii tramwajowej.

Dla mniej licznych gości wystarczy wynajęcie busa lub minibusa, które będzie mniej kosztowne niż duży autobus lub autokar. W zależności od modelu, pojazd taki może pomieścić od 8 do nawet 40 osób. Busy udostępniają firmy zajmujące się przewozem osób.

Bo w atobusie jest zawsze wesoło!Bo w autobusie jest zawsze wesoło! (by markhillary )

Prywatne samochody

Odwożenie gości prywatnymi samochodami to dobre i niekosztowne rozwiązanie dla małych wesel. Poprośmy znajomych dysponujących samochodami o odwiezienie naszych gości w zamian za zwrot kosztów paliwa i symboliczną butelkę trunku – bądź w ramach prezentu ślubnego dla Pary Młodej. Zadania tego może się również podjąć kilkoro gości – oczywiście pod warunkiem, że zrezygnują z picia alkoholu podczas wesela.

Idealny pomysł na transport jeśli planujemy wesele w stylu wiejskimIdealny pomysł na transport jeśli planujemy wesele w stylu wiejskim (by ryan_polei )

Taksówki

Odwożenie gości taksówkami to również rozwiązanie dobre dla małych wesel – lecz bardziej kosztowne od prywatnych samochodów. Warto wcześniej prześledzić oferty i warunki kilku przedsiębiorstw taksówkarskich i wybrać tę najdogodniejszą. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie taksówkarzy dysponujących dużymi samochodami, np. vanami.

Zainteresują Cię również

Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych
Bywa że dobór odpowiedniego stroju na ślub i wesele spędza sen z powiek niejednego gościa weselnego, bez względu na płeć. Poniżej...
DJ na weselu DJ na weselu
Wybór najlepszej oprawy muzycznej wesela jest nie lada wyzwaniem, musi ona bowiem odpowiadać gustom zarówno Państwa Młodych jak i...

Dobrym rozwiązaniem małych wesel jest rozwożenie gości taksówkamiDobrym rozwiązaniem w przypadku małych wesel jest rozwożenie gości taksówkami (by fhsu )