Maluchy na zabawie weselnej. Czy zapraszać dzieci na wesele? Jak zorganizować czas najmłodszym?

Czy na weselu powinny pojawić się dzieci zaproszonych przez nas krewnych? Z jednej strony zapraszanie małych gości może wygenerować dodatkowe koszty, a niektóre pary obawiają się, że maluchy uniemożliwią ich rodzicom dobrą zabawę. Z drugiej strony jednak, dopisanie na zaproszeniu „prosimy bez dzieci” jest nietaktowne i może urazić naszych gości.

Maluchy dodadzą uroku każdej uroczystościMaluchy dodadzą uroku każdej uroczystości (by ciccioit )

Zapraszać czy nie? Za i przeciw

Zwolennicy zapraszania dzieci na wesela mówią, że mali goście dodadzą uroczystości radości i koloru. Grupka dzieci może nawet stworzyć orszak Panny Młodej i nieść jej tren do ołtarza czy sypać płatki kwiatów.

Zainteresują Cię również

Wesele na 60 osób (i jak to ugryźć) Wesele na 60 osób (i jak to ugryźć)
Ani duże, ani małe, można by rzec – optymalne. Wystarczająco liczne, by dobrze się bawić, a jednocześnie niezbyt tłumne, dzięki...
Ile wlozyc do koperty? Pokaż kotku, co masz w środku – czyli o pieniądzach w prezencie ślubnym Ile wlozyc do koperty? Pokaż kotku, co masz w środku – czyli o pieniądzach w prezencie ślubnym
Ślubne koperty mają to do siebie, że nikogo za bardzo nie interesuje ich wygląd zewnętrzny. W tym wypadku zdecydowanie liczy się...

Argumentem „za” jest też sytuacja poszczególnych krewnych – jeśli nie będą mieli z kim zostawić dziecka, nie przyjdą na wesele. Jeśli zależy nam na ich obecności, zaprosimy je razem z pociechami, a to oznacza, że dzieci innych członków rodziny również wypada zaprosić.

Urocze druhenkiUrocze druhenki (by johnnywanker )

Przeciwnicy zapraszania maluchów na wesele uważają, że tego typu uroczystość nie jest przeznaczona dla dzieci. Rodzice nie mogą oddać się zabawie, bo muszą pilnować pociech (zwłaszcza, jeśli rozpiera je energia), a następnie wcześniej opuszczają przyjęcie, ponieważ dzieci zaczynają marudzić. Jeśli rodzina jest liczna, wzrastają także koszty. Poza tym, wesele to zazwyczaj uroczystość mocno zakrapiana alkoholem, a widok „wstawionych” członków rodziny nie jest odpowiedni dla dzieci.

Wiele osób argumentuje też, że ślub i wesele są dla dzieci nudne. Na początku mogą być podekscytowane i zaciekawione, ale w końcu uroczystość zacznie im się dłużyć. W tym wypadku niektóre dzieci zasną, inne zaczną narzekać, a niektóre – rozrabiać.

Zaangażowani i pełni wdzięku goście weselniZaangażowani i pełni wdzięku goście weselni (by mattieb )

Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie wyboru rodzicom – wielu z nich i tak nie zabiera maluchów na tego typu uroczystości i zostawia je pod opieką dziadków czy opiekunki. Nie wypada umieścić na zaproszeniu dopisku „prosimy przyjść bez dzieci” – może to urazić gości. Zamieśćmy na zaproszeniu jedynie imiona dorosłych i pozostawmy im decyzję. Dalszych krewnych, z którymi nie jesteśmy blisko związani, spytajmy dyplomatycznie, czy mają z kim zostawić dzieci na czas wesela.

Jeżeli natomiast chcemy, aby na uroczystości bawili się i najmłodsi członkowie rodziny, warto umieścić informację na ten temat, np. „zapraszamy razem z dziećmi”.

Zwolennicy zapraszania dzieci na wesela mówią, że mali goście dodadzą uroczystości radości i koloruZwolennicy zapraszania dzieci na wesela mówią, że mali goście dodadzą uroczystości radości i koloru (by robertotaddeo )

Zainteresują Cię również

Faux pas – najczęstsze wpadki gości weselnych Faux pas – najczęstsze wpadki gości weselnych
Nie ma ludzi nieomylnych, każdy popełnia błędy, świadomie lub nie. Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu Młodej Pary,...
Weselne atrakcje dla dzieci Weselne atrakcje dla dzieci
Jeśli wśród naszych gości weselnych znajdą się pary z dziećmi, wypada zaprosić je wraz z maluchami. Rodzice malutkich dzieci...

Jak zorganizować dzieciom czas na weselu?

Jeśli decydujemy się zaprosić rodziny z dziećmi, musimy zapewnić małym gościom odpowiednie warunki oraz program rozrywkowy – tak, aby ich rodzice mogli bez obaw oddać się zabawie, a dzieci były zadowolone i jednocześnie stale znajdowały się pod opieką.

Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie doświadczonej opiekunki lub grupy animatorów, którzy zajmują się urozmaicaniem dzieciom czasu na weselach. Osoby takie zorganizują ciekawe zabawy, gry, pokazy i zajmą dzieci na tyle, że nie będą miały ochoty na bieganie wokół stołów, ani też nie będą się nudzić.

Specjalny stolik dla małych gościSpecjalny stolik dla małych gości (by brownpau )

Warto zadbać o oddzielny stolik dla dzieci, a także osobne menu z mniejszymi porcjami i daniami przygotowanymi pod kątem dzieci. Pomyślmy zwłaszcza o deserach. Można też ustawić np. szwedzki bufet z żelkami i cukierkami, czy nawet zamówić na wesele fontannę czekoladową.

Jedną z atrakcji dla dzieci jaką możemy stworzyć małym kosztem jest ustawienie stołu pełnego kolorowanek i kredekJedną z atrakcji dla dzieci jaką możemy stworzyć małym kosztem jest ustawienie stołu pełnego kolorowanek i kredek (by ryan_polei )

Zapytajmy właściciela lokalu, w którym organizujemy wesele, jak przedstawia się koszt posiłków dla dzieci. Często za najmłodszych gości płaci się połowę ceny – bo również porcja dla nich przewidziana jest o połowę mniejsza niż porcja dla osoby dorosłej. Za dzieci do lat 3 zwykle nie płaci się wcale, ponieważ nie otrzymują one osobnych posiłków (rodzice podają im kąski ze swojego talerza).

Szalone tańce najmłodszych gości weselnychSzalone tańce najmłodszych gości weselnych (by amandasphotographs )

Jeśli zabawa przewidziana jest „do białego rana”, warto zadbać o nocleg dla dzieci na miejscu, jeśli nie chcemy, aby nasi goście opuścili nas już o godzinie 23.

Mając na swej liście gości dzieci, pamiętajmy aby nie przesadzić z ilością alkoholu.

Zainteresują Cię również

Transport gości na wesele Transport gości na wesele
Transport gości weselnych to istotna kwestia, która pojawi się podczas planowania większości wesel. Jak najlepiej ją rozwiązać pod...
Kogo zapraszać na wesele? Kogo zapraszać na wesele?
Sporządzenie listy gości weselnych to zadanie, które często spędza sen z powiek narzeczonym i ich rodzicom. Jeśli mamy ograniczony...

Wesoła, urocza i... chyba trochę znudzona druhenkaWesoła, urocza i... chyba trochę znudzona druhenka (by bespokenn )