Savoir vivre zaproszeń ślubnych – co wypada a co nie? Zwyczaje dotyczące formy oraz wręczania zaproszeń ślubnych

Ułożenie listy gości, wybór zaproszeń ślubnych oraz ich późniejsze wręczanie to bardzo ważny krok w planowaniu i przygotowaniu ślubu oraz wesela.

Często narzeczeni skupiają się jedynie na kwestiach estetycznych – wyborze papieru, szaty graficznej czy czcionki, zapominając o tym co jest najistotniejsze. Oto co w kwestii zaproszeń mówią obowiązujące zwyczaje i dobre maniery, czyli krótko mówiąc savoir vivre.

Według savoir vivre to rodzice, nie narzeczeni, zapraszają na ślubWedług savoir vivre to rodzice, nie narzeczeni, zapraszają na ślub (by dvanvliet )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu...

Kto zaprasza?

Według tradycji, to rodzice Państwa Młodych, a nie jak się powszechnie przyjęło narzeczeni, zapraszają na ślub. Na zaproszeniu powinny być więc imiona i nazwiska rodziców Panny Młodej i Pana Młodego a poniżej np. formuła „Z ogromną radością zapraszamy Państwa na ślub naszych dzieci”. Kompromisem między obecnym zwyczajem a tradycją jest wersja, w której pojawia się formuła „Wraz z naszymi Rodzicami mamy zaszczyt zaprosić Państwa na nasz ślub…” a pod nią widnieje imię i nazwisko Panny młodej, a poniżej imię i nazwisko Pana Młodego.

Zaproszenia na ślub powinno się wręczać osobiście, minimum na 3 tygodnie przed data ślubuZaproszenia na ślub powinno się wręczać osobiście, minimum na 3 tygodnie przed datą ślubu (by tamburix )

Kiedy i jak przekazać zaproszenia?

Zaproszenia należy przekazać na minimum 3 tygodnie przed planowaną datą ślubu. Państwo Młodzi powinni wręczać zaproszenia osobiście, składając kolejno wizyty wszystkim zaproszonym na ślub i wesele gościom, zwłaszcza najbliższej rodzinie i przyjaciołom. Taka forma przekazania zaproszeń jest najbardziej elegancka i świadczy o ich szacunku do zaproszonych gości. Kolejność wizyt nie powinna być przypadkowa, lecz dobrze przemyślana i ustalona wcześniej. Powinna także odpowiadać  kolejności usadzania gości przy stole weselnym. Jeżeli z jakichś przyczyn narzeczeni nie mogą wręczyć zaproszeń osobiście, powinni zrobić to za pośrednictwem poczty. Również osoby zaproszone tylko na ślub otrzymują zaproszenie pocztą.

Ułożenie listy gości to prawdziwe wyzwanie…Ułożenie listy gości to prawdziwe wyzwanie… (by katielips )

Kogo zaprosić?

Odwieczny dylemat, czyli kogo zaprosić – czy tylko tych co chcemy, czy również tych co powinniśmy? Kogo wypada zaprosić, a kogo nie trzeba?. Jeśli nie chcemy popełnić faux pas nie zapraszając kogoś kogo powinniśmy, najlepiej kierujmy się w tej kwestii zasadami savoir vivre.

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy,...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

W myśl tych zasad Państwo Młodzi na swój ślub zapraszają wszystkich tych, których chcą zaprosić oraz wszystkich tych, wobec których oni sami lub ich rodzice mają jakieś zobowiązania – rodzinne lub towarzyskie – a także osoby im towarzyszące (partnerów, współmałżonków). Zaproszenie powinny otrzymać również wszystkie osoby, które zapraszały narzeczonych lub ich rodziców, na ślub swój bądź swoich dzieci.

Jeśli narzeczeni uczestniczyli w czyimś ślubie, zobowiązani są również takie osoby zaprosić na własny ślubJeśli narzeczeni uczestniczyli w czyimś ślubie, zobowiązani są również takie osoby zaprosić na własny ślub (by johnhopephotography )

Co rozumiemy przez zobowiązania rodzinne i towarzyskie?

Zobowiązania rodzinne to m.in. więzy krwi, ale także ogólny charakter relacji z krewnymi. Można nie mieć żadnych zobowiązań wobec bardzo bliskiego krewnego, gdyż np. z jakichś powodów nie utrzymuje się z nim kontaktów i odwrotnie. Zobowiązania towarzyskie, to zobowiązania wobec ludzi, których często gości się w domu i u których również samemu często się bywa.

Zawiadomienie o ślubie

Zawiadomienia o ślubie wysyła się kilka dni po ślubie, do wybranych osób, które nie zostały zaproszone na ślub. Warto w tym celu oprócz listy gości zrobić drugą listę – osób, które wypada zawiadomić o ślubie. Takie zawiadomienie jest zarówno grzecznością ze strony Państwa Młodych jak i dowodem pamięci. Forma zawiadomień może, choć nie musi powielać formę zaproszeń.

Przy tworzeniu listy osób zaproszonych na ślub należy kierować się zobowiązaniami rodzinnymi oraz towarzyskimi Przy tworzeniu listy osób zaproszonych na ślub należy kierować się zobowiązaniami rodzinnymi oraz towarzyskimi (by outreachr.com )

Po ślubie warto wysłać zawiadomienia, do osób, które nie zostały zaproszone na ślubPo ślubie warto wysłać zawiadomienia, do osób, które nie zostały zaproszone na ślub (by johnhopephotography )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też...

 

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location