Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka filmowej sagi „Zmierzch” – Bella Swan?
Ta prosta, lecz niezwykle efektowna suknia ślubna, uszyta była właśnie z satyny! Mimo swojego piękna satynowe suknie ślubne nie cieszą się dużą popularnością wśród Panien Młodych, które znacznie częściej stawiają na modne już od wielu sezonów suknie tiulowe i haftowane. Jeśli jednak znudziły wam się hafty, tiule i koronki to taki model sukni jest właśnie dla was!
Satyna czy atłas?
Zarówno atłas jak i satyna to gładkie i delikatne w dotyku tkaniny o lśniącej prawej stronie i lewej matowej. Obie tkaniny delikatnie i miękko opływają sylwetkę.
Zainteresują Cię również
Cięższy atłas tkano głównie z wełny i bawełny, obecnie najczęściej spotkać można atlas wytwarzany z włókien bawełnianych bądź wiskozowych. Satyna to odmiana atłasu. Różni się od niego przede wszystkim grubością (jest cieńsza) oraz tym, że zawiera dodatek elastycznych włókien, dzięki czemu lepiej dopasowuje się do figury. Najczęściej do jej tkania wykorzystuje się jedwab lub wiskozę.
Satynowa suknia ślubna w stylu retro (by weddingdress-factoryoutlet )
Satynowa suknia ślubna o fasonie litery A i w stylu retro (by Leopold Terence )
Jaki fason sukni?
Suknie z satynowe występują niemal w każdym fasonie i modelu.
Ze względu na połysk, niezwykle efektownie i bogato prezentują się satynowe suknie typu princessa i litera A, zyskując wręcz balowego wyglądu.
Proste i nieco skromniejsze suknie typu kolumna czy syrenka (zwłaszcza te w stylu retro), uszyte z satyny wyglądają natomiast ultra kobieco i elegancko, przywodząc na myśl styl hollywoodzkich gwiazd kina lat 50’ jak Grace Kelly, Rita Hayworth czy Marilyn Monroe.
Warto pamiętać wybierając suknię ślubną z satyny, by unikać bardzo mocno wykrojonych sukienek, np. na cieniutkich ramiączkach, z głębokim dekoltem i odkrytymi plecami, gdyż efekt końcowy może być taki, jakbyśmy na własny ślub przyszły ubrane w halkę lub koszulę nocną.
Dla jakiej Panny Młodej?
Satyna (lub też atłas) nie jest materiałem łatwym w noszeniu, dlatego też niewiele Panien Młodych decyduje się na suknię uszytą z tego materiałów. Tkania ta bowiem jest tak samo piękna jak wymagająca – bezwzględnie eksponuje wszelkie mankamenty figury, a wręcz je uwypukla!
W satynowych sukniach będą więc dobrze się czuły panie szczupłe, które nie mają większych problemów z figurą, a ich sylwetka jest w miarę proporcjonalna. Oczywiście najważniejszą kwestią jest dobranie odpowiedniego fasonu sukni i o ile sukienka typu rybka wymaga nienagannej sylwetki, tak fason litera A, będzie pasował większości Panien Młodych, również tym, które mają kilka kilogramów ekstra tu i ówdzie. Z satyny natomiast powinny zrezygnować panie o rozmiarze plus size, gdyż błyszcząca tkanina doda im kilogramów i optycznie poszerzy.
Satynowa suknia ślubna z pewnością nie jest dla osób nieśmiałych. Postawa powinna być dumna – plecy proste, łopatki ściągnięte, biust do przodu a brzuch wciągnięty. Kobieta w takiej sukni powinna wyglądać i czuć się jak wcielenie elegancji, czy gwiazda filmowa. W przeciwnym razie satyna wydobędzie wszystkie wady postawy i wszelkie niedoskonałości sylwetki.
Zainteresują Cię również
Satynowa suknia ślubna to doskonały wybór dla pewnych siebie kobiet lubiących podkreślać swoją figurę i kobiecość, a także wszystkich miłośniczek mody vintage i klasycznej elegancji oraz pań kochających luksus i przepych.
Elegancka suknia ślubna o fasonie syrenki i lietry A (by Leopold Terence )
Satynowa suknia ślubna wymaga nienagannej postawy i sylwetki (by Leopold Terence )
Taka suknia ślubna to doskonały wybór dla pewnych siebie kobiet, które lubią podkreślać swoją kobiecość (by Leopold Terence )
Jak nosić i z czym łączyć?
Satyna jest tkaniną bardzo ozdobną, dlatego aby nie uzyskać bazarowego efektu należy bardzo ostrożnie łączyć ją z ozdobnikami typu hafty,
koronki czy kryształki. Należy tutaj zastosować się do zasady „mniej znaczy więcej”. Najbezpieczniejszym wyjściem jest postawić na jeden typ zdobienia, np. błyszczące koralki lub koronkowe plecy.
Uwaga również na falbany, marszczenia i upięcia – drobne, delikatne czy pojedyncze będą prezentować się elegancko, ale szerokie, gęste i ciężkie drapowania mogą dać zbyt przytłaczający efekt, zwłaszcza jeśli nie mamy figury modelki!
Dodatki do satyny
Biżuteria i ozdoby – powinny być jedynie uzupełnieniem stroju, dlatego postawmy na delikatną biżuterię ze złota lub srebra, ozdobioną cyrkoniami lub perłami. To samo tyczy się ozdób do włosów, które powinny ograniczyć się jedynie do delikatnych opasek lub ozdobnych wsuwek czy grzebyków.
Rękawiczki – pięknym uzupełnieniem satynowej sukienki w stylu retro będą długie, gładkie rękawiczki. Jest to propozycja raczej dla kobiet, które planują wyjść za mąż jesienią lub zimą, gdyż latem lub wiosną rękawiczki mogą nadać stylizacji ciężkości.
Prosta satynowa suknia ślubna o fasonie syrenki, mimo braku bogatego zdobienia prezentuje się bardzo efektownie (by Leopold Terence )
Wybierając satynową suknię należy uważać na zdobienia, aby nie uzyskać "bazarowego" efektu (by Leopold Terence )
Satyna jest tkaniną bardzo ozdobną dlatego warto postawić na jeden rodzaj zdobienia, np. koronkę (by Parekh Cards )
Zainteresują Cię również