Garnitur ślubny – jak powinien prezentować się idealny Pan Młody?

Garnitur Pana Młodego obowiązkowo musi być elegancki, idealnie dopasowany do sylwetki mężczyzny i... sukni Panny Młodej.

W dniu ślubu musimy tworzyć zgraną parę nie tylko pod względem charakterów, ale również ubioru. Jak wybrać odpowiedni garnitur i jak nie popsuć efektu drobnymi modowymi wpadkami?

altPara Młoda to bez wątpienia musi być zgrany duet... także stylistycznie (by jasonbache )

Zainteresują Cię również

ABC muchy do garnituru ABC muchy do garnituru
Mucha – dawniej nieodłączny element garderoby Pana Młodego. Dziś chociaż coraz częściej zastępowana krawatem, nadal uważana jest...
Ubiór Pana Młodego na poprawiny Ubiór Pana Młodego na poprawiny
Poprawiny, mimo że mają charakter znacznie mniej formalny niż wesele, są ważnym elementem ślubnej tradycji. Niepisaną zasadą w...

Garnitur

Jeśli Panna Młoda założy suknię w kolorze białym, Pan Młody powinien być ubrany w ciemny garnitur i jasną koszulę. Ubiór może być współczesny lub tradycyjny. Moda męska w ciągu ostatnich kilku lat bardzo się rozwinęła.

Jeśli Panna Młoda nie wystąpi w białej sukni, Pan Młody może pozwolić sobie na garnitur w pastelowych kolorach.

Drobni panowie powinni wybrać garnitur taliowanyPanowie o drobnej budowie najlepiej będą się prezentować w garniturze taliowanym (by robboudon )

Najbardziej elegancki garnitur składa się z trzech elementów: kamizelki, spodni oraz marynarki. Całość musi być z tego samego materiału oraz w tym samym kolorze, jedynie ślubna kamizelka może być bardziej ozdobna np. biała, kremowa lub w tłoczone czy wyszywane wzory.

Marynarka w pozycji stojące powinna być zapięta na 1 guzik, zaś przy siadaniu można ją spokojnie rozpiąć.

Dopełnieniem stroju będzie krawat, musznik lub mucha (dobrane odcieniem do koloru sukni Panny Młodej i koszuli lub właśnie kamizelki).

Jeśli ślub i wesele mają jakiś kolorystyczny motyw przewodni, można go zaznaczyć krawatem lub wpiętym w klapę marynarki kwiatkiem.

Garnitur Pana Młodego może być współczesny lub tradycyjnyGarnitur Pana Młodego może być współczesny lub tradycyjny (by andrewmorrell )

Smoking

Kolejną opcją dla Pana Młodego jest smoking, do którego zakłada się białą koszulę z łamanym kołnierzem, pas i muchę w dowolnym kolorze, np. bordowym lub czarnym. Pas również może mieć kolor odpowiadający motywowi przewodniemu ślubu i powtarzającemu się w dodatkach Panny Młodej. Niezbędnymi dodatkami są: zegarek na czarnym pasku, spinki do mankietów i biała chusteczka.

Frak

Najbardziej elegancki strój to frak w kolorze czarnym. Do niego należy założyć białą koszulę z wywiniętymi mankietami. Dodatkowo: biała kamizelka, biała, wiązana muszka, białe rękawiczki, czarne lakierki oraz spodnie z lampasami.

Zainteresują Cię również

ABC krawata ślubnego ABC krawata ślubnego
Dawniej obowiązkowym elementem garderoby Pana Młodego była mucha. Dziś coraz mniej mężczyzn po nią sięga wybierając krawat. Ale...
Wieczór kawalerski zorganizowany przez firmę Wieczór kawalerski zorganizowany przez firmę
Jak wiadomo organizacja wieczoru kawalerskiego to domena świadka, ale jeśli ów świadek nie ma pomysłu lub czasu na zorganizowanie...

Dopełnieniem stroju Pana Młodego jest  mucha Dopełnieniem stroju Pana Młodego może być np. mucha (by lampsodaa )

Odrobiną szaleństwa może być np. garnitur w kratę i kolorowy krawatOdrobiną szaleństwa może być np. garnitur w kratę i kolorowy krawat (by conradpeter )

Zakup garnituru

W dobrym sklepie z garniturami możemy bezpiecznie oddać się w ręce sprzedawczyni, która doradzi nam krój i wprawnym okiem oceni, czy wszystko leży jak powinno. Wybór własny i oceniony przez panią w sklepie musimy oczywiście skonsultować z narzeczoną – to jej w tym dniu mamy podobać się najbardziej.

Podstawowe kryteria wyboru to: kolor krój i materiał. Obecnie modne są garnitury „taliowane”, czyli ładnie dopasowane do sylwetki, nie workowate. Stopień „taliowania” może być różny – od lekkiego po super slim.

Wykwalifikowana ekspedientka udzieli nam kilku ważnych wskazówek: dokąd powinna sięgać marynarka (tuż poniżej linii pośladków) i rękawy (mniej więcej do nadgarstka) oraz czy spodnie nie są za długie (dopuszczalne pojedyncze załamanie materiału). W dobrym sklepie będziemy też mieli możliwość przymierzenia garnituru wraz z wszystkimi dodatkami (koszulą, krawatem i butami), nawet jeśli nie planujemy ich zakupu od razu.

Często możliwe jest dopasowanie spodni w sklepie – niektóre z nich posiadają własne krawcowe.

Wietnam | Wietnam jest jednym z największych eksporterów kawyWspółczesny Pan Młody nie boi się kolorów (by teelityshia )

Szukając garnituru wybierzmy sklep z profesjonalną obsługąSzukając garnituru wybierzmy sklep z profesjonalną obsługą (by st3f4n )

Aby Pan Młody wyglądał naprawdę dostojnie, powinien pamiętać, że:

  • buty muszą być koniecznie sznurowane, kolorystycznie dopasowane do reszty ubioru,
  • do ślubu wymagana jest koszula ze spinkami,
  • spodnie powinny opierać się o linię butów, nogawki muszą się lekko opierać o przód buta (spodnie powinny mieć taką długość, aby w trakcie naturalnego chodu nie była widoczna skarpeta),
  • koszula może wystawać poza marynarkę o około 1,5-2cm,
  • do butonierki Pan Młody może włożyć kwiatka lub chusteczkę.

Jeśli Panna Młoda nie wystąpi w białej sukni, Pan Młody może pozwolić sobie na garnitur w pastelowych kolorachNiezwykle modne i popularne stały się garnitury w odcieniach szarości (by andrewmorrell )

Zainteresują Cię również

Garnitur ślubny matowy czy z połyskiem? Garnitur ślubny matowy czy z połyskiem?
Wybór garnituru ślubnego to jak wiadomo trudna i ważna decyzja. Aby wybrać dobrze powinniśmy się kierować nie tylko modą, własnym...
Modowe faux pas Pana Młodego Modowe faux pas Pana Młodego
Powszechnie znane przysłowie mówi „diabeł tkwi w szczegółach” i właśnie te liczne, drobne szczegóły mogą narazić wszystkich Panów...