Czym się różni poszetka od butonierki? Jakie skarpety dobrać do garnituru? Jak nosić spinki do mankietów? – wszystko na temat ślubnych dodatków Pana Młodego

podroz poslubna w azji

Wbrew pozorom na męski strój ślubny nie składa się tylko jasna koszula i garnitur. Panowie również mogą doprowadzić swój wizerunek do perfekcji ozdobnymi i praktycznymi gadżetami.

Zapraszamy w fascynującą podróż po krainie butonierek, poszetek, spinek do mankietów i innych akcesoriów eleganckiego mężczyzny.

Elegancka przypinka do garnituruElegancka przypinka do garnituru (by meddygarnet )

Zainteresują Cię również

ABC muchy do garnituru ABC muchy do garnituru
Mucha – dawniej nieodłączny element garderoby Pana Młodego. Dziś chociaż coraz częściej zastępowana krawatem, nadal uważana jest...
Ubiór Pana Młodego na poprawiny Ubiór Pana Młodego na poprawiny
Poprawiny, mimo że mają charakter znacznie mniej formalny niż wesele, są ważnym elementem ślubnej tradycji. Niepisaną zasadą w...

Krawat czy muszka?

Główną ozdobą męskiego eleganckiego stroju jest krawat, mucha lub musznik. Są to akcesoria na tyle istotne, że poświeciliśmy im osobny artykuł. Te elementy stroju mogą współgrać z kolorystycznym motywem przewodnim ślubu i wesela lub z dodatkami panny młodej. Mogą tworzyć elegancki wizerunek zlewając się z koszulą czy kamizelką lub bardziej ekstrawagancki image, jeśli postawimy na wyraziste kolory.

Główną ozdobą męskiego eleganckiego stroju jest krawat, mucha lub musznikGłówną ozdobą męskiego eleganckiego stroju jest krawat, mucha lub musznik (by lauradye )

Butonierka

Butonierka to maleńka dziurka w klapie marynarki, będąca wspomnieniem dawnych czasów, gdy panowie zapinali się pod samą szyję.

Ponieważ można włożyć do niej kwiatek, potocznie „butonierkami” nazywa się także małe ozdobne bukieciki przypinane do klapy marynarek.

Zamawiając bukiet ślubny z pewnością zamówimy też kwiatowe przypinki, wykonane z tych samych kwiatów, dla Pana Młodego i świadka.

Najbardziej eleganccy panowie noszą kwiaty przypięte do klapy, a nie włożone do kieszonki garnituru.

Poszetka

Poszetka to mała chusteczka wkładana do kieszonki garnituru. Powinna współgrać z kolorem krawata (ale nie być wykonaną z tego samego materiału!) lub kamizelki.

Obecność poszetki wyklucza przypinkę kwiatową („butonierkę”) i odwrotnie.

Efektowne kwiaty przypięte do klapy garnituru Efektowne kwiaty przypięte do klapy garnituru (by lauradye )

Skarpety powinny być w kolorze garnituru Pana Młodego, jednak są od tego wyjątki…Skarpety powinny być w kolorze garnituru Pana Młodego, jednak są od tego wyjątki… (by samanthalauren )

Również panowie mają duże pole do popisu w kwestii ślubnych dodatkówRównież panowie mają duże pole do popisu w kwestii ślubnych dodatków (by lorilove )

Zegarek

Dopracowując nasz ślubny image nie możemy bagatelizować zegarka. Może on być wspaniałą ozdobą, ale tylko wtedy, jeśli współgra z całością. Idealnym rozwiązaniem jest wybór butów, paska spodni i paska zegarka w tym samym kolorze.

Zainteresują Cię również

ABC krawata ślubnego ABC krawata ślubnego
Dawniej obowiązkowym elementem garderoby Pana Młodego była mucha. Dziś coraz mniej mężczyzn po nią sięga wybierając krawat. Ale...
Kolorowa koszula do ślubu Kolorowa koszula do ślubu
Panowie najczęściej na ślub zakładają koszulę w kolorze białym – jest elegancka i pasuje do każdej stylizacji. Niektórzy jednak...

Spinki do mankietów

Koszula na spinki to idealny wybór dla naprawdę eleganckiego mężczyzny. Spinki do mankietów kupimy w każdym sklepie z garniturami. Możemy je dobrać kolorystycznie do butów czy krawata.

Na rynku dostępne są także spinki dla panów z poczuciem humoru, np. z literkami Ą i Ę.

Długość rękawów marynarki ślubnej powinna być dobrana tak, aby mankiet i kawałek spinki były widoczne przy opuszczonych rekach, a przy podniesionych – spinka widoczna w całości.

Obecność spinek raczej wyklucza założenie zegarka.

Zegarek może być wspaniałą ozdobą Pana MłodegoZegarek może być wspaniałą ozdobą Pana Młodego (by johnhopephotography )

Ślubne spinki do mankietów z przymrużeniem okaŚlubne spinki do mankietów z przymrużeniem oka (by andrewkelsall )

Pasek

Pasek to konieczny element stroju męskiego, nie tylko ze względów praktycznych, ale także estetycznych. W sklepach z garniturami zawsze powinno się mierzyć spodnie razem z paskiem, gdyż bez niego będą opadały niżej, a tym samym będą się wydawały dłuższe.

W wyborze paska postawmy na skromność i elegancję. Ślub to nie czas i miejsce dla efektownych klamer.

Spinka do krawata

To dość często pomijany dodatek, który jednak, jeśli tylko jest odpowiednio dobrany, może dodać naszemu strojowi sporo elegancji.

Skarpety

Jeśli chodzi o elegancki strój istnieją trzy najważniejsze zasady dotyczące skarpet:

  • Dobieramy je kolorem do spodni lub do butów,
  • Spodnie powinny być długie na tyle, że przy swobodnym chodzie nie widać skarpet,
  • Skarpety powinny być na tyle długie, że w pozycji siedzącej nie widać gołej łydki (do garnituru najbardziej odpowiednie są skarpety sięgające do połowy łydki).

Buty

Męskie buty ślubne powinny być wygodne i dobre jakościowo. Dobieramy je do stroju, czyli czarne do ciemnego garnituru, bezowe – do jasnego. Nigdy nie łączymy butów i garnituru na zasadzie kontrastu.

Spinki są widoczne w całej okazałości przy lekko zgiętych rękachSpinki są widoczne w całej okazałości przy lekko zgiętych rękach (by kentwang )

Urok prostotyUrok prostoty (by rustyangel )

Zainteresują Cię również

Kapelusz w roli głównej Kapelusz w roli głównej
Dawniej welon był nieodłącznym elementem stroju Panny Młodej i  żadna z przyszłych mężatek nie wyobrażała sobie, aby mogła go...
Sukulenty w bukietach ślubnych i dekoracjach Sukulenty w bukietach ślubnych i dekoracjach
Jeśli marzy nam się piękny, oryginalny i wciąż kwiatowy bukiet ślubny, warto sięgnąć po sukulenty. Za oceanem już podbiły serca...