Ślub wśród kwiatów – kwiatowe dekoracje kościoła i sali weselnej

podroz poslubna w azji

Kiedy myślimy o dekoracjach ślubnych, do głowy przychodzą nam przede wszystkim kwiaty. Zarówno kościół, sala weselna jak i samochód powinny zostać przystrojone kwiatami, które współtworzyć będą atmosferę tego wyjątkowego dnia.

Dekoracje kwiatowe są jednym z ważniejszych elementów przygotowań ślubnych.

Wystrój kościoła to ważny element przygotowań ślubnychWystrój kościoła to ważny element przygotowań ślubnych (by gorriti )

Zainteresują Cię również

Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...
Obrączki ślubne z różowego złota Obrączki ślubne z różowego złota
Miedź w różnych jej odcieniach na dobre rozgościła się w sklepach jubilerskich i wnętrzarskich. Delikatny, różowawy, metaliczny...

Dekoracja kościoła

Wyboru kwiatów dokonujemy blisko daty ślubu. Wcześniej jednak warto dowiedzieć się o koszty dekoracji, aby zorientować się, na ile możemy sobie pozwolić. Zanim wybierzemy elementy wystroju, skonsultujmy się też z księdzem. Spytajmy, czy zaraz po zakończeniu naszej uroczystości w kościele ma odbyć się jeszcze jakiś ślub, czy może zwykła msza święta (wówczas nie możemy przesadzić z dekoracjami, gdyż będziemy musieli je dosyć sprawnie sprzątnąć).

Moc świezych kwiatów na weselu w plenerzeMoc świeżych kwiatów na ślubie plenerowym (by lmbaker3 )

Ślubna dekoracja kościoła obejmuje przystrojenie ołtarza, nawy głównej, ławek, krzeseł dla Pary Młodej i świadków, czasem również dywanu, po którym stąpać będą Państwo Młodzi.

 

Niekiedy ustawia się też bramę z kwiatowych girland.

Dekoracje powinny być pieczołowicie dobrane. Weźmy pod uwagę styl kościoła (jego wielkość, architekturę, oświetlenie, wystrój), ale dopasujmy kolorystykę kwiatów i ozdób również do innych elementów, takich jak bukiet Panny Młodej czy kolor jej sukni.

W pastelach

Do przystrojenia kościoła wybiera się zwykle kwiaty w barwach jasnych i pastelowych: białe, écru, kremowe, jasnoróżowe. Warto zwrócić uwagę na wiązankę Panny Młodej. Możemy dopasować kwiatową dekorację kolorystycznie i gatunkowo do kwiatów dominujących w bukiecie, bądź też dobrać kwiaty pod kolor sukni Panny Młodej – białe kwiaty do białej sukni, kwiaty écru do sukni écru itd.

Największe bukiety i kompozycje kwiatowe powinny dekorować ołtarz. Ławki ozdabiamy zazwyczaj małymi bukiecikami z doczepionymi do nich kokardami lub wstęgami (najlepiej z tiulu, atłasu lub satyny). Niektóre pary ozdabiają także dywan. Można ułożyć na nim wzory z płatków, ale najpiękniejsze wrażenie robią dzieci idące do ołtarza przed Parą Młodą i sypiące płatki z koszyczków.

Piękne i delikatne bukiety z pudrowych różPiękne i delikatne bukiety z pudrowych róż (by mcaven )

Wesele wśród kwiatówWesele wśród kwiatów (by county_marquees )

Efektowne kwiatowe serduszkoEfektowne kwiatowe serduszko (by aneesprince )

Dekoracja sali weselnej

Dekoracją sali – przynajmniej podstawową – często zajmuje się wybrany przez nas lokal. Warto zapytać o to, co obejmuje oferta dekoracyjna restauracji czy domu weselnego. Jeśli całą dekorację zapewnia lokal – przedstawmy naszą koncepcję wystroju, a także preferowane przez nas gatunki kwiatów.

Dekoracja sali weselnej – w tym kompozycje kwiatowe – powinna pasować do stylistyki lokalu. Tradycyjne kompozycje pasują do tradycyjnych wnętrz, natomiast niekonwencjonalne pomysły najlepiej sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych.

Zainteresują Cię również

Ślub i wesele w odcieniach różu Ślub i wesele w odcieniach różu
Róż to jeden z najpiękniejszych i najbardziej optymistycznych kolorów z całej palety barw. To zdecydowanie kolor szczęścia, nie...
Mała czarna na wesele Mała czarna na wesele
Kiedyś nie do pomyślenia, dziś coraz częściej można ją spotkać na weselnych przyjęciach. O kim mowa? Oczywiście o małej czarnej....

Kwiatowe akcenty

Elementy dekoracji powinny tworzyć zgraną, spójną całość pod względem stylistycznym i kolorystycznym. Mogą to być kwiatowe stroiki, bukiety bądź pojedyncze kwiaty w wazonach, rozrzucone na obrusie płatki kwiatów, ucięte główki kwiatów ułożone w płytkiej, szklanej misie, czy też pojedyncze kwiaty poukładane na obrusie. Nie powinniśmy przesadzać z ilością dekoracji, zwłaszcza w przypadku kameralnego obiadu weselnego. Kwiaty powinny być miłym i wyraźnym akcentem, ale nie mogą utrudniać gościom kontaktu wzrokowego.

Jeśli mamy do dyspozycji salę weselną z oddzielnym stołem dla Państwa Młodych, warto stół ten przyozdobić w szczególny sposób. Może to być większa liczba pojedynczych kwiatów rozrzuconych na stole, albo też kwiecista girlanda spływająca w dół stołu do połowy lub całej długości obrusa. Nie zapomnijmy o honorowym miejscu dla wiązanki Panny Młodej!

Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, zdecydujmy się na wykorzystanie do dekoracji róż (które są dostępne przez cały rok w tej samej cenie) lub kwiatów sezonowych: na przykład tulipanów wczesną wiosną, słoneczników jesienią czy orchidei zimą.

Nieduże bukiety mogą być nie tylko ozdobą stołu, ale i upominkiem dla gości weselnychNieduże bukiety mogą być nie tylko ozdobą stołu, ale i praktycznym gadżetem, np. miejscem na winietkę (by ashleypalmero )

Kwiaty w ciepłych kolorach ożywią weselny stółKwiaty w ciepłych kolorach ożywią weselny stół (by merrimentevents )

Dekoracja sali weselnej – w tym kompozycje kwiatowe – powinna pasować do stylistyki lokaluDekoracja sali weselnej – w tym kompozycje kwiatowe – powinna pasować do stylistyki lokalu (by thecampbells )

Samodzielnie czy z pomocą firmy?

Wynajęcie firmy zajmującej się dekoracją ślubną kościoła bądź skorzystanie z usług kwiaciarni jest rozwiązaniem najbardziej kosztownym, ale zwykle również najbardziej pewnym.

Florysta ma doświadczenie i podpowie nam najlepsze rozwiązania, jeśli nie mamy sprecyzowanego pomysłu na kompozycje dekoracyjne. Pamiętajmy jednak, że przystrojenie kościoła przez firmę może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Decydując się na samodzielną dekorację kościoła zapłacimy zdecydowanie mniej (wyłącznie za przygotowanie bukietów, kompozycji i innych ozdób kwiatowych), ale wymagać to będzie od nas więcej wysiłku oraz pomysłowości i umiejętności dobrania odpowiednich dekoracji. Możemy poprosić jednego z krewnych o zajęcie się dekoracją (na przykład w ramach prezentu ślubnego dla Młodej Pary).

Jeszcze więcej kwiatowych inspiracji znajdziecie w naszej galerii.

Do przystrojenia kościoła wybiera się zwykle kwiaty w barwach jasnych i pastelowychDo przystrojenia kościoła wybiera się zwykle kwiaty w barwach jasnych i pastelowych (by werkman )

Ślubna dekoracja kościoła obejmuje przystrojenie ołtarza, nawy głównej, ławek i krzeseł dla Pary Młodej i świadkówŚlubna dekoracja kościoła obejmuje przystrojenie ołtarza, nawy głównej, ławek i krzeseł dla Pary Młodej oraz świadków
(by balleyne; Chris Pigeon)

Zainteresują Cię również

Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych
Bywa że dobór odpowiedniego stroju na ślub i wesele spędza sen z powiek niejednego gościa weselnego, bez względu na płeć. Poniżej...
DJ na weselu DJ na weselu
Wybór najlepszej oprawy muzycznej wesela jest nie lada wyzwaniem, musi ona bowiem odpowiadać gustom zarówno Państwa Młodych jak i...

 

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location