Czym obsypać Parę Młodą wychodzącą z kościoła? Płatki róż, monety, ryż czy konfetti – które rozwiązanie będzie najlepsze?

Wedle jednej ze ślubnych tradycji, Para Młoda powinna zostać należycie uhonorowana podczas wyjścia z kościoła czy urzędu.

Goście obsypują zazwyczaj świeżo upieczonych małżonków ryżem i/lub drobnymi monetami, które mają symboliczne znaczenie, ale można przygotować również płatki kwiatów czy inną miłą niespodziankę.

Ślubne konfettiŚlubne konfetti (by xlibber )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Ryż

Zboże – symbol płodności i dostatku – było powiązane z uroczystością zaślubin już od  dawna.

Ryżem obsypywano Parę Młodą już w starożytności. Symbolizował on przede wszystkim płodność i łączył się z życzeniami licznego potomstwa dla małżonków, choć miał zapewniać również szczęście i miłość. Starym, choć mało praktykowanym już zwyczajem jest obsypywanie Państwa Młodych ziarnami jęczmienia. Miało to zagwarantować małżonkom dostatnie życie.

Obsypywanie Młodych ryżem jest dziś wciąż dość popularne, choć możemy się spotkać z nieprzychylną reakcją niektórych księży, argumentujących, że sypanie ryżu jest marnotrawstwem żywności. Ryż może również zostawiać plamy (zwłaszcza na ciemnym garniturze) lub dostać się we włosy bądź za sukienkę.

Kolorowe płatki kwiatów przepięknie wyglądają na zdjęciachKolorowe płatki kwiatów przepięknie wyglądają na zdjęciach (by tophos )

Jesienią, ciekawym pomysłem może być obrzucenie młodej pary liśćmi pomieszanymi z płatkami różJeśli ślub ma się odbyć jesienią, ciekawym pomysłem może być obrzucenie młodej pary liśćmi pomieszanymi z płatkami róż (by bobarc )

Monety

Drobne monety sypane na Parę Młodą wychodzącą z kościoła zapewnić mają dobrobyt w małżeństwie – pod warunkiem, że małżonkowie wyzbierają wszystkie monety, które spadną na ziemię. Co więcej, ta osoba, która zbierze więcej grosików, będzie w związku „trzymała kasę”.

Monety można rzucać osobno bądź też razem z ryżem. W porównaniu do ryżu grosiki mają dwie podstawowe zalety: nie brudzą i nie trzeba ich zamiatać po ceremonii (czego wymagają niektórzy księża w przypadku ryżu czy płatków kwiatów), gdyż skrupulatne „sprzątnięcie” jest zadaniem Młodej Pary.

Płatki kwiatów

Płatki kwiatów nie sprawiają tylu problemów co ryż, jeśli chodzi o plamy czy wyciąganie zaplątanych we włosy ziarenek. Tylko niektóre panie twierdzą, że płatki czerwonych róż nie są dobrym pomysłem, zwłaszcza w czasie upałów, gdyż mogą zostawić plamy na sukni.

Problemem w niektórych kościołach może być tylko kwestia posprzątania po uroczystości –  zwłaszcza płatków sztucznych kwiatów, które same z siebie nie znikną ze stopni kościoła.

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Jeśli chcemy, aby goście obsypali nas płatkami kwiatów, warto zamówić wraz z bukietem ślubnym odpowiednią liczbę rożków wypełnionych płatkami.

Ryż, czyli zboże, to symbol płodnościRyż, czyli zboże, to symbol płodności (by pixelthing )

Bańki mydlane – czyste, efektowne i bezpieczneBańki mydlane – czyste, efektowne i bezpieczne (by herry )

Inne pomysły?

Marzy nam się coś mniej konwencjonalnego niż ryż? Istnieje wiele oryginalnych pomysłów na wielkie wyjście Pary Młodej z kościoła. Coraz większą popularność zyskują chociażby bańki mydlane. Piękne, efektowne, oryginalne… i niebrudzące. Warto rozważyć przygotowanie dla gości aparatów do puszczania baniek lub zorganizowanie profesjonalnego pokazu.

Zamiast płatków kwiatów można nasypać do papierowych rożków małych cukierków. Będzie to ogromna atrakcja, zwłaszcza jeśli wśród gości są dzieci. W rożkach może znaleźć się również kolorowe konfetti.

Pamiętajmy, że do obsypania Państwa Młodych ryżem, kwiatami czy monetami konieczna jest synchronizacja – goście powinni stworzyć nad parą efektowny deszcz, a więc muszą sypać w tym samym czasie.

Zadbajmy o to, żeby goście mieli papierowe rożki, torebki z ryżem czy też aparaty do baniek mydlanych. Liczenie na spontaniczność gości nie zawsze się sprawdza. Możemy poprosić o pomoc rodziców lub świadków, którzy przekażą gościom życzenie Pary Młodej.

Gdyby pogoda nie sprzyjała długiemu pobytowi na dworze, powinniśmy niestety zrezygnować z  obsypywania Młodej Pary. W razie deszczu ryż czy płatki kwiatów pobrudzą stroje i pozostawią wszędzie marzące się plamy. Zmuszanie małżonków do zbierania monet w deszczu również nie jest dobrym pomysłem.

Zadbajmy o synchronizację – goście powinni stworzyć nad parą efektowny deszczZadbajmy o synchronizację – goście powinni stworzyć nad parą efektowny deszcz (by Graham Moore )

Warto zastanowić się nad kwestią posprzątania po uroczystości z udziałem konfettiWarto zastanowić się nad kwestią posprzątania po uroczystości z udziałem konfetti (by leehaywood )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...