Papeteria ślubna: zaproszenia, winietki na stół, zawieszki na alkohol, karty menu – zaplanuj idealne wesele z najdrobniejszymi szczegółami

podroz poslubna w azji

Ślubna papeteria, czyli: zaproszenia, winietki, zawieszki na butelki, karta dań weselnych i inne tego typu elementy uważane są niekiedy za drugorzędne drobiazgi.

Tymczasem stanowią one ważny element oprawy całej uroczystości zaślubin, a ich wzór powinien być starannie przemyślany. Najlepiej znaleźć jakiś motyw przewodni wszystkich naszych papeteryjnych dodatków.

Papeteria ślubna to przede wszystkim: zaproszenia, zawiadomienia, winietki na stół, zawieszki na alkohol, karty menu, plany rozmieszczenia gości i księgi gościPapeteria ślubna to przede wszystkim: zaproszenia, zawiadomienia, winietki na stół, zawieszki na alkohol, karty menu, plany rozmieszczenia gości i księgi gości (by Wyczarowane z papieru )

Zainteresują Cię również

Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych
Język polski jest najtrudniejszym językiem na świecie i nawet nam, Polakom przysparza problemów. Wypisując zaproszenia ś...
Savoir vivre zaproszeń ślubnych Savoir vivre zaproszeń ślubnych
Ułożenie listy gości, wybór zaproszeń ślubnych oraz ich późniejsze wręczanie to bardzo ważny krok w planowaniu i...

Zaproszenia ślubne

Zaproszenia to chyba najważniejszy element ślubnej papeterii. To one jako pierwsze trafią do gości. Stanowią swego rodzaju wizytówkę Pary Młodej, a także całej uroczystości. Ich wzornictwo może być wyrazem naszego charakteru, zainteresowań czy gustów artystycznych. Jeśli organizujemy wesele tematyczne, warto aby zaproszenia były utrzymane z konwencji naszego motywu przewodniego.

Klasyczne zaproszenia składane są na pół i utrzymane w jasnych kolorach: białym czy kremowym. Znajdziemy na nich delikatny nadruk – zwykle element symboliczny, powiązany z uroczystością zaślubin (para obrączek, serduszka, kwiaty). Zaproszenia wkładamy do kopert. Dla gości, którzy będą zaproszeni zarówno na ślub, jak i na wesele, możemy przygotować albo osobne zaproszenia, albo specjalne wkładki do zaproszeń z informacjami o zabawie weselnej.

Winietka i karta menu utrzymane w tej samej – skromnej, rustykalnej tonacjiWinietka i karta menu utrzymane w tej samej – skromnej, rustykalnej tonacji (by merrimentevents )

Jeśli chcemy odejść od klasyki i zastąpić ją oryginalnymi zaproszeniami, jest na to wiele sposobów. Możemy zdecydować się na mocniejszy, ciemniejszy kolor i ciekawy wzór, motyw przewodni związany z tematem wesela albo też całkowicie innowacyjną formę zaproszeń (np. zrolowana karta papieru – niczym dawny list, gazetki ślubne, zaproszenia w pudełeczkach, zaproszenia w formie kart do gry, biletów na koncert itp.).

Większość firm oferujących przygotowanie papeterii ślubnej prezentuje wzory zaproszeń na swoich stronach internetowych. Jeśli jednak potrafimy przygotować samodzielnie projekt zaproszenia i posiadamy dobrą drukarkę, możemy pokusić się o samodzielne wykonanie papeterii ślubnej. W internecie znajdziemy mnóstwo półproduktów służących do przygotowania ozdobnych zaproszeń. Czeka nas wówczas więcej pracy, ale i większa satysfakcja.

Nazwiska gości wpisujemy do zaproszeń ręcznie, bądź też zlecamy firmie ich personalizację: przesyłamy naszą listę gości, a pracownicy drukują nazwiska na zaproszeniach.

W obu przypadkach pamiętajmy, aby imiona i nazwiska były wpisane poprawnie. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na nazwiska o trudnej odmianie oraz nazwiska obce (duża ich część wedle reguł polskiej gramatyki też podlega odmianie przez przypadki). W razie wątpliwości, zajrzyjmy do poradnika językowego.

Zawieszki na butelki z alkoholem weselnymZawieszki na butelki z alkoholem weselnym (by Wyczarowane z papieru )

Zawieszki na alkohol – idealne na wesele z zielonym motywem przewodnimZawieszki na alkohol – idealne na wesele z zielonym motywem przewodnim (by Wyczarowane z papieru )

Winietki dla gości

Obok nakrycia na weselnym stole powinna znajdować się winietka z imieniem i nazwiskiem każdego z gości. Winietki często znajdują się już w zestawie papeterii ślubnej wraz z zaproszeniami. Ich kolorystyka i zdobienia powinny współgrać z dekoracją stołu.

Zainteresują Cię również

Nietypowe zaproszenia ślubne Nietypowe zaproszenia ślubne
Wśród zaproszeń ślubnych prym wiodą te standardowe, papierowe. Dla niektórych par to jednak za mało. Wychodzą naprzeciw i...
Samodzielnie zrobione zaproszenia ślubne Samodzielnie zrobione zaproszenia ślubne
Wielu Nowożeńców w celu obniżenia kosztów związanych ze ślubem i weselem, stara się jak najwięcej rzeczy zrobić...

Głównym celem winietek jest wskazanie gościom ich miejsca przy stole - zapobiega to chaosowi na początku imprezy, gdy każdy na własną rękę stara się zająć dogodną pozycję. Obowiązkiem gospodarzy jest przemyślane ustawienie winietek, tak aby nikt nie czuł się poszkodowany.

Już przy wypisywaniu zaproszeń warto dowiedzieć się o nazwiska osób, z którymi przyjdą nasi goście (chłopak przyjaciółki czy narzeczona kuzyna), aby nie umieszczać mało eleganckiego napisu „wraz z osobą towarzyszącą”. W przypadku winietek jest to absolutna konieczność.

W miejsce tradycyjnych, składanych na pół winietek możemy wprowadzić rozwiązania innowacyjne. Może to być wbity w jabłko, babeczkę czy inny stabilny obiekt, fantazyjnie powyginany drucik, stanowiący uchwyt do karteczki z nazwiskiem. Możemy wypisać imiona gości na deseczkach lub kamykach. Możemy również połączyć winietkę z drobnym upominkiem i podpisać imionami gości maleńkie pudełka czekoladek czy woreczki z migdałami.

Różne wzory winietek weselnychRóżne wzory winietek weselnych (by Wyczarowane z papieru )

Papierowe winietki na stół weselnyPapierowe winietki na stół weselny (by Wyczarowane z papieru )

Zawieszki na butelki

Zawieszki na butelki z alkoholem powinny komponować się z dekoracją stołu, a zwłaszcza z winietkami.

Możemy wypisać na nich wierszyki, cytaty czy sentencje lub też przyozdobić je w inny sposób.

Menu

Do nieobowiązkowych, ale praktycznych elementów ślubnej papeterii należy karta z menu weselnym, która umożliwi gościom zorientowanie się w przygotowanych potrawach i godzinie ich podania. Goście mają wówczas pewność, że nic ciekawego ich nie ominie, gdy zrobią sobie chwilową przerwę od zabawy.

Firmy zajmujące się drukiem papeterii ślubnej często mają w swojej ofercie takie karty dań, a także księgi gości, stanowiące miłą pamiątkę dla Pary Młodej.

Zawieszki na butelki i winietki w niebieskim kolorze przewodnim weselaZawieszki na butelki i winietki w niebieskim kolorze przewodnim wesela (by Wyczarowane z papieru )

Zainteresują Cię również

Papeteria ślubna – winietki Papeteria ślubna – winietki
Winietki – jedne Pary Młode uważają je za absolutny „must have” na weselu, inne za zbędny dodatek. Czy warto się na nie...
Save The Date – nowoczesna forma zaproszeń Save The Date – nowoczesna forma zaproszeń
Większość z nas wręcza swoim gościom papierowe zaproszenia ślubne. Pieczołowicie wybieramy ich szatę graficzną, wymyś...

 

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Wybór papeterii ślubnej jest tak duży, że naprawdę nie wiadomo na co się zdecydować Ja sama chyba z miesiąc wybierałam zaproszenia. Menu nie mieliśmy, ale zamiast zawieszek na alkohol, kupiliśmy śmieszne naklejki z logo znanych marek, np. Wódka...

Wybór papeterii ślubnej jest tak duży, że naprawdę nie wiadomo na co się zdecydować Ja sama chyba z miesiąc wybierałam zaproszenia. Menu nie mieliśmy, ale zamiast zawieszek na alkohol, kupiliśmy śmieszne naklejki z logo znanych marek, np. Wódka do płukania gardeł (logo Ludwika) albo wódka z logo domestosa

Czytaj więcej
There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location