Dlaczego warto wynająć profesjonalnego fotografa?

podroz poslubna w azji

Dlaczego warto wynająć profesjonalnego fotografa?

Dlaczego warto wynająć profesjonalnego fotografa?

Większość z nas planujących ślub i wesele staje przed dylematem wyboru fotografa. Profesjonalne zdjęcia sporo kosztują, więc często staramy się szukać tańszych alternatyw. Czy jednak słusznie?

Fotograf-gość

Często goście weselni mają przy sobie profesjonalne aparaty fotograficzne, niektórzy może nawet są zawodowymi fotografami. Pary Młode w ramach oszczędności rezygnują więc ze zdjęć zrobionych przez specjalnie wynajętą firmę licząc, że te najważniejsze chwile zostaną uwiecznione przez któregoś z gości.

Niestety jest to błędne myślenie. Gość jest gościem, powinien dobrze się bawić, a nie chodzić za Panną Młodą i „cykać jej fotki”. Nawet jeśli sam z siebie zrobi kilka zdjęć, nie gwarantuje nam to, że uwieczni najważniejsze dla nas momenty. Nie każdy bowiem może mieć odwagę i ochotę przeciskać się do ołtarza i nie każdy dotrwa w trzeźwości do oczepin.

Warto też wiedzieć, że nawet dobry aparat nie gwarantuje ładnych zdjęć. Złe oświetlenie czy szybkie ruchy spowodują, że zdjęcia mogą być ciemne albo rozmazane. Profesjonalny fotograf robi selekcję zdjęć i w razie konieczności obrabia je w programie graficznym. Profesjonalista po weselu prześle nam zdjęcia w umówionym czasie, podczas gdy gości musimy czasem długo o nie prosić...

Fotograf-amator

Szukając idealnego fotografa natrafimy na ogłoszenia osób, które nie zajmują się tym zawodowo. Fotografowanie to dla nich tylko dodatkowe źródło dochodu albo pasja. Wiele z nich próbuje zdobyć w ten sposób doświadczenie. Ale czy chcemy być tzw. królikami doświadczalnymi?

Moi znajomi próbowali zaoszczędzić i wynajęli takiego „fotografa”. Efekt? Sesja zdjęciowa pod drzewem, tysiące nieobrobionych zdjęć, z których większość wygląda tak, jakby była zrobiona zupełnie przypadkowo. Inni znajomi wynajęli młodą dziewczynę, która przyuczała się do zawodu i chciała wzbogacić portfolio. Wcześniej spotkali się na sesji próbnej i… byli zachwyceni. Niestety później kontakt się urwał. Dziewczyna nie odbierała telefonów.

Plusy zatrudnienia profesjonalnego fotografa:

  • Nikt wcześniej (oprócz fotografa) nie zobaczy naszych zdjęć. Możemy pokazać gościom tylko te, które nam się podobają.
  • Narzędziem pracy fotografa jest profesjonalny sprzęt. Mowa tu nie tylko o aparacie, ale i o gadżetach takich jak: obiektywy, lampy czy blenda odbijająca.
  • Potrafi pracować w każdych warunkach pogodowych.
  • Ekipa fotografów może składać się z dwóch lub więcej osób, dzięki czemu ujęcia mogą być jeszcze lepsze.
  • Posiada zezwolenia, dzięki którym swobodnie może robić zdjęcia w kościele.
  • Potrafi wykonać profesjonalny retusz.
  • Fotograf wywołuje zdjęcia na wysokiej jakości papierze, może nam także przygotować ładny album lub prezentację.
  • Profesjonalny fotograf ma głowę pełną pomysłów. Do każdej sesji w plenerze odpowiednio się przygotowuje, np. na romantyczną sesję zabierze koc i koszyk pełen owoców albo kolorowe balony.
  • Mamy wgląd w jego portfolio.

Minusy zatrudnienia profesjonalnego fotografa

  • Największym minusem jest wysoka cena.
  • Dobrego fotografa trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Przyznam, że ja sama długo się zastanawiałam czy wybrać profesjonalnego fotografa. Pomyślałam, że wielu gości będzie miało dobry sprzęt, więc na pewno będziemy mieli dużo ładnych zdjęć. Jak się okazało, zdjęć było mało (niektórzy nie wzięli aparatu, inni robili zdjęcia sobie, a nie nam – Młodej Parze) i były po prostu…brzydkie. Nie miałabym też sesji w plenerze, która była naprawdę super przygodą, a teraz jest pamiątką.

Fot. pedrosimoes7

Czego nie robić podczas planowania ślubu i wesela?
Uciążliwe zachowania gości weselnych

Related Posts

 

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Znam dwa przypadki wynajęcia fotografa-amatora oraz dwa fotografa-profesjonalisty.
Fotograf-amator - Jedni moi znajomi takiego mieli i zrobił im naprawdę piękne zdjęcia, dodatkowo bardzo szybko im je dał w ładnym albumie. Inny przykład, mniej...

Znam dwa przypadki wynajęcia fotografa-amatora oraz dwa fotografa-profesjonalisty.
Fotograf-amator - Jedni moi znajomi takiego mieli i zrobił im naprawdę piękne zdjęcia, dodatkowo bardzo szybko im je dał w ładnym albumie. Inny przykład, mniej pozytywny - kuzynka wzięła takiego i zdjęcia wyszły BEZNADZIEJNE. Zapłaciła z 600 zł (jak dla mnie to i tak za dużo) i miała zdjęcia robione jakby przez gościa.
Fotograf-profesjonalista - Inna kuzynka takiego miała miała piękne zdjęcia, minus to trochę długie oczekiwanie i mam wrażenie, że fotograf robił fotki według pewnego schematu. Oglądając portfolio zauważyłam, że np. najpierw zawsze robi zdjęcia butów, obrączek, potem każe ustawić się tak i tak młodej parze. Tak czy inaczej zdjęcia wyszły bardzo ładne. Inny przykład to fotograf z firmy na ślubie kolegi z pracy. Fotograf ciągle znikał. Nie było go na przemówieniu chrzestnej czy podziękowaniu dla rodziców, a przecież to bardzo ważne chwile. Na zdjęcia czekał aż 3 miesiące.

Czytaj więcej
There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location

Osoby online

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.

O blogu

Dzień ślubu jest tak wyjątkowy, że długo nie można o nim zapomnieć. Ba, niektóre panny młode nawet po fakcie nie potrafią lub zwyczajnie nie chcą rozstać się z tematyką dekoracji, falbanek, smakołyków, życzeń, prezentów, uniesień – przecież o tylu rzeczach można by powiedzieć przyszłym narzeczonym.

Tak jest z nami. MałgorzataMadeline to co prawda stuprocentowe mężatki, ale z głowami pełnymi ślubnych i weselnych refleksji, porad, inspiracji. Co byśmy zmieniły w naszych ślubach, a z czego jesteśmy dumne? Przed czym chciałyśmy przestrzec przyszłe panny młode i na co zwrócić ich szczególną uwagę w czasie szaleństwa przygotowań? Nie zabraknie też spojrzenia na ślub i wesele z przymrużeniem oka – bo naprawdę warto przeżyć ten dzień na luzie i z uśmiechem!