Wybór fotografa ślubnego – jak się przygotować? Na co zwracać uwagę? Jak negocjować? Jak spisać umowę?

Ludzie uwielbiają wspominać, jednak wiadomo, że pamięć nie jest wieczna i niektóre z tych najważniejszych chwil w naszym życiu mogą nam z czasem umknąć lub nieco się zatrzeć.

Aby odświeżyć sobie niektóre wspomnienia, warto spojrzeć na fotografie, które przechowują je w niezmienionym stanie. Jeśli chcemy być zadowoleni ze zdjęć powinniśmy pomyśleć o profesjonalnym fotografie.

alt Przed spotkaniem z fotografem warto przygotować sobie listę pytań, które chcielibyśmy mu zadać (by simonshawca )

Zainteresują Cię również

Narzeczeńska sesja zdjęciowa Narzeczeńska sesja zdjęciowa
Przyszłe Pary Młody coraz częściej decydują się nie tylko na ślubną sesję zdjęciową, ale także na sesję narzeczeńsk...
Wady i zalety sesji zdjęciowej po ślubie Wady i zalety sesji zdjęciowej po ślubie
Sesje zdjęciowe plenerowe są piękną pamiątką ze ślubu. Najczęściej odbywają się po weselu – dzień, dwa lub dłużej...

Pamiątka na całe życie

Jedną z najważniejszych pamiątek z naszego ślubu będą fotografie. Warto zastanowić się, czy chcemy być uwiecznieni przez profesjonalnego fotografa czy kogoś z rodziny. Pamiętajmy, że będzie to pamiątka na całe życie, którą chwalić się będziemy przed znajomymi, a później dziećmi i wnukami.

Oglądamy portfolio

Narzeczeni często kierują się wyborem fotografa po obejrzeniu jego zdjęć. Warto poprosić go jednak o pokazanie całych sesji zdjęciowych. Powinniśmy wtedy zwrócić uwagę na jakość i zóżnicowanie zdjęć, czy osoby uwiecznione na zdjęciach wyglądają koszystnie, a także czy uwieczniona została cała "historia" ślubu i wesela.

alt Dobry fotograf powinien umieć się odpowiednio zachować w czasie naszego ślubu i wesela (by Elvert Barnes )

Nie bójmy się pytać!

Wybierając fotografa warto dowiedzieć się, czy posiada on zadowalające doświadczenie oraz czy ma odpowiednią licencję do fotografowania podczas ceremonii ślubnych. Zdarza się, że księża wymagają takiego dokumentu.

 

Ważną sprawą jest zaufanie do fotografa. Przed uroczystością należy uzgodnić z nim najdrobniejsze szczegóły, również wszelkie możliwe usterki. Dobry fotograf powinien być przygotowany na wszystko.

Przed spotkaniem z fotografem warto spisać sobie ewentualne pytania i uwagi, np.: czy ukończył jakiś kurs czy szkołę, jakim sprzętem będzie robił zdjęcia, w jakim formacie będą odbitki?

Jeśli wybieramy się do firmy, w której jest kilku fotografów, nie wstydźmy się wybrać tego, który odpowiada nam najbardziej. Często zdarzają się przypadki, że wysyłany jest inny fotograf. Nie zapomnijmy dlatego spisać umowy!

Pamiętajmy, że jedną z najważniejszych pamiątek z naszego ślubu będą fotografieJedną z najważniejszych pamiątek naszego ślubu będą fotografie (by papaleguas )

Dyskrecja i profesjonalizm

Dobry fotograf powinien umieć się odpowiednio zachować podczas tak doniosłej uroczystości, jaką jest ślub. Powinien pracować dyskretnie, nie skupiając na sobie uwagi gości i nie pesząc ich. Podczas mszy nie powinien biegać i robić „masowo” zdjęć. Jego ubiór również powinien być stosowny do sytuacji.

Zainteresują Cię również

Sesja fotograficzna w trakcie wesela – wady i zalety Sesja fotograficzna w trakcie wesela – wady i zalety
Przed, po a może w trakcie? Jaki moment jest najlepszy, by urządzić sesję ślubną? Wybór odpowiedniego dnia ma ogromne...
Sesja zdjęciowa na chwilę przed ślubem – wady i zalety Sesja zdjęciowa na chwilę przed ślubem – wady i zalety
Sesja zdjęciowa przed ślubem, w trakcie czy po? Wielu z nas zastanawia się kiedy jest najlepszy czas. Poniżej...

Plener

Ważnym elementem jest sesja ślubna w plenerze. Warto ten dzień zaplanować już po ślubie, gdy będziemy zrelaksowani i nieograniczeni czasowo. Są też pary, które wolą zrobić sesję tego samego dnia. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy.

Jeśli zdecydujemy się, że chcemy zrobić sesję przed weselem, będziemy wciąż wyglądać pięknie (idealna fryzura i makijaż), ale też nie będziemy mogli oddać się szaleństwu, bo przecież czekają na nas goście! Sesja w plenerze trwa zwykle kilka godzin. Wiele par decyduje się na sesję nawet przed ceremonią w kościele, ale stres towarzyszący temu wydarzeniu z pewnością nie pozwoli się w pełni rozluźnić.

Najlepszą opcją jest sesja wykonana kilka dni po weselu, gdy już emocje opadną.

Czy przed plenerem warto jeszcze raz iść do fryzjera? Jeśli chcemy oddać się prawdziwemu szaleństwu i zabawie, to nie. Idealna fryzura i makijaż spowodują, że możemy poczuć się sztywno przed obiektywem.

Aby efekt był zadowalający, należy przemyśleć wszystkie pomysły dotyczące sesji i uzgodnić je z fotografem. Często potrzebne są również rekwizyty.

Sesja w plenerze w dobrym fotografem to doskonała zabawa, a jednocześnie pamiątka na całe życie.

Cena

Cena za usługi fotografa może wahać się od 1000 zł do nawet 7000 zł. Znajdziemy też osobę, która zrobi nam zdjęcia za 500 zł, ale nie liczmy na to, że będą dobrej jakości, obrobione w programach graficznych czy wywołane.

Wielu fotografów wywołuje część zdjęć w kilku formatach na ozdobnym papierze. Za dodatkową opłatą wklei je również do ślubnego albumu. Pozostałe zdjęcia otrzymamy na płycie CD. Często w cenie jest też prezentacja ślubna, czyli film stworzony ze zdjęć z naszą ulubioną muzyką w tle.

W cenę zawsze wliczone są tzw. trzy etapy robienia zdjęć: kościół, wesele i plener. To czy fotograf zostanie do 22:00 czy do końca wesela to już zależy od indywidualnych ustaleń.

Pamietajmy też, że fotograf będzie gościem na naszym weselu i jemu również powinno przysługiwać miejsce za stołem.

Sesja w plenerze w dobrym fotografem to doskonała zabawa, a jednocześnie pamiątka na całe życieSesja w plenerze z dobrym fotografem to doskonała zabawa, a jednocześnie pamiątka na całe życie (by onnevan )

Zainteresują Cię również

Co zrobić z pupilem podczas wesela? Co zrobić z pupilem podczas wesela?
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Co z nim zrobić podczas wesela? Zabrać ze sobą, zostawić u przyjaciół czy oddać do...
Sesja ślubna na łonie przyrody Sesja ślubna na łonie przyrody
Jeśli zależy wam na romantycznej sesji zdjęciowej z przepięknymi krajobrazami w tle, to koniecznie powinniście zdecydować si...

 

Komentarze (1)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location