Obrączki – wszystko na temat obrączek ślubnych. O czym musimy pamiętać kupując obrączki?

Jednym z najbardziej wzruszających momentów każdego ślubu jest wymiana obrączek między małżonkami. Obrączki ślubne to błyszczący symbol trwałości związku.

Ta charakterystyczna biżuteria będzie nam towarzyszyć od rana do wieczora, przypominając o pięknym dniu zaślubin i informując otoczenie o naszym stanie cywilnym. Aby być w pełni zadowolonym z obrączek, warto poważnie zastanowić się nad  ich wyborem.

Urok prostotyUrok prostoty (by elfinheimerschmidt )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Praktyczne i trwałe

Wybór obrączek nie należy do najłatwiejszych. Podczas kupowania jakiejkolwiek biżuterii, także ślubnej, na pierwszym planie stawiamy zwykle wrażenia wzrokowe. Tymczasem w przypadku obrączek najważniejsze jest to, aby były trwałe i praktyczne.

Obrączki ślubne noszone są zazwyczaj na co dzień i przy wykonywaniu przeróżnych czynności (razem z nami zmywają, piorą, zmieniają koło w samochodzie czy pracują w ogrodzie), ponadto służyć nam mają przez wiele lat. Muszą więc wykazywać się większą odpornością na zniszczenia niż jakakolwiek inna biżuteria.

Obrączki z białego złotaObrączki z białego złota (by Jenn Durfe )

Obrączki z białego złota

Tak naprawdę białe złoto niewiele się różni od złota żółtego, poza odcieniem jest koloru szarego, z lekką żółtawą poświatą. Obrączka z białego złota może zawierać taką samą ilość cennego kruszcu, co obrączka ze złota żółtego.

Niektórzy producenci pokrywają obrączki z białego złota rodem, uzyskując w ten sposób piękną, jasną barwę (kolorystycznie zbliżoną do srebra). Warto mieć świadomość tego, że zabieg rodowania nie jest trwały warstwa rodu z czasem się ściera. Można ją ponownie nałożyć, jednak taki zabieg jest kosztowny i nie każda pracownia jest w stanie go wykonać.

Satynowane (matowe) obrączki z białego złota i tytanu (damska dodatkowo ozdobiona jest trzema diamentami)Satynowane (matowe) obrączki z białego złota i tytanu (damska dodatkowo ozdobiona jest trzema diamentami) (by fordos )

Obrączki w dwóch kolorach złota

Dwu- lub trzykolorowe obrączki są niezwykle piękne, ale głównym ich minusem jest kłopot z ewentualną zmianą rozmiaru.

Złoto białe i żółte mają różną ciągliwość, dodatkowo punkt, gdzie stykają się oba kolory złota jest szczególnie newralgiczny.

Jeśli zdecydujemy się na obrączki dwukolorowe, warto zwrócić uwagę na technikę ich wykonania. Na przykład: pierścienie w dwóch kolorach złączone metodą zwaną sinteringiem (spiekanie) będą bardziej podatne na zmiany rozmiaru niż obrączka wykonana w taki sposób, gdzie na podstawę w jednym kolorze złota założony jest pierścień w innym kolorze (przy zmianie rozmiaru zewnętrzny pierścień może pęknąć).

Warto zapytać w sklepie, czy białe elementy dwukolorowej obrączki są rzeczywiście wykonane z białego złota czy tylko pokryte rodem. Jak już wspominaliśmy, rod się ściera i z czasem nasza obrączka może się zmienić w jednokolorową.

Jaką próbę złota wybrać?

Trwałość obrączek związana jest z próbą złota.

Pamiętajmy, że im próba jest niższa, tym trwałość jest wyższa. Czyste złoto jest bardzo miękkie, dlatego dodaje się do niego inne metale, aby zwiększyć trwałość wyrobów.

Najczęściej spotykane próby złota to:

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

  • Próba 333 – obrączki o tej próbie są jaśniejsze od prób wyższych. Są trwałe i często tańsze. Zawierają 33,3% czystego złota.
  • Próba 585 – obrączki ze złota o próbie 585 są trwałe i mają ładny odcień to najpopularniejsza próba wśród obrączek ślubnych. Próba zawiera 58,5% czystego złota.
  • Próba 750 – obrączki wykonane z tej próby złota są dość miękkie, podatne na odkształcenia i zarysowania. Próba ta zawiera 75,0% czystego złota.

Dwukolorowe obrączki (z białego i żółtego złota)Dwukolorowe obrączki (z białego i żółtego złota) (by jepoycamboy )

Kiedy zamówić obrączki?

Obrączki najlepiej zamówić około 6 tygodni przez uroczystością. Warto jednak odwiedzić wcześniej kilka sklepów jubilerskich w celu porównania ofert. Może okazać się, że tradycyjny jubiler zaproponuje nam niższą cenę niż firmowe salony.

W firmowych salonach czas wykonania obrączek waha się od dwóch tygodni do miesiąca. Zdarza się, że niektóre modele można dostać szybciej, inne – później. Najlepiej spytać sprzedawcę o czas oczekiwania na obrączki oraz o możliwość ewentualnej korekty rozmiaru (przedstawia się ona różnie w zależności od modelu obrączki). U mniejszych jubilerów na obrączki czeka się zwykle krócej – od tygodnia do dwóch.

alt
Obrączki ślubne to symbol trwałości związku (by theswedish)

Obrączki nie muszą być identyczne, ale warto żeby łączył je jakiś wspólny motywObrączki nie muszą być identyczne, ale warto żeby łączył je jakiś wspólny motyw (by kronny )

Klasyczne czy nowoczesne?

Musimy zastanowić się, jaka obrączka najlepiej będzie pasowała do naszego stylu, która ładnie prezentować się będzie w towarzystwie pierścionka zaręczynowego oraz czy i jaki chcemy grawer.

Wybór klasycznych obrączek pozwala na ewentualne zmiany rozmiaru bez uszczerbku na ich pierwotnym wyglądzie, im obrączki są bardziej nowoczesne i skomplikowane, tym trudniej wprowadzić w nich jakiekolwiek zmiany. Podobnie jest z obrączkami ozdobionymi klejnotami.

Obrączki satynowane i piaskowane są zazwyczaj droższe, a z czasem ich powierzchnia się ściera. Obrączki tradycyjne, z połyskiem, są z kolei bardziej podatne na zarysowania.

Jeśli obrączka się zniszczy, zawsze możemy oddać ją do – w zależności od potrzeb – polerowania, zmatowienia lub piaskowania.

Każdy wybór ma swoje plusy i minusy, ale możliwości jest wiele, więc z pewnością każda para znajdzie coś dla siebie.

Idealnym rozwiązaniem jest dobranie kobiecej obrączki do pierścionka zaręczynowegoIdealnym rozwiązaniem jest dobranie kobiecej obrączki do pierścionka zaręczynowego (by halahmoon )

Nowoczesne obrączki ślubneNowoczesne obrączki ślubne (by promise_tangeman )

Czy obrączki muszą być jednakowe?

Obecnie coraz częściej odchodzi się od idei wybierania identycznej pary obrączek ślubnych. Nowoczesne pary młode nie skupiają się na komplecie, a na dobraniu idealnej obrączki dla każdego z nich – nawet jeśli miałyby być różne. Można np. zdecydować się na identyczne obrączki, ale o różnej szerokości lub obrączki zbliżone wzorem i szerokością, ale w różnych kolorach złota.

Złote obrączki pięknie zdobione na brzegach
Złote obrączki pięknie zdobione na brzegach (by statefarm )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...

 

Komentarze (6)

This comment was minimized by the moderator on the site

My wzięliśmy z białego i żółtego złota, z wzorkiem. Teraz żałuję Porysowały się i już mi się nie podobają. Mogliśmy wziąć tradycyjne, ponadczasowe...które są modne cały czas.

This comment was minimized by the moderator on the site

Warto dodać, że coraz więcej producentów obrączek (na pewno Łazur, o ile się nie mylę, to również Briju, Breuning, ale najlepiej upewniać się również u swojego jubilera) do tzw. "białego złota" dodaje pallad zamiast niklu, dzięki czemu obrączka...

Warto dodać, że coraz więcej producentów obrączek (na pewno Łazur, o ile się nie mylę, to również Briju, Breuning, ale najlepiej upewniać się również u swojego jubilera) do tzw. "białego złota" dodaje pallad zamiast niklu, dzięki czemu obrączka zachowuje swoją barwę (przypominającą srebro) i nie wymaga rodowania, aby ładnie się prezentować.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

My mamy z żółtego złota, płaskie, z lekko ściętym brzegiem. Mąż ma grubszą (5 mm), a ja cieniutką (3 mm). Próba 585. Za obie daliśmy jedynie 800 zł! Póki co jesteśmy bardzo zadowoleni.
W salonach bardzo podobały mi się obrączki satynowane, ale...

My mamy z żółtego złota, płaskie, z lekko ściętym brzegiem. Mąż ma grubszą (5 mm), a ja cieniutką (3 mm). Próba 585. Za obie daliśmy jedynie 800 zł! Póki co jesteśmy bardzo zadowoleni.
W salonach bardzo podobały mi się obrączki satynowane, ale były dość drogie i sami sprzedawcy mówili, że się ścierają - miałam wrażenie, że sami zniechęcają nas do ich zakupu.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

My mamy białe złoto. Moja obrączka dodatkowo ma brylancik Jesteśmy z nich baaaaaardzo zadowoleni i gdybym miała znowu wybierać to na pewno nie wzięłaby żółtego złota.

This comment was minimized by the moderator on the site

Mąż z Turcji - obrączki z Turcji Każde z nas ustaliło rozmiar palca oczywiście na prawdziwych obrączkach, ale wybrane modele (na zdjęciach, wydrukowane ze strony internetowej) mąż przekazał do jubilera w Stambule. Różnica jest taka, że za dwie...

Mąż z Turcji - obrączki z Turcji Każde z nas ustaliło rozmiar palca oczywiście na prawdziwych obrączkach, ale wybrane modele (na zdjęciach, wydrukowane ze strony internetowej) mąż przekazał do jubilera w Stambule. Różnica jest taka, że za dwie obrączki z białego złota wykonane tam kupić można w znanym salonie jubilerskim u nas tylko jedną (tej samej próby). Nasze obrączki są jednobarwne, z gładkim środkiem i rowkami na obrzeżach (mam nadzieję, że dość dobrze opisuję). Nie wybrałam mojej obrączki z kamieniem, bo bałam się o jej trwałość.
Oboje wolimy białe złoto od żółtego. Mężowi kiedyś marzyły się platynowe, ale to już jest POTĘŻNY wydatek.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Ja z narzeczonym zamawialiśmy swoje obrączki w Apatycie i wybraliśmy łączenie białego i złotego złota. Bardzo mi się podoba i nic się im nie dzieje.

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location