Jednym z najbardziej wzruszających momentów każdego ślubu jest wymiana obrączek między małżonkami. Obrączki ślubne to błyszczący symbol trwałości związku.
Ta charakterystyczna biżuteria będzie nam towarzyszyć od rana do wieczora, przypominając o pięknym dniu zaślubin i informując otoczenie o naszym stanie cywilnym. Aby być w pełni zadowolonym z obrączek, warto poważnie zastanowić się nad ich wyborem.
Urok prostoty (by elfinheimerschmidt )
Zainteresują Cię również
Praktyczne i trwałe
Wybór obrączek nie należy do najłatwiejszych. Podczas kupowania jakiejkolwiek biżuterii, także ślubnej, na pierwszym planie stawiamy zwykle wrażenia wzrokowe. Tymczasem w przypadku obrączek najważniejsze jest to, aby były trwałe i praktyczne.
Obrączki ślubne noszone są zazwyczaj na co dzień i przy wykonywaniu przeróżnych czynności (razem z nami zmywają, piorą, zmieniają koło w samochodzie czy pracują w ogrodzie), ponadto służyć nam mają przez wiele lat. Muszą więc wykazywać się większą odpornością na zniszczenia niż jakakolwiek inna biżuteria.
Obrączki z białego złota (by Jenn Durfe )
Obrączki z białego złota
Tak naprawdę białe złoto niewiele się różni od złota żółtego, poza odcieniem – jest koloru szarego, z lekką żółtawą poświatą. Obrączka z białego złota może zawierać taką samą ilość cennego kruszcu, co obrączka ze złota żółtego.
Niektórzy producenci pokrywają obrączki z białego złota rodem, uzyskując w ten sposób piękną, jasną barwę (kolorystycznie zbliżoną do srebra). Warto mieć świadomość tego, że zabieg rodowania nie jest trwały – warstwa rodu z czasem się ściera. Można ją ponownie nałożyć, jednak taki zabieg jest kosztowny i nie każda pracownia jest w stanie go wykonać.
Satynowane (matowe) obrączki z białego złota i tytanu (damska dodatkowo ozdobiona jest trzema diamentami) (by fordos )
Obrączki w dwóch kolorach złota
Dwu- lub trzykolorowe obrączki są niezwykle piękne, ale głównym ich minusem jest kłopot z ewentualną zmianą rozmiaru.
Złoto białe i żółte mają różną ciągliwość, dodatkowo punkt, gdzie stykają się oba kolory złota jest szczególnie newralgiczny.
Jeśli zdecydujemy się na obrączki dwukolorowe, warto zwrócić uwagę na technikę ich wykonania. Na przykład: pierścienie w dwóch kolorach złączone metodą zwaną sinteringiem (spiekanie) będą bardziej podatne na zmiany rozmiaru niż obrączka wykonana w taki sposób, gdzie na podstawę w jednym kolorze złota założony jest pierścień w innym kolorze (przy zmianie rozmiaru zewnętrzny pierścień może pęknąć).
Warto zapytać w sklepie, czy białe elementy dwukolorowej obrączki są rzeczywiście wykonane z białego złota czy tylko pokryte rodem. Jak już wspominaliśmy, rod się ściera i z czasem nasza obrączka może się zmienić w jednokolorową.
Jaką próbę złota wybrać?
Trwałość obrączek związana jest z próbą złota.
Pamiętajmy, że im próba jest niższa, tym trwałość jest wyższa. Czyste złoto jest bardzo miękkie, dlatego dodaje się do niego inne metale, aby zwiększyć trwałość wyrobów.
Najczęściej spotykane próby złota to:
Zainteresują Cię również
- Próba 333 – obrączki o tej próbie są jaśniejsze od prób wyższych. Są trwałe i często tańsze. Zawierają 33,3% czystego złota.
- Próba 585 – obrączki ze złota o próbie 585 są trwałe i mają ładny odcień – to najpopularniejsza próba wśród obrączek ślubnych. Próba zawiera 58,5% czystego złota.
- Próba 750 – obrączki wykonane z tej próby złota są dość miękkie, podatne na odkształcenia i zarysowania. Próba ta zawiera 75,0% czystego złota.
Dwukolorowe obrączki (z białego i żółtego złota) (by jepoycamboy )
Kiedy zamówić obrączki?
Obrączki najlepiej zamówić około 6 tygodni przez uroczystością. Warto jednak odwiedzić wcześniej kilka sklepów jubilerskich w celu porównania ofert. Może okazać się, że tradycyjny jubiler zaproponuje nam niższą cenę niż firmowe salony.
W firmowych salonach czas wykonania obrączek waha się od dwóch tygodni do miesiąca. Zdarza się, że niektóre modele można dostać szybciej, inne – później. Najlepiej spytać sprzedawcę o czas oczekiwania na obrączki oraz o możliwość ewentualnej korekty rozmiaru (przedstawia się ona różnie w zależności od modelu obrączki). U mniejszych jubilerów na obrączki czeka się zwykle krócej – od tygodnia do dwóch.
Obrączki ślubne to symbol trwałości związku (by theswedish)
Obrączki nie muszą być identyczne, ale warto żeby łączył je jakiś wspólny motyw (by kronny )
Klasyczne czy nowoczesne?
Musimy zastanowić się, jaka obrączka najlepiej będzie pasowała do naszego stylu, która ładnie prezentować się będzie w towarzystwie pierścionka zaręczynowego oraz czy i jaki chcemy grawer.
Wybór klasycznych obrączek pozwala na ewentualne zmiany rozmiaru bez uszczerbku na ich pierwotnym wyglądzie, im obrączki są bardziej nowoczesne i skomplikowane, tym trudniej wprowadzić w nich jakiekolwiek zmiany. Podobnie jest z obrączkami ozdobionymi klejnotami.
Obrączki satynowane i piaskowane są zazwyczaj droższe, a z czasem ich powierzchnia się ściera. Obrączki tradycyjne, z połyskiem, są z kolei bardziej podatne na zarysowania.
Jeśli obrączka się zniszczy, zawsze możemy oddać ją do – w zależności od potrzeb – polerowania, zmatowienia lub piaskowania.
Każdy wybór ma swoje plusy i minusy, ale możliwości jest wiele, więc z pewnością każda para znajdzie coś dla siebie.
Idealnym rozwiązaniem jest dobranie kobiecej obrączki do pierścionka zaręczynowego (by halahmoon )
Nowoczesne obrączki ślubne (by promise_tangeman )
Czy obrączki muszą być jednakowe?
Obecnie coraz częściej odchodzi się od idei wybierania identycznej pary obrączek ślubnych. Nowoczesne pary młode nie skupiają się na komplecie, a na dobraniu idealnej obrączki dla każdego z nich – nawet jeśli miałyby być różne. Można np. zdecydować się na identyczne obrączki, ale o różnej szerokości lub obrączki zbliżone wzorem i szerokością, ale w różnych kolorach złota.
Złote obrączki pięknie zdobione na brzegach (by statefarm )