Rodzaje obrączek ślubnych – czyli na co zwrócić uwagę, aby wybrać idealne obrączki

podroz poslubna w azji

Wybór obrączek ślubnych może przyprawić niejedną Parę Młodą o zawrót głowy. Ilość dostępnych modeli, wzorów i kolorów jest przeogromna, co wcale nie pomaga podjęcia już i tak niełatwej decyzji.

W końcu obrączki wybieramy raz na całe życie. Aby zakupione przez nas obrączki odpowiadały naszym gustom i upodobaniom warto wcześniej zastanowić się nad kilkoma ważnymi elementami, które będą miały wpływ na ich wygląd oraz, co bardzo ważne, trwałość.

Grawerowanie tekstu po wewnętrznej stronie obrączki jest najpopularniejszą forma zdobieniaGrawerowanie tekstu po wewnętrznej stronie obrączki jest najpopularniejszą forma zdobienia (by mshades )

Zainteresują Cię również

Obrączki ślubne z różowego złota Obrączki ślubne z różowego złota
Miedź w różnych jej odcieniach na dobre rozgościła się w sklepach jubilerskich i wnętrzarskich. Delikatny, różowawy, metaliczny...
Obrączki ślubne z tytanu Obrączki ślubne z tytanu
Obrączki tytanowe od pewnego czasu stale zyskują na popularności wśród Młodych Par oraz jubilerów. A to za sprawą pięknego wyglądu...

Rodzaj użytego kruszcu

Dawniej obrączki ślubne wykonywano jedynie ze złota. Dziś możemy wybierać spośród szerokiej oferty metali, od cennej platyny, przez złoto do tańszego tytanu i srebra. Dzięki temu każda, nawet najbardziej wybredna osoba znajdzie coś dla siebie.

Klasyczne i ponadczasowe obrączki, wykonane z żółtego złotaKlasyczne i ponadczasowe obrączki, wykonane z żółtego złota (by serendipitydiamonds )

Najpopularniejsze nadal są obrączki wykonane ze złota. W zależności od użytych domieszek różnych metali, uzyskuje się złoto żółte, białe lub różowe.

Co warto wiedzieć, oprócz koloru różnią je od siebie także właściwości, takie jak trwałość i twardość. Żółte złoto charakteryzuje piękny połysk i jasnożółta barwa, ale jest ono dość miękkie. Białe złoto ma imitować swym wyglądem droższą platynę. Aby obrączki z białego złota nie szarzały i przybrały jasną, prawie białą barwę, poddaje się je procesowi rodowania. Różowe złoto swój kolor zawdzięcza domieszkom miedzi, jest twardsze i trwalsze od złota żółtego. Jeżeli nie potraficie zdecydować się na jeden rodzaj złota, wybierzcie obrączki zrobione z trzech kolorów tego kruszcu – takie połączenie kolorystyczne daje bardzo ciekawy i niepowtarzalny efekt.

Bardzo popularne są obrączki wykonane z białego złota lub z połączenia złota białego i żółtegoBardzo popularne są obrączki wykonane z białego złota lub z połączenia złota białego i żółtego (by malte_s )

Bardzo ciekawy efekt daje połączenie złota różowego z białymBardzo ciekawy efekt daje połączenie złota różowego z białym (by nouv_elle )

Decydując się na obrączki wykonane ze złota lub platyny warto również zwrócić uwagę na próbę, z jakiej są wykonane. Próba oznacza procentowy stosunek kruszcu do użytych przy wyrobie domieszek innych metali. Im wyższa próba tym więcej czystego złota czy platyny. W sklepach jubilerskich najczęściej można spotkać złoto o próbie 333 i 585. Platyna powinna mieć próbę 950.

Platynowa obrączka z wybitym numerem próbyPlatynowa obrączka z wybitym numerem próby (by stark23x )

Oprócz złota możemy zdecydować się na zakup obrączek platynowych, tytanowych, srebrnych lub ze stali szlachetnej. Platyna to niezwykle trwały i cenny kruszec, dlatego decydując się na zakup obrączek z tego metalu, trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Alternatywą dla drogiej platyny może być wspomniane już wcześniej białe złoto lub srebro. Obrączki z tytanu, to idealny wybór dla alergików, gdyż ten metal bardzo rzadko wywołuje uczulenia. Wyroby tytanowe są bardzo trwałe, charakteryzują się szarą barwą i matowym wykończeniem.

Komplet tytanowych obrączekKomplet tytanowych obrączek (by philwoodphoto )

Szerokość i profil

Kolejną bardzo ważną cechą obrączki, która wpływa na jej wygląd i późniejszy komfort noszenia, jest jej szerokość i profil.

Ich wybór jest kwestią indywidualną i zależną od gustów i preferencji przyszłych małżonków. Zazwyczaj obrączki mają szerokość od 2,5mm do 7mm. Profil nadaje obrączce jej charakterystyczny wygląd - wypukły, płaski lub wklęsły.

Dodatki i zdobienie

Aby nadać obrączkom bardziej indywidualny i unikatowy charakter stosuje się różnego rodzaju zdobnictwo. Najpopularniejszą formą zdobienia obrączek ślubnych jest grawer. Do niedawna pojawiał się on jedynie od wewnętrznej strony obrączki, a jego treścią były imiona małżonków, data ślubu czy wyznanie miłosne. Coraz częściej jednak można spotkać się ze zdobieniem zewnętrznej powierzchni obrączki za pomocą wybranych przez małżonków wzorów i żłobień. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu wzory są nietrwałe i z czasem będą ulegać zatarciu.

Inna formą zdobienia obrączek, zwłaszcza damskich, jest inkrustowanie ich pojedynczymi lub wieloma kamieniami jubilerskimi – szlachetnymi lub syntetycznymi. Najczęściej są to brylanty lub cyrkonie.

Przykładowe szerokości i profile ślubnych obrączekPrzykładowe szerokości i profile ślubnych obrączek (by stark23x )

Unikalne zdobienie motywem folkowym na zewnętrznej powierzchni obrączkiUnikalne zdobienie motywem folkowym na zewnętrznej powierzchni obrączki (by fordos )

Damskie obrączki często ozdabiane są kamieniami szlachetnymiDamskie obrączki często ozdabiane są kamieniami szlachetnymi (by smswigart )

Faktura obrączek

O fakturze powierzchni obrączek decyduje rodzaj zastosowanego wykończenia. Jeśli zależy nam na pięknym połysku, wybierzmy obrączki z polerowanego złota. Jeśli wolimy matowy efekt - z satynowanego lub piaskowanego.

Przykład obrączki o dwóch różnych wykończeniach - matowym i błyszczącymPrzykład obrączki o dwóch różnych wykończeniach - matowym i błyszczącym (by grandvelasrivieramaya )

Obrączki ślubne to piękny symbol zawarcia małżeństwaObrączki ślubne to piękny symbol zawarcia małżeństwa (by allyrose18 )