Ślub w dwa miesiące – formalności

podroz poslubna w azji

Ślub w dwa miesiące – formalności

Ślub w dwa miesiące – formalności

Teoretycznie nie ma żadnego problemu ze zorganizowaniem ślubu i przyjęcia weselnego w dwa miesiące, a nawet w jeszcze krótszym czasie. Jeśli jednak pojawią się jakieś przeszkody, będą one zapewne związane z ludźmi, a nie z systemem, zatem przy odrobinie samozaparcia łatwo sobie z nimi poradzimy.

Ważne, żebyśmy mieli na uwadze kilka ram czasowych i starali się w nich zmieścić:

Na początek: kurs przedmałżeński

Najlepiej jak najwcześniej pomyśleć o kursie przedmałżeńskim. Takie zajęcia odbywają się często w ściśle wyznaczonych terminach i rozłożone są na kilka tygodni. Warto rozważyć weekendowy kurs przedmałżeński (zazwyczaj płatny) i zaliczyć go jak najwcześniej.

Kurs można odbyć „na zapas”, nawet jeśli nie mamy ustalonej daty ślubu, kiedy np. w pobliskiej parafii pojawi się taka okazja (często w okresie Wielkiego Postu).

Na koniec: zapowiedzi przedślubne

To bardzo ważna formalność w przypadku ślubu kościelnego – zapowiedzi wygłaszane są, gdy skompletujemy już całą dokumentację niezbędną do pobrania się. Zapowiedzi muszą być wywieszone w kościelnej gablocie (lub odczytywane z ambony) przynajmniej przez dwa dni świąteczne (zazwyczaj są to dwie niedziele). A zatem możemy uznać je za naszą dolną granicę czasową – musimy „dać na zapowiedzi” najpóźniej na dwa tygodnie przed ślubem.

W międzyczasie: wizyta w urzędzie

Chęć zawarcia związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego należy zgłosić minimum 31 dni przed datą planowanej uroczystości – mamy więc kolejną ramę czasową, której nie możemy przekroczyć. Do urzędu wybieramy się uzbrojeni w akty urodzenia (należy je więc odpowiednio wcześniej pobrać w miejscowości naszego urodzenia – można to zrobić drogą pocztową, wówczas zajmie to nam około tygodnia).

Warto wiedzieć:

  • Dokumenty takie jak akt chrztu (parafia) i zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego (USC) są ważne tylko przez trzy miesiące.
  • Akt chrztu musimy pobrać w parafii, w której odbył się chrzest. Zazwyczaj znajduje się na nim adnotacja o bierzmowaniu.
  • Jeśli nie mieszkacie ze sobą, obowiązują was dwie spowiedzi przedślubne, jeśli mieszkacie – jedna.
  • Jeśli pobieracie się w nie swojej parafii, musicie postarać się o specjalną licencję, co może być bardziej czasochłonne niż organizacja ożenku tradycyjnie, w miejscu zamieszkania.

Jeśli chodzi o inne przygotowania przedślubne (zaproszenia, ubiór, przyjęcie weselne), tu już wkraczamy w branżę usługową i z pewnością firmy, które chcą zarobić, zrobią wszystko co w ich mocy, aby ułatwić nam organizację ekspresowego wesela.

(Foto by David Compton)

Prezenty zamiast kwiatów
Zakup sukni ślubnej

Related Posts

 

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Uuuu 2 miesiące to szybciutko. Ale fakt, same formalności to tylko 2 tygodnie-miesiąc, cała reszta to dopieszczanie szczegółów

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location

Osoby online

Odwiedza nas 278 gości oraz 0 użytkowników.

O blogu

Dzień ślubu jest tak wyjątkowy, że długo nie można o nim zapomnieć. Ba, niektóre panny młode nawet po fakcie nie potrafią lub zwyczajnie nie chcą rozstać się z tematyką dekoracji, falbanek, smakołyków, życzeń, prezentów, uniesień – przecież o tylu rzeczach można by powiedzieć przyszłym narzeczonym.

Tak jest z nami. MałgorzataMadeline to co prawda stuprocentowe mężatki, ale z głowami pełnymi ślubnych i weselnych refleksji, porad, inspiracji. Co byśmy zmieniły w naszych ślubach, a z czego jesteśmy dumne? Przed czym chciałyśmy przestrzec przyszłe panny młode i na co zwrócić ich szczególną uwagę w czasie szaleństwa przygotowań? Nie zabraknie też spojrzenia na ślub i wesele z przymrużeniem oka – bo naprawdę warto przeżyć ten dzień na luzie i z uśmiechem!