Ciąża a ślub – dylematy par spodziewających się dziecka

podroz poslubna w azji

Czy ciąża zawsze musi prowadzić do ślubu? Pomimo że żyjemy w XXI wieku i uważamy się za ludzi nowoczesnych, to w obliczu takiej sytuacji wielu z nas preferuje tradycyjne i restrykcyjne rozwiązania. Czy słusznie?

Czy ciąża zawsze musi prowadzić do ślubu?Czy ciąża zawsze musi prowadzić do ślubu? (by adriandressler )

Ślub pod presją

Chyba każdy z nas słyszał o takiej sytuacji, gdzie dwoje, często bardzo młodych ludzi pobiera się w pośpiechu, bo spodziewają się dziecka. Do podjęcia tak ważnej, życiowej decyzji skłaniają przyszłych małżonków różne okoliczności: może to być zarówno presja społeczna czy oczekiwania rodziny, jak i szczere uczucie oraz pragnienie stworzenia prawdziwej rodziny i niechęć, aby dziecko urodziło się w nieformalnym związku.

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu...

Dawniej samotne matki nie były postrzegane zbyt przychylnie, dlatego wręcz „pchano” je do ołtarza. Dziś jest inaczej, czasy się zmieniły. Nikt już prawie nie zwraca uwagi na to, czy dziecko wychowywane jest przez samotną matkę czy kochającą się parę, ale bez ślubu. No właśnie – „prawie”… Zdarza się czasem, że pomimo ogólnej akceptacji, ktoś szepcze za naszymi plecami, robi problemy w różnych kwestiach formalnych lub, jak ma to miejsce w przypadku niektórych księży, nie chce ochrzcić dziecka. Co wtedy? Czy, aby ustrzec się takich sytuacji lepiej wziąć ślub?

Istnieje przekonanie, że jeśli młoda para niespodziewanie bierze ślub, to z pewnością spodziewają się dzieckaIstnieje przekonanie, że jeśli młoda para niespodziewanie bierze ślub, to z pewnością spodziewa się dziecka (by Philippe Put )

Ślub bez miłości

Często zdarza się, że młodzi ludzie po krótkiej znajomości dowiadują się, że zostaną rodzicami.

Może wówczas okazać się, że w takiej stresującej sytuacji namiętność i pożądanie nagle znikną, a po miłości nie zostanie ani śladu – młodzi rodzice dojdą do wniosku, że nic ich nie łączy poza maluszkiem. Czy wówczas mimo wszystko, dla dobra dziecka, warto wziąć ślub?

Pamiętajmy, że jeśli my będziemy w związku nieszczęśliwi, nasze dziecko szybko to wyczuje i ono również będzie przeżywało narastający konflikt między rodzicami. W takim wypadku nie ma sensu uszczęśliwiać siebie na siłę myśląc, że po ślubie, gdy urodzi się dziecko wszystko się jakoś ułoży. Zastanówmy się, czy wiążąc się z kimś kogo nie kochamy, w rzeczywistości nie robimy krzywdy dziecku?

Czasem lepiej poczekać ze ślubem do narodzin dziecka…Czasem lepiej poczekać ze ślubem do narodzin dziecka… (by emilianohorcada )

Ciąża w wieloletnim związku

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy ciąża pojawi się po wieloletnim związku. Jeśli doskonale znamy i kochamy naszą drugą połówkę, może warto pobrać się, zanim na świat przyjdzie dziecko?

Jeśli już od dłuższego czasu myśleliśmy o ślubie, ale ciężko było nam się zmobilizować i załatwić wszystkie formalności – nieoczekiwana ciąża może nam w tym pomóc, stanowić dodatkowy bodziec.

Jeśli w naszym związku się nie układa – nie warto brać ślubu tylko ze względu na ciążęJeśli w naszym związku się nie układa – nie warto brać ślubu tylko ze względu na ciążę (by emerycophoto )

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy,...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Warto się jednak zastanowić, czy jesteśmy gotowe iść do ślubu z „brzuszkiem” (często jest to bardzo męczące, szczególnie w sezonie letnim), a także czy stać nas na wesele, biorąc pod uwagę spore wydatki związane z narodzinami nowego członka rodziny. Wiele osób decyduje się najpierw na ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, a dopiero po roku-dwóch na huczne wesele.

Jeśli w naszym związku się nie układa, nie warto brać ślubu tylko ze względu na ciążę. Dziecko zamiast nas zbliżyć, może przyczynić się do rozpadu potencjalnego małżeństwa. W tym przypadku lepiej poczekać ze sformalizowaniem związku i dać sobie czas na sprawdzenie, czy potrafimy zbudować dobrze funkcjonującą rodzinę. Pamiętajmy, żeby dopasować się do siebie, a nie pokładać zbyt duże nadzieje w mającym przyjść na świat maluszku. Nie ma nic gorszego niż późniejsze pretensje (nawet te niewypowiedziane), że pobraliśmy się z powodu dziecka, choć wcale do siebie nie pasujemy.

Ślub nie powinien być następstwem ciąży, ale prawdziwej miłościŚlub nie powinien być następstwem ciąży, ale prawdziwej miłości (by dancingnomad3 )

Gdy ksiądz nie chce ochrzcić dziecka...

Co w sytuacji, gdy w związku niesakramentalnym urodzi się nam maluszek i zapragniemy go ochrzcić, jednak ksiądz odmówi udzielenia sakramentu (właśnie z powodu braku ślubu kościelnego rodziców)?

Bez względu na to, w jakim związku żyjemy, ksiądz nie powinien odmówić udzielenia chrztu dziecku, jeśli nasza prośba jest szczera i głęboko przemyślana. Jeśli jednak tak się zdarzy lub duchowny będzie wywierał presję, byśmy najpierw wzięli ślub kościelny, może warto udać się do innej parafii, gdzie zostaniemy inaczej potraktowani?

Zastanówmy się czy jesteśmy gotowe iść do ślubu z „brzuszkiem” Zastanówmy się, czy jesteśmy gotowe iść do ślubu z brzuszkiem” (by emilianohorcada )

„Pewnie jest w ciąży”

Istnieje przekonanie, że jeśli młoda para niespodziewanie bierze ślub, to z pewnością spodziewa się dziecka. Goście weselni ukradkiem spoglądają na brzuch Panny Młodej i szepcą sobie do ucha różne podejrzenia. Nie warto się tym przejmować, a dociekliwość gości najlepiej zbyć żartem. Nieważne czy jesteśmy w ciąży czy nie – najważniejsze jest przekonanie, że kochamy tę drugą osobę, chcemy spędzić z nią resztę życia, a ślub jest przypieczętowaniem naszej miłości.

Pamiętajmy, że ślub nie powinien być następstwem ciąży, ale prawdziwej miłości.

Często para spodziewająca się dziecka odczuwa ogromną presję ze strony rodzicówCzęsto para nie mająca ślubu, a spodziewająca się dziecka odczuwa ogromną presję ze strony rodziny (by juditk )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też...

 

Komentarze (4)

This comment was minimized by the moderator on the site

Ja wzięłam ślub w 5 miesiącu ciąży i bardzo tego żałuję. Zostaliśmy trochę do tego zmuszeni. Po porodzie mąż mnie zostawił. Lepiej przemyślcie to sobie!!!!

This comment was minimized by the moderator on the site

Zgadzam się, wszystko zależy od ludzi. Twoja kuzynka i jej mąż widocznie dojrzeli do decyzji o małżeństwie. My byliśmy poniekąd do tego zmuszeni. Głównie naciskali rodzice mojego byłego. Moi mówili abym się wstrzymała, ale ja byłam ślepo...

Zgadzam się, wszystko zależy od ludzi. Twoja kuzynka i jej mąż widocznie dojrzeli do decyzji o małżeństwie. My byliśmy poniekąd do tego zmuszeni. Głównie naciskali rodzice mojego byłego. Moi mówili abym się wstrzymała, ale ja byłam ślepo zakochana. Chciałam stworzyć dziecku normalną rodzinę.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Ślub tylko dlatego, że ma pojawić się dziecko to chyba najgorsze rozwiązanie. Nie dość, że jest to presja, wszystko przygotowuje się bardzo szybko, to jeszcze panna młoda nie pobawi się ba bardzo, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży. Inną kwestią...

Ślub tylko dlatego, że ma pojawić się dziecko to chyba najgorsze rozwiązanie. Nie dość, że jest to presja, wszystko przygotowuje się bardzo szybko, to jeszcze panna młoda nie pobawi się ba bardzo, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży. Inną kwestią jest zmuszanie do ślubu... Rodzice często namawiają młodych na ślub gdy oni jeszcze nie są na to gotowi. A potem rozwód. Smutne.

Czytaj więcej
There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location