Ślub a żałoba. Żałoba w trakcie przygotowań ślubnych - czy przełożyć ślub?

podroz poslubna w azji

Życie pisze różne scenariusze, nie zawsze radosne. Zdarza się, że podczas przygotowań ślubnych umiera ktoś bliski. Co zrobić? Przełożyć datę ślubu czy nie? Każdy z nas powinien podejść do tego indywidualnie.

Decyzja o przełożeniu ślubnie jest łatwaDecyzja o przełożeniu ślubnie jest łatwa (by ryan_polei )

Ślub jest radosną chwilą, na którą długo czekamy. Czasem jednak dzieje się tak, że z powodów niezależnych od nas wszystko się sypie. Umiera nam ktoś bliski. Zamiast cieszyć się z przygotowań do ślubu pogrążamy się w żałobie. Czy w takim wypadku urządzanie wesela jest dobrym rozwiązaniem?

Zainteresują Cię również

Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...

Ślub i wesele w okresie żałoby jest bardzo trudną kwestią. Na początku powinniśmy porozmawiać szczerze z najbliższymi osobami, czy ślub w tak trudnym czasie jest odpowiedni.

Zamiast wesela można zorganizować uroczysty obiadZamiast wesela można zorganizować uroczysty obiad (by ryan_polei )

Według tradycji, żałoba po najbliższych osobach powinna trwać rok. W przypadku dalszej rodziny od 3 do 6 miesięcy. Z punktu prawnego czy ze strony kościoła nie ma wyznaczonego czasu trwania żałoby. Jeśli więc chcemy wziąć ślub w trakcie jej trwania, nie powinno być problemu.

Podjęcie decyzji o przełożeniu ślubu nie jest łatwe. W takiej chwili warto porozmawiać rodziną czy z księdzem, który ma odprawić mszę. Możemy wybrać się też do psychoterapeuty, który pomoże nam uporać się ze stratą bliskiej osoby i podjąć decyzję o ślubie.

Decydując się na ślub w czasie trwania żałoby powinniśmy być przygotowani, że niektórzy goście mogą odmówić przyjścia na wesele, inni wyjdą zaraz po obiedzie. Pamiętajmy, że zawsze znajdzie się osoba, której ślub w takim terminie może nie odpowiadać, przez co możemy być narażeni na niemiłe słowa.

Rozważając decyzję o ślubie w tak bolesnym okresie, nie warto skupiać się przede wszystkim na pieniądzach. Zaliczki zostały już pewnie wpłacone, ale czy to one powinny decydować o tak ważnym dniu? Portfel nie będzie dla nas najlepszym doradcą, a właściwą decyzję podejmiemy tylko wtedy, gdy zajrzymy w głąb swojej duszy.

Zainteresują Cię również

Obrączki ślubne z różowego złota Obrączki ślubne z różowego złota
Miedź w różnych jej odcieniach na dobre rozgościła się w sklepach jubilerskich i wnętrzarskich. Delikatny, różowawy, metaliczny...
Ślub i wesele w odcieniach różu Ślub i wesele w odcieniach różu
Róż to jeden z najpiękniejszych i najbardziej optymistycznych kolorów z całej palety barw. To zdecydowanie kolor szczęścia, nie...

Rozmyślając nad przełożeniem ślubu, zastanówmy się, co by powiedziała na to zmarła osoba? Na pewno widziała jak się cieszymy z przygotowań. Czy na pewno chciałaby, abyśmy zrezygnowali z tego wszystkiego? Żałobę nosi się przecież  w sercu…

Rozważając decyzję o ślubie w terminie, nie kierujmy się tylko pieniędzmiRozważając decyzję o ślubie w terminie, nie kierujmy się tylko pieniędzmi (by ryan_polei )

Podczas przyjęcia weselnego można wygłosić mowę na cześć zmarłej osobyPodczas przyjęcia weselnego można wygłosić mowę na cześć zmarłej osoby (by workingword )

Pamiętajmy, że zorganizowanie wesela mimo wszystko czy też zrezygnowanie ze ślubu w danym terminie nie są jedynymi opcjami, jakie mamy do wyboru. Zamiast wesela możemy urządzić uroczysty obiad. Możemy też całkowicie zrezygnować z przyjęcia - goście po ceremonii zaślubin rozejdą się do domów. 

Warto też pomyśleć o jakimś szczególnym uczczeniu pamięci zmarłych osób podczas mszy ślubnej. Może to być intencja mszalna czy zdjęcie bliskiej osoby ukryte gdzieś w bukiecie lub w medalionie na szyi - wszystko, co tylko pozwoli nam poczuć ich obecność i zapewni spokój ducha.

Decydując się na ślub w terminie, powinniśmy być przygotowani, że niektórzy goście mogą odmówić przyjścia na weseleDecydując się na ślub w terminie, powinniśmy być przygotowani, że niektórzy goście mogą odmówić przyjścia na wesele (by ryan_polei )

Zainteresują Cię również

Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na twarz przed ślubem Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na twarz przed ślubem
Każda Panna Młoda marzy o tym, by na swoim ślubie wyglądać jak najpiękniej, aby jej skóra była promienna i gładka, cera...
Mała czarna na wesele Mała czarna na wesele
Kiedyś nie do pomyślenia, dziś coraz częściej można ją spotkać na weselnych przyjęciach. O kim mowa? Oczywiście o małej czarnej....

 

Komentarze (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

ciezka sytuacja. sama nie wiem co bym zrobila... szczerze wspolczuje osobom muszacym podjac taka decyzje.

This comment was minimized by the moderator on the site

Z jednej strony wspaniałe przygotowania do ślubu, na który tak długo się czekało... z drugiej strata bliskiej osoby. Myślę, że zrezygnowałabym z hucznego wesela. Zamiast niego zorganizowałabym uroczysty obiad.

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location