Ślub a żałoba. Żałoba w trakcie przygotowań ślubnych - czy przełożyć ślub?

 

Życie pisze różne scenariusze, nie zawsze radosne. Zdarza się, że podczas przygotowań ślubnych umiera ktoś bliski. Co zrobić? Przełożyć datę ślubu czy nie? Każdy z nas powinien podejść do tego indywidualnie.

Decyzja o przełożeniu ślubnie jest łatwaDecyzja o przełożeniu ślubnie jest łatwa (by ryan_polei )

Ślub jest radosną chwilą, na którą długo czekamy. Czasem jednak dzieje się tak, że z powodów niezależnych od nas wszystko się sypie. Umiera nam ktoś bliski. Zamiast cieszyć się z przygotowań do ślubu pogrążamy się w żałobie. Czy w takim wypadku urządzanie wesela jest dobrym rozwiązaniem?

Zainteresują Cię również

Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też...

Ślub i wesele w okresie żałoby jest bardzo trudną kwestią. Na początku powinniśmy porozmawiać szczerze z najbliższymi osobami, czy ślub w tak trudnym czasie jest odpowiedni.

Zamiast wesela można zorganizować uroczysty obiadZamiast wesela można zorganizować uroczysty obiad (by ryan_polei )

Według tradycji, żałoba po najbliższych osobach powinna trwać rok. W przypadku dalszej rodziny od 3 do 6 miesięcy. Z punktu prawnego czy ze strony kościoła nie ma wyznaczonego czasu trwania żałoby. Jeśli więc chcemy wziąć ślub w trakcie jej trwania, nie powinno być problemu.

Podjęcie decyzji o przełożeniu ślubu nie jest łatwe. W takiej chwili warto porozmawiać rodziną czy z księdzem, który ma odprawić mszę. Możemy wybrać się też do psychoterapeuty, który pomoże nam uporać się ze stratą bliskiej osoby i podjąć decyzję o ślubie.

Decydując się na ślub w czasie trwania żałoby powinniśmy być przygotowani, że niektórzy goście mogą odmówić przyjścia na wesele, inni wyjdą zaraz po obiedzie. Pamiętajmy, że zawsze znajdzie się osoba, której ślub w takim terminie może nie odpowiadać, przez co możemy być narażeni na niemiłe słowa.

Rozważając decyzję o ślubie w tak bolesnym okresie, nie warto skupiać się przede wszystkim na pieniądzach. Zaliczki zostały już pewnie wpłacone, ale czy to one powinny decydować o tak ważnym dniu? Portfel nie będzie dla nas najlepszym doradcą, a właściwą decyzję podejmiemy tylko wtedy, gdy zajrzymy w głąb swojej duszy.

Zainteresują Cię również

Obrączki ślubne z różowego złota Obrączki ślubne z różowego złota
Miedź w różnych jej odcieniach na dobre rozgościła się w sklepach jubilerskich i wnętrzarskich. Delikatny, różowawy,...
Ślub i wesele w odcieniach różu Ślub i wesele w odcieniach różu
Róż to jeden z najpiękniejszych i najbardziej optymistycznych kolorów z całej palety barw. To zdecydowanie kolor szczęścia...

Rozmyślając nad przełożeniem ślubu, zastanówmy się, co by powiedziała na to zmarła osoba? Na pewno widziała jak się cieszymy z przygotowań. Czy na pewno chciałaby, abyśmy zrezygnowali z tego wszystkiego? Żałobę nosi się przecież  w sercu…

Rozważając decyzję o ślubie w terminie, nie kierujmy się tylko pieniędzmiRozważając decyzję o ślubie w terminie, nie kierujmy się tylko pieniędzmi (by ryan_polei )

Podczas przyjęcia weselnego można wygłosić mowę na cześć zmarłej osobyPodczas przyjęcia weselnego można wygłosić mowę na cześć zmarłej osoby (by workingword )

Pamiętajmy, że zorganizowanie wesela mimo wszystko czy też zrezygnowanie ze ślubu w danym terminie nie są jedynymi opcjami, jakie mamy do wyboru. Zamiast wesela możemy urządzić uroczysty obiad. Możemy też całkowicie zrezygnować z przyjęcia - goście po ceremonii zaślubin rozejdą się do domów. 

Warto też pomyśleć o jakimś szczególnym uczczeniu pamięci zmarłych osób podczas mszy ślubnej. Może to być intencja mszalna czy zdjęcie bliskiej osoby ukryte gdzieś w bukiecie lub w medalionie na szyi - wszystko, co tylko pozwoli nam poczuć ich obecność i zapewni spokój ducha.

Decydując się na ślub w terminie, powinniśmy być przygotowani, że niektórzy goście mogą odmówić przyjścia na weseleDecydując się na ślub w terminie, powinniśmy być przygotowani, że niektórzy goście mogą odmówić przyjścia na wesele (by ryan_polei )

Zainteresują Cię również

Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na twarz przed ślubem Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na twarz przed ślubem
Każda Panna Młoda marzy o tym, by na swoim ślubie wyglądać jak najpiękniej, aby jej skóra była promienna i gładka, cera...
Mała czarna na wesele Mała czarna na wesele
Kiedyś nie do pomyślenia, dziś coraz częściej można ją spotkać na weselnych przyjęciach. O kim mowa? Oczywiście o małej...

 

Komentarze (2)

  1. charlotte

ciezka sytuacja. sama nie wiem co bym zrobila... szczerze wspolczuje osobom muszacym podjac taka decyzje.

  Załączniki
 
  1. gałka

Z jednej strony wspaniałe przygotowania do ślubu, na który tak długo się czekało... z drugiej strata bliskiej osoby. Myślę, że zrezygnowałabym z hucznego wesela. Zamiast niego zorganizowałabym uroczysty obiad.

  Załączniki
 
There are no comments posted here yet

Skomentuj

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location