Nie jest prawdą, że jedyny powód do wzięcia ślubu „na szybko” to potomstwo w drodze. Wiele osób uważa to po prostu za bardzo romantyczne!
Niektórzy nie widzą też sensu w kilku- czy kilkunastomiesięcznym przygotowywaniu się do uroczystości, która trwa jeden wieczór. Czy takie długoterminowe planowanie ślubu i wesela rzeczywiście jest niezbędne?
Ślub na ostatnią chwilę? Niektórym najlepiej pracuje się pod presją czasu (by ally_m )
Zainteresują Cię również
W dwa lata czy w dwa miesiące?
Niektórzy chcą doprowadzić dzień swoich zaślubin i imprezę weselną do perfekcji, inni pragną po prostu się pobrać i ugościć rodzinę w jakimś przyjemnym miejscu.
Osiem miesięcy przed ślubem niektóre Panny Młode mają już zakupioną suknię oraz wszystkie dodatki, inne – nawet jeszcze nie wiedzą, że niedługo staną na ślubnym kobiercu.
Niektóre rodziny od dwóch lat słyszą o szykującym się weselu, na inne wieść o rychłym ślubie kogoś bliskiego spada jak grom z jasnego nieba i zmusza do szybkiego przeorganizowania najbliższych planów.
Trzymając się mocno za ręce, bez problemu zdążymy ze wszystkim (by ally_m )
Nie można inaczej?
Przyjęło się, że ślub i wesele zaczyna się organizować na rok-dwa lata przed planowaną datą.
Oczywiście jest to uzasadnione, gdy zależy nam na najpiękniejszej sali w okolicy, wspaniałym, zabytkowym kościele, rozchwytywanym zespole i najpyszniejszym cateringu. Na dopracowanie detali w postaci kolorystycznego motywu przewodniego wesela lub na sprowadzenie sukni z zagranicy również potrzeba czasu.
O tym, jak silnie zakorzenione jest w naszej kulturze przekonanie o konieczności wielomiesięcznego planowania wesela przekona się każda Para Młoda, która odwiedzi salon sukien ślubnych, krawcową, jubilera a nawet księdza, na mniej niż trzy miesiące przed ślubem. Wszyscy łapią się wówczas za głowy z niedowierzaniem, zupełnie jakby narzeczeni chcieli osiągnąć coś niemożliwego. Nie uniknie się także ukradkowych spojrzeń na brzuch dziewczyny.
Nagły ślub z pewnością będzie zaskoczeniem dla gości (by ally_m )
Sala, zespół i zakupy – przez internet
Tymczasem współcześni młodzi, mając na bieżąco dostęp do internetu, a tym samym sklepy internetowe i wszelkie porady na wyciągnięcie ręki, potrafią zorganizować wspaniałe wesele w trzy miesiące, a skromniejsze przyjęcie dla rodziny nawet w nieco ponad miesiąc!
Szukanie sali i zespołu można bez problemu rozpocząć w sieci. Wiele lokali ma swoje własne strony internetowe z galerią i osobną zakładką poświęconą organizacji różnych przyjęć. Próbki twórczości zespołu możemy także obejrzeć i posłuchać w internecie. Na forach dowiemy się, jakie o kim krążą opinie i skontaktujemy się telefonicznie a potem osobiście tylko z wybranymi firmami.
Własne strony mają nawet kościoły, a z niektórymi księżmi można się skontaktować za pośrednictwem e-maila.
Bez trudu zaopatrzymy się w niedrogie kreacje na aukcjach internetowych i ewentualnie naniesiemy na nie poprawki u krawcowej. To samo z butami i wszystkimi dodatkami. Po garnitur jednak najlepiej pofatygować się osobiście.
Dużą część ślubnych przygotowań możemy załatwić przez internet (by madprime )
Zainteresują Cię również
Goście przede wszystkim
W organizacji ślubu na ostatnią chwilę musimy pamiętać o naszych gościach i priorytetem uczynić zaproszenie ich w odpowiednim czasie. 3-4 tygodnie przed uroczystością to raczej minimum – goście muszą bowiem mieć trochę czasu na zastanowienie i potwierdzenie przybycia.
Jeśli zależy nam na ręcznie robionych zaproszeniach, zapytajmy wykonującą je osobę, ile zajmuje przygotowanie interesującej nas ilości zaproszeń. Jeśli nie zależy nam na personalizacji zaproszeń, w sklepach papierniczych znajdziemy wiele gotowców, które są dostępne od ręki.
1,5 miesiąca przed ślubem to absolutne minimum, aby zdążyć ze wszystkimi formalnościami w miarę bezstresowo (by sleepyjeanie )
Czego nie da się przyspieszyć?
Nie tak łatwo jest zorganizować ekspresowo ślub kościelny, ale na dopełnienie formalności powinny wystarczyć minimum dwa miesiące.
Para Młoda pragnąca się pobrać w kościele musi odpowiednio wcześniej:
- odbyć kurs przedmałżeński (jesteśmy szczęściarzami, jeśli mieliśmy go w szkole; w innym wypadku może on potrwać kilka tygodni lub w wersji skondensowanej – 1 weekend),
- odbyć spotkania w poradni rodzinnej (trzy lub w wersji skróconej – jedno za opłatą),
- spisać protokół przedmałżeński (księża często zastrzegają sobie, aby zgłaszać się do parafii z zamiarem zawarcia małżeństwa co najmniej na trzy miesiące przed planowanym ślubem, ale i miesiąc przed okazuje się czasem do zaakceptowania),
- zadbać o zapowiedzi (w parafiach obydwojga narzeczonych muszą być wywieszone/wygłaszane przez co najmniej dwie niedziele).
Jeśli planujemy ślub cywilny zasada jest jedna:
- Nie wcześniej niż na 6-3 miesięcy (zależy od urzędu) i nie później niż na 31 dni przed planowaną datą ślubu narzeczeni muszą osobiście zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego z zamiarem zawarcia małżeństwa.
Obrączki
Jeśli zależy nam na konkretnym, wymarzonym modelu, musimy zainteresować się kupnem obrączek wcześniej niż miesiąc przed ślubem. Na niektóre egzemplarze w salonach jubilerskich czeka się miesiąc lub dwa tygodnie (czas oczekiwania najczęściej przypisany jest do danego modelu). W mniejszych zakładach złotniczych czas oczekiwania na obrączki wynosi od tygodnia do trzech.
Czas oczekiwania na obrączki może się wahać od tygodnia do miesiąca – lepiej pomyśleć o nich odpowiednio wcześniej (by comeilmare )
Czego nie warto robić dużo wcześniej?
Co ciekawe, niektórych dokumentów nie opłaca się załatwiać wcześniej niż trzy miesiące przed ślubem, bo tracą ważność. Należą do nich:
- Metryka chrztu – ważna 3 miesiące, gdyż zawiera informacje o wszystkich naszych sakramentach, także ewentualnym sakramencie małżeństwa – jej krótka ważność ma na celu uniemożliwienie bigamii,
- Zapowiedzi przedślubne – ważne 6 miesięcy, jeśli do tego czasu nie odbędzie się ślub, należy je powtórzyć.
Choć ekspresowe śluby szokują rodzinę, jubilerów i krawcowe oraz wzbudzają podejrzenia, nie warto przejmować się zdaniem innych. Przy dobrej organizacji wszystko jest do zrobienia w 1,5 miesiąca. Dla niektórych 3 miesiące przed ślubem to końcówka przygotowań, dla innych – idealny czas na zorganizowanie ślubu i wesela marzeń.
Informacje na temat organizacji ślubu i wesela w dwa miesiące znajdziecie także na Blogu Abcweselne.pl
Niektórzy zamiast planować miesiącami decydują się na bieg do ołtarza (by chipsnotdeadyet )
Zainteresują Cię również