Dom weselny - idealne miejsce na ślub i wesele. Plusy i minusy organizacji wesela w domu weselnym

podroz poslubna w azji

Dom weselny to miejsce zaprojektowane specjalnie z myślą o organizacji wesel oraz innych dużych uroczystości, takich jak chrzciny, przyjęcia komunijne, zabawy sylwestrowe itd.

Średni koszt wesela w domu weselnym to od 120 do 220 zł od osobyŚredni koszt wesela w domu weselnym to od 120 do 220 zł od osoby (by tophos )

Zalety domów weselnych

Podstawowym plusem domów weselnych jest to, że powstają one właśnie z myślą o tego typu imprezach. Dysponują odpowiednio dużymi salami, z odpowiednio dużą ilością miejsca na długie stoły oraz na weselne zabawy. Przestrzeń – a także dobra podłoga – jest szczególnie istotna w przypadku tańców, a projektanci domu weselnego nie mogli pominąć tak istotnego elementu wesela.

Zainteresują Cię również

Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...
Obrączki ślubne z różowego złota Obrączki ślubne z różowego złota
Miedź w różnych jej odcieniach na dobre rozgościła się w sklepach jubilerskich i wnętrzarskich. Delikatny, różowawy,...

Właściciele i pracownicy domów weselnych mają bogate doświadczenie w organizacji wesel. Dlatego też  mogą służyć Parze Młodej radą, podpowiedzieć jej najlepsze rozwiązania, przedstawić kilka sprawdzonych pomysłów.

Kolejnymi zaletami domów weselnych są ceny i możliwość oszczędności na niektórych usługach. Koszty organizacji uroczystości w domu weselnym są zwykle niższe niż w przypadku dobrej restauracji czy hotelu. Pary mają często możliwość negocjacji cen. Nierzadko korzystając z usług danego domu weselnego otrzymujemy rabat w firmach partnerskich (np. florysta, wynajem samochodu).

Choć domy weselne dysponują kuchnią, kucharzami i obsługą, pary szukające maksymalnie dużych oszczędności mogą wynająć samą salę. Ceny są wtedy bardzo przystępne, ale obowiązek zorganizowania cateringu oraz dekoracji sali przypada na Młodych.

Dom weselny to miejsce zaprojektowane specjalnie z myślą o organizacji wesel oraz innych dużych uroczystościDom weselny to miejsce zaprojektowane specjalnie z myślą o organizacji wesel oraz innych dużych uroczystości (by ph-otography )

Im większy i popularniejszy dom weselny, tym wyższa cena „od talerzyka”Im większy i popularniejszy dom weselny, tym wyższa cena „od talerzyka” (by tophos )

Wady domów weselnych

Problemem zwłaszcza dla par, które zapraszają gości z dalekich stron, jest niewielka liczba lub brak miejsc noclegowych w wielu spośród domów weselnych. Oczywiście, im większy dom, tym więcej możliwości, ale w przypadku dużych domów napotkać możemy kolejny problem: popularne, dysponujące kilkoma dużymi salami lokale mogą organizować kilka przyjęć weselnych równocześnie, zwłaszcza w szczycie sezonu.

Pary szukające oryginalnych, ciekawych ofert  mogą poczuć się rozczarowane propozycjami wielu domów weselnych. Ich oferty przygotowane są bowiem z myślą o wymaganiach typowej Pary Młodej: najpopularniejsze propozycje menu, najczęściej wybierane motywy dekoracyjne… Dzięki temu minimalizuje się koszty.

Właściciele i pracownicy domów weselnych mają bogate doświadczenie w organizacji weselWłaściciele i pracownicy domów weselnych mają bogate doświadczenie w organizacji wesel (by tophos )

 

Wybór domu weselnego – na co zwrócić uwagę?

Przed podjęciem decyzji koniecznie odwiedźmy dom (lub nawet kilka domów, dla porównania warunków) osobiście. Zacznijmy od obejrzenia całego lokalu. Czy podoba nam się styl urządzenia domu i proponowane dekoracje? Oprócz domów w stylu eleganckim bądź nowoczesnym istnieją również lokale urządzone w stylu „pałacowym”, z dużą ilością ozdób, złoceń i wszelkiego przepychu. Nie każda para gustuje w tego typu wnętrzach.

Zwróćmy uwagę na układ sal w domu weselnym. Najciekawsze wesela odbywają się na jednej, dużej sali. Podział na dwie sale – jedną ze stołami, drugą do tańca – nie jest dobrym pomysłem. Nikt nie lubi stale poruszać się między dwiema salami. Będzie to też problem dla zespołu muzycznego.

Zainteresują Cię również

Ślub i wesele w odcieniach różu Ślub i wesele w odcieniach różu
Róż to jeden z najpiękniejszych i najbardziej optymistycznych kolorów z całej palety barw. To zdecydowanie kolor szczęścia...
Mała czarna na wesele Mała czarna na wesele
Kiedyś nie do pomyślenia, dziś coraz częściej można ją spotkać na weselnych przyjęciach. O kim mowa? Oczywiście o małej...

Warto obejrzeć też inne pomieszczenia w domu weselnym: zobaczyć, czy kuchnia nie jest umieszczona zbyt blisko wejścia (na widoku), jak przedstawia się jej wyposażenie, a także jak wyglądają toalety (upewnijmy się, czy obsługa wesela zatroszczy się o czystość toalet). Jeśli planujemy zatrzymać się na noc poślubną w domu weselnym, obejrzyjmy pokoje gościnne i apartament dla nowożeńców. Na koniec oceńmy okolicę domu weselnego, zwłaszcza ogród, który może być dobrym plenerem zdjęciowym.

Kolejna ważna kwestia to rozmowa z właścicielem obiektu i ustalenie warunków. Jeśli wynajmujemy salę wraz z obsługą, dowiedzmy się, co dokładnie obejmuje oferta. Jakie dekoracje są wliczone, a co musimy załatwić sami? Jakie są propozycje menu? Czy w cenę wliczone są desery, napoje i tort weselny? Czy oferta obejmuje obsługę kelnerską?

Jeśli wynajmujemy wyłącznie salę, dowiedzmy się, kiedy możemy ją udekorować? Jak wcześnie pojawić się może na miejscu firma cateringowa oraz florysta? Pamiętajmy, aby uzgodnić każdy szczegół usługi oraz przeczytać umowę przed jej podpisaniem.

Stoły weselne możemy ozdobić samiStoły weselne możemy ozdobić sami (by tophos )

Zapytajmy się właściciela, czy dekoracja sali wliczona jest w cenęZapytajmy się właściciela, czy dekoracja sali wliczona jest w cenę (by tophos )

Przed podjęciem decyzji koniecznie odwiedźmy dom weselny osobiściePrzed podjęciem decyzji koniecznie odwiedźmy dom weselny osobiście (by johnhopephotography )

Koszty wesela w domu weselnym

Zaletą domu weselnego jest jego przystępna – w porównaniu z wieloma innymi opcjami – cena oraz możliwość obniżenia kosztów poprzez negocjacje lub wynajem samej sali, bez obsługi, cateringu i dekoracji.

Im większy i popularniejszy dom weselny, tym wyższa cena „od talerzyka”. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja oraz liczba gości (im więcej, tym niższa cena od osoby).

Średni koszt wesela w domu weselnym to od 120 do 220 zł od osoby. Koszty wynajęcia samej sali mogą być bardzo różne, zależnie od miejsca. Często jest to 1000-2000 zł. Może być jednak zarówno taniej, jak i drożej.

Pamiętajmy, że napoje alkoholowe oraz takie opcje jak wiejski stół często są dodatkowo płatne (alkohol często musi być organizowany niezależnie przez Parę Młodą).

Niektóre domy nie organizują wesela poniżej pewnej liczby osób.

Koszty organizacji uroczystości w domu weselnym są zwykle niższe niż w przypadku dobrej restauracji czy hoteluKoszty organizacji uroczystości w domu weselnym są zwykle niższe niż w przypadku dobrej restauracji czy hotelu (by bmiphone )

Zwróćmy uwagę na układ sal w domu weselnymZwróćmy uwagę na układ sal w domu weselnym (by tophos )

Zainteresują Cię również

Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych
Bywa że dobór odpowiedniego stroju na ślub i wesele spędza sen z powiek niejednego gościa weselnego, bez względu na płeć....
DJ na weselu DJ na weselu
Wybór najlepszej oprawy muzycznej wesela jest nie lada wyzwaniem, musi ona bowiem odpowiadać gustom zarówno Państwa Młodych...

 

Komentarze (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

My mieliśmy wesele właśnie w domu weselnym. U mnie w mieście jest tylko jedno miejsce cieszące się uznaniem Są też restauracje, ale ona nadają się tylko na małe przyjęcia, obiady.

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location