Tradycyjnie, klimatycznie i jak na własnym podwórku – czyli wesele w stodole. Szukamy miejsc na idealne przyjecie weselne

podroz poslubna w azji

Jeśli marzy się nam wyjątkowe i niebanalne wesele, ciekawym i niekoniecznie kosztownym pomysłem może okazać się zorganizowanie przyjęcia w… stodole!

Najlepiej własnej, jeśli któreś z małżonków pochodzi ze wsi. Jeśli Młoda Para nie posiada takiego "lokalu" można pomyśleć nad wynajęciem.

Sesja zdjęciowa na…siankuSesja zdjęciowa na sianku (by johnhopephotography )

Zainteresują Cię również

Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...
Obrączki ślubne z różowego złota Obrączki ślubne z różowego złota
Miedź w różnych jej odcieniach na dobre rozgościła się w sklepach jubilerskich i wnętrzarskich. Delikatny, różowawy, metaliczny...

Ślub marzeń w... stodole!

Nasze babcie i prababcie miały wesela tylko w stodołach. Z czasem ta wspaniała tradycja zaczęła zanikać, a Państwo Młodzi chętniej wybierali bardziej „miastowe” lokale. Bywało także tak, że wstydzono się wsi i wiejskiej stylizacji. Na szczęście dziś się to zmienia, a wieś i wszystkie związane z nią przymioty wracają do łask.

Coraz więcej ludzi ucieka z dużego miasta, by osiedlić się na wsi, a jeśli nie mogą sobie pozwolić na pobyt stały, przynajmniej w tym wyjątkowym dniu, jakim jest ich ślub, pragną poczuć magię wioski.

Co? Wesele w stodole?! Przecież jest tyle pięknych sal! – z pewnością nie raz spotkamy się z tego typu wyrazami zdziwienia i niedowierzania. Nie warto się nimi przejmować. Ludzie boją się tego co niestandardowe, a stodołę kojarzą tylko z brudem i nieciekawym zapachem. Gwarantujemy jednak, że po weselu większość z nich będzie zachwycona.

Co byście powiedzieli klimatyczne wiejskie wesele?Co byście powiedzieli na klimatyczne wiejskie wesele? (by RachIgnatiev )

Dekoracje w stylu rustykalnym Dekoracje w stylu rustykalnym (by Mannia&Titta )

Skąd wziąć stodołę?

Poszukamy w internecie stodół przekształconych w sale weselne, jest ich coraz więcej.

Mają one kuchnię (nie będziemy musieli wynajmować firmy cateringowej), toalety i obsługę. 

Jeśli jednak mamy w rodzinie kogoś mieszkającego na wsi lub sami posiadamy stodołę, to zorganizujmy przyjęcie właśnie w niej! Będziemy musieli jednak odpowiednio przygotować takie miejsce, m. in.: podłączyć oświetlenie, zadbać o dekorację, zrobić miejsce na stoły i parkiet do tańczenia (podłogę można wyłożyć wykładziną lub drewnianymi kaflami, wypożyczyć toalety przenośne (1 na 10 osób), a także zorganizować catering wraz z kelnerami do obsługi gości. Przed stodołą można postawić namiot, w którym dania będą podgrzewane

Upewnijmy się czy wynajęta przez nas firma cateringowa zajmuje się chłodzeniem alkoholu, jeśli nie – musimy o to zadbać we własnym zakresie!

Wesele w stodole z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszych gościWesele w stodole z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszych gości (by ryan_polei )

Zainteresują Cię również

Ślub i wesele w odcieniach różu Ślub i wesele w odcieniach różu
Róż to jeden z najpiękniejszych i najbardziej optymistycznych kolorów z całej palety barw. To zdecydowanie kolor szczęścia, nie...
Mała czarna na wesele Mała czarna na wesele
Kiedyś nie do pomyślenia, dziś coraz częściej można ją spotkać na weselnych przyjęciach. O kim mowa? Oczywiście o małej czarnej....

Wiejskie dekoracje

Wesele w stodole zobowiązuje… Zapomnijmy więc o błyszczących kamyczkach, kolorowych balonach i organtynie na suficie. Postawmy na naturę! Możemy sami zrobić ozdoby, np. poukładać na stole suszone kawałki owoców – będą nie tylko pięknie wyglądać, ale i pachnieć. Nie zapomnijmy też o świecach, które nadają wspaniałego klimatu. Do sufitu można przyczepić szklane butelki po oranżadzie, a w kątach poustawiać wrzosy.

Menu

Organizując wesele w stodole musimy mieć też na uwadze odpowiednie menu. Na stołach powinny królować wędzone szynki i kiełbasy, sałatka jarzynowa oraz ryby w galarecie. Ciekawym pomysłem są też małe buteleczki z oranżadą zamiast popularnych napojów gazowanych. Możemy też pomyśleć nad kącikiem wiejskim ze smalcem, ogórkami kiszonymi, winem domowej roboty i śliwowicą.

Dożynkowa Para MłodaDożynkowa Para Młoda (by Greg Buri )

Wesele w stodole? Czemu nie!Wesele w stodole? Czemu nie! (by usarmyafrica )

Zaproszenia i podziękowania dla gości

Już zapraszając gości możemy nawiązać do miejsca, w którym odbędzie się wesele. Zaproszenia możemy wygrawerować na drewnianych tabliczkach lub włożyć do glinianych słoiczków wyłożonych siankiem. Możemy również kupić lub zaprojektować zaproszenie papierowe z motywami wiejskimi. Wiele osób zajmujących się ręcznym robieniem zaproszeń przygotuje projekt odpowiadający naszym potrzebom – nie musimy ograniczać się jedynie do towaru dostępnego w sklepach.

W podziękowaniu za przybycie możemy obdarować gości słoiczkami miodu lub dżemu. Możemy też samodzielnie wykonać jakieś figurki z masy solnej lub bukieciki z suszonych kwiatów polnych i sianka.

Ubiór

Postawmy na inność i ekstrawagancję. Zapomnijmy o satynowej sukni z kołem. W zamian załóżmy długą suknię w stylu rustykalnym lub krótką, nieco odważniejszą. Zamiast welonu wybierzmy wianek lub pojedynczy kwiat. Pan Młody zamiast tradycyjnego garnituru niech założy spodnie dżinsowe, koszulę i obowiązkowo – muchę. Goście również niech ubiorą się w stylu bardziej „farmerskim”, np. trampki, koszule w kratę i dżinsy.

Dawniej wesela w stodołach były normalnością, dziś decydują się na to nieliczniDawniej wesela w stodołach były normalnością, dziś decydują się na to nieliczni (by flickr-rickr )

Elegancja w farmerskim wydaniuElegancja w farmerskim wydaniu (by bethmolson )

Zaproszenie na wesele w stylu countryZaproszenie na wesele w stylu country (by cottontaildigitalpress )

Zainteresują Cię również

Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych
Bywa że dobór odpowiedniego stroju na ślub i wesele spędza sen z powiek niejednego gościa weselnego, bez względu na płeć. Poniżej...
DJ na weselu DJ na weselu
Wybór najlepszej oprawy muzycznej wesela jest nie lada wyzwaniem, musi ona bowiem odpowiadać gustom zarówno Państwa Młodych jak i...