Niczym rycerz i księżniczka – czyli ślub i wesele w zabytkowym zamku. Szukamy miejsc na idealne przyjecie weselne

podroz poslubna w azji

Uroczystość zaślubin kojarzy się przede wszystkim z dostojnymi strojami: kobiety ubierają zazwyczaj długie, powłóczyste suknie, mężczyźni eleganckie garnitury z butonierką.

Niektóre kreacje godne są królewskich par z bajek Disney’a rodem. Skoro można wyglądać jak królewna i pojechać do ślubu karocą, dlaczego by nie urządzić całej uroczystości na zamku?

Przyjęcie weselne w murach zamku (Amberley Castle)Przyjęcie weselne w murach zamku (Amberley Castle) (by wedding-photography-by-jonathan-day )

Zainteresują Cię również

Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...
Obrączki ślubne z różowego złota Obrączki ślubne z różowego złota
Miedź w różnych jej odcieniach na dobre rozgościła się w sklepach jubilerskich i wnętrzarskich. Delikatny, różowawy,...

Zamek-hotel

Okazuje się, że średniowieczne zamczyska są nie tylko idealnym miejscem na ciekawą ślubną sesję fotograficzną, ale także na przyjęcie weselne, a nawet sam ślub.

W wielu zabytkowych warowniach funkcjonują dziś eleganckie hotele, dbające o dobre utrzymanie budowli i dostosowanie ich do potrzeb współczesnego klienta. Znajdziemy tu zarówno sale bankietowe, jak i pokoje dla gości.

Do ślubu zawiezie nas… bryczkaDo ślubu zawiezie nas… bryczka (by andrewmorrell )

Restauracja zamkowa

Restauracje zlokalizowane w zamkach oferują zazwyczaj tradycyjną kuchnię lokalną, co może być dodatkowym atutem w planowaniu naszego wesela marzeń. Możemy liczyć na wykwintne, iście królewskie potrawy, oczywiście elegancko podane.

Zamkowe kaplice

W niektórych warowniach do dziś funkcjonują piękne i niezwykle klimatyczne kaplice zamkowe, w których można ślubować sobie miłość i wierność.

Ślub i wesele na zamku to niezapomniana przygoda nie tylko dla Młodej ParyŚlub i wesele na zamku to niezapomniana przygoda nie tylko dla Młodej Pary (by tophos )

Akcenty rycerskie

Uroczystość na zamku, w zależności od oferty danego miejsca, uświetnić mogą m. in.: występy chórów gregoriańskich, pokazy tańca, rycerskie potyczki, inscenizacje porwania Panny Młodej, zwiedzanie lochów, asysty honorowe czy salwy armatnie.

Sesja fotograficzna

Zamkowe wnętrza będą doskonałym tłem ślubnych fotografii. Wykwintne stroje idealnie wkomponują się w królewskie komnaty i monumentalne dziedzińce.

Niczym książę i księżniczka (Amberley Castle)Niczym książę i księżniczka (Amberley Castle) (by wedding-photography-by-jonathan-day )

Zainteresują Cię również

Ślub i wesele w odcieniach różu Ślub i wesele w odcieniach różu
Róż to jeden z najpiękniejszych i najbardziej optymistycznych kolorów z całej palety barw. To zdecydowanie kolor szczęścia...
Mała czarna na wesele Mała czarna na wesele
Kiedyś nie do pomyślenia, dziś coraz częściej można ją spotkać na weselnych przyjęciach. O kim mowa? Oczywiście o małej...

Przyjęcie w plenerze

Dodatkową atrakcją zamków jest zazwyczaj piękne otoczenie w postaci parków czy ogrodów – warto zorientować się w możliwościach urządzenia przyjęcia w plenerze, np. pod dużym namiotem. Podobne możliwości stwarza dziedziniec zamkowy.

Ślub i wesele na zamku to niezapomniana przygoda nie tylko dla Młodej Pary, ale także dla gości, którzy jeszcze długo będą wspominać dzień naszego ślubu.

Czy wesele w zamku jest drogie?

Organizacja przyjęcia weselnego w zamkowych wnętrzach nie będzie należała do najtańszych, ale zapewne parom, pragnącym uczcić swój wyjątkowy dzień w takim otoczeniu, nie zależy głównie na oszczędnościach.

Cena uzależniona będzie oczywiście od wybranego menu i wszelkich opcji dodatkowych. Możemy znaleźć ofertę już za 120 zł za osobę, ale zwykle koszty kształtują się w granicach 180-220 zł za przysłowiowy „talerzyk”.

Droższe niż w przypadku tradycyjnych sal weselnych będą także noclegi dla gości – wiele zamków funkcjonuje bowiem jako trzy- lub czterogwiazdkowe hotele. Młode Pary mogą oczywiście liczyć na promocyjne ceny noclegów.

Kosztowna może być również kwestia alkoholu. Zamkowe restauracje nie zawsze akceptują alkohol z zewnątrz (czyli kupiony gdzieś okazyjnie przez nas). Możliwe, że konieczny będzie zakup alkoholu na miejscu (z odpowiednio wysoką marżą) lub opłata tzw. „korkowego” – około kilkunastu złotych za każdą wniesioną przez nas butelkę alkoholu.

Zamek w Grodźcu Zamek w Grodźcu (by polandmfa )

Skoro jest zamek to muszę być też rycerze!Skoro jest zamek to muszę być też rycerze! (by tophos )

Każda „biała dama” będzie się czuła doskonale w murach zabytkowego zamczyska (Hempstead House)Każda „biała dama” będzie się czuła doskonale w murach zabytkowego zamczyska (Hempstead House) (by kathika )

Ślub i wesele na zamku – przykładowe lokalizacje

 • Zamek w Gniewie – województwo pomorskie, okolice Tczewa,
 • Zamek Ryn – województwo warmińsko-mazurskie,
 • Zamek Bierzgłowski – województwo kujawsko-pomorskie, okolice Torunia,
 • Zamek Golubski – województwo kujawsko-pomorskie, Golub-Dobrzyń
 • Hotel Zamek Pułtusk – okolice Warszawy,
 • Zamek Królewski w Niepołomicach – okolice Krakowa,
 • Zamek Grodziec – województwo dolnośląskie, Sudety,
 • Zamek Międzylesie – województwo dolnośląskie, okolice Kłodzka,
 • Zamek na Skale – Trzebieszowice, Kotlina Kłodzka,
 • Zamek Dobra – Dobroszyce, okolice Wrocławia,
 • Zamek Dubiecko – okolice Rzeszowa,
 • Zamek Kliczków – województwo dolnośląskie, okolice Bolesławca,
 • Zamek w Krasiczynie – województwo podkarpackie, okolice Przemyśla.

Sesja zdjęciowa w iście królewskim styluSesja zdjęciowa w iście królewskim stylu (by tophos )

Zainteresują Cię również

Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych
Bywa że dobór odpowiedniego stroju na ślub i wesele spędza sen z powiek niejednego gościa weselnego, bez względu na płeć....
DJ na weselu DJ na weselu
Wybór najlepszej oprawy muzycznej wesela jest nie lada wyzwaniem, musi ona bowiem odpowiadać gustom zarówno Państwa Młodych...

 

Komentarze (1)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

 1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location