Pomysły na ślub za granicą: ślubne kierunki turystyczne, formalności i możliwości. Jak wziąć ślub w innym kraju?

podroz poslubna w azji

A może zamiast gorączkowej krzątaniny i wesela do białego rana na kilkadziesiąt osób – kameralne przyjęcie ślubne połączone z wyjazdem?

Wbrew pozorom ślub za granicą może być mniej kosztowny niż wesele w Polsce. Na rynku istnieje ponadto mnóstwo firm, które wezmą na siebie załatwianie formalności, aby Państwo Młodzi mogli w pełni cieszyć się swoim najważniejszym dniem.

Czy marzył się wam kiedyś ślub na plaży?Czy marzył się wam kiedyś ślub na plaży? (by bazzat )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu...

 

Dylemat: wesele w Polsce czy ślub za granicą?

Po pierwsze: jakimi funduszami dysponujemy?

Ślub za granicą jest bardziej kosztowny niż przyjęcie weselne dla kilkunastu gości, ale już porównanie kosztów małej uroczystości w jednym z krajów europejskich z kosztami wesela na kilkadziesiąt osób wypada na korzyść ślubu zagranicznego. Koszty ceremonii ślubnej w Pradze, Wiedniu czy Rzymie dla Pary Młodej i kilkorga gości wraz z krótkim pobytem w danym mieście mogą zamknąć się w kwocie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Po drugie: ile osób zapraszamy?

Uroczystość za granicą zwykle wyklucza dużą liczbę gości. Jeśli mamy liczną rodzinę, z którą utrzymujemy bliski kontakt, trudno będzie jej wytłumaczyć, że nie będzie obecna na ślubie. Możemy ewentualnie polecieć za granicę tylko we dwoje, wziąć tam ślub cywilny i spędzić romantyczny urlop, a w Polsce wziąć ślub kościelny i zaprosić rodzinę na weselny obiad. Oczywiście, wszystko to wiąże się z większymi kosztami, ale przynajmniej możemy je rozciągnąć w czasie.

Większość par decydujących się na ślub za granicą leci sama lub tylko ze świadkami (oraz konsultantem ślubnym). Niektórzy zapraszają jeszcze najbliższych krewnych – łącznie nie więcej niż 5-8 osób. Do miejsc egzotycznych leci zwykle sama Para Młoda. Ślub w jednym z państw europejskich stwarza większą możliwość zaproszenia gości.

Ślub w TajlandiiŚlub w Tajlandii (by evoflash )

Ślubne kierunki turystyczne

Największą popularnością wśród polskich par pobierających się za granicą cieszą się Włochy. Organizowane są m.in. śluby w Rzymie, Wenecji, Toskanii, na Sycylii i w innych pięknych zakątkach. Do często wybieranych miejsc należą również Cypr, Wiedeń, Paryż, Grecja (zwłaszcza greckie wyspy, np. Kos czy Kreta). W ofercie firm organizujących śluby zagraniczne znajdziemy też m.in. czeską Pragę, Hiszpanię (w tym Wyspy Kanaryjskie), Chorwację.

Do najczęściej wybieranych miejsc egzotycznych należą Wyspy Karaibskie (Jamajka, Dominikana i inne), Hawaje, Indonezja (zwłaszcza Bali), Tajlandia. W ofertach nie brakuje też rajskich wysp, takich jak Seszele, Malediwy, Mauritius, Sri Lanka…

Ślub w GrecjiŚlub w Grecji (by ross_angus )

Formalności

Formalności związane ze ślubem za granicą zacznijmy załatwiać jak najwcześniej. Ślub cywilny możemy wziąć u polskiego konsula rezydującego w wybranym przez nas kraju lub też u miejscowego urzędnika USC.

Chęć zawarcia związku małżeńskiego w konsulacie polskim musimy zgłosić najpóźniej dwa miesiące przed planowaną datą uroczystości. Jeśli chodzi o ślub w miejscowym USC – najlepiej zasięgnąć wcześniej informacji w MSZ lub w odpowiednim konsulacie.

Udając się do MSZ lub placówki dyplomatycznego danego kraju zasięgnijmy też informacji na temat niezbędnych dokumentów oraz formalności, dzięki którym ślub zawarty za granicą będzie uznawany w Polsce.

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy,...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Ślub po włoskuŚlub po włosku (by jamesbt )

Niezbędna dokumentacja

Przygotujmy następujące dokumenty: odpis skrócony aktu urodzenia, ważny dowód osobisty (w krajach UE) lub paszport (plus wizę, jeśli jest potrzebna) i zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą. Odpis aktu urodzenia oraz zaświadczenie otrzymamy w polskim USC.

W przypadku ślubu w zagranicznym USC, a nie u polskiego konsula, dokumenty powinny być dodatkowo przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Osoby rozwiedzione dostarczają dodatkowo dokument potwierdzający orzeczenie rozwodu, a wdowcy i wdowy – akt zgonu współmałżonka.

W zagranicznym USC otrzymamy akt małżeństwa w języku urzędowym danego kraju. Musi on zostać przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego. Po powrocie udajemy się do naszego USC i okazujemy oba dokumenty (oryginał oraz tłumaczenie).

Jeśli planujemy wziąć za granicą ślub kościelny przygotujmy ponadto: akt chrztu (z adnotacją o innych sakramentach), tzw. licencję na ślub w innej parafii (wydaje ją proboszcz jednej z parafii narzeczonych). Para musi też odbyć w Polsce nauki przedmałżeńskie.

Ślub na BaliŚlub na Bali (by chijs )

Samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?

Formalności związane z załatwianiem ślubu za granicą mogą przerosnąć narzeczonych. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy firmy zajmującej się tym profesjonalnie.

Po przedstawieniu naszych wymagań oraz możliwości finansowych firma pomoże nam w wyborze hotelu oraz atrakcji, jakich spodziewamy się podczas uroczystości ślubnej. Konsultanci dokonają wszelkich niezbędnych rezerwacji (pokoje dla nas i dla gości, kolacja po ceremonii ślubnej, transport oraz ewentualnie atrakcje w pozostałych dniach pobytu za granicą).

Firmy biorą też na siebie kontakt z zagranicznym USC – nam pozostaje tylko dostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów na czas.

Niektóre firmy przedstawią nam pakiety ślubne, czyli gotowe propozycje miejsc, hoteli, planu uroczystości oraz pobytu w danym miejscu. Są też konsultanci, którzy tworzą indywidualne oferty dostosowane do potrzeb i możliwości konkretnej pary. Zwłaszcza w przypadku tych drugich nie wahajmy się dodawać własnych pomysłów czy sugerować zmian, w tym cięcia kosztów (np. transport pociągiem, autobusem, tanimi liniami lotniczymi lub czarterem zamiast drogiego lotu).

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też...

 

Komentarze (5)

This comment was minimized by the moderator on the site

Marzy mi się ślub w Tajlandii.

This comment was minimized by the moderator on the site

Jako fotograf mieszkający w Rzymie i od lat wykonujący tam sesje ślubne, polecam oczywiście Italię.
Jest tam wszystko, co tylko (fotograf i para) można sobie zamarzyć - góry, morza, oszałamiające zabytki, klimatyczne miasteczka. No i jest to...

Jako fotograf mieszkający w Rzymie i od lat wykonujący tam sesje ślubne, polecam oczywiście Italię.
Jest tam wszystko, co tylko (fotograf i para) można sobie zamarzyć - góry, morza, oszałamiające zabytki, klimatyczne miasteczka. No i jest to jednak Europa z niezbędnymi instytucjami. Loty tanie i częste.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Pomysłem na ślub za granicą jest na pewno Mauritius. Należy się jednak do tego zabrać odpowiednio wcześnie

This comment was minimized by the moderator on the site

Hawaje! tylko żeby utrafić na odpowiednią pogodę; najlepiej zdać się jednak na kogoś, kto za nas to wszystko ogarnie, wystarczy stresu związanego ze ślubem

This comment was minimized by the moderator on the site

Tylko w Weronie...najlepiej pod balkonem Julii. Marzenia...gdybym mogła cofnąć czas...

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location