Pomysł na ślub za granicą: Szkocja – jak wygląda tradycyjny ślub szkocki? Jak wziąć ślub w Szkocji?

Wielu Polaków nie wyobraża sobie przyjęcia weselnego, na którym trzeba by zapłacić za jedzenie i alkohol z własnej kieszeni. Tymczasem na tradycyjnym szkockim weselu, można wypić i zjeść tyle, ile się zakupi przy barze.

Również chyba żaden polski mężczyzna nie wyobraża sobie stanąć na ślubnym kobiercu... w spódnicy.

altW tradycji szkockiej pan młody nie stanowi jedynie tła – jego strój także zachwyca (by hanenosuke )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Tradycyjny szkocki strój ślubny

Szkocka panna młoda ubrana jest zazwyczaj w białą suknię. Wrażenie robi natomiast strój pana młodego. Przywdziewa on tradycyjny kilt, czyli narodowy strój szkocki – jest to spódniczka uszyta z tartanu.

Dodatkowo pan młody ma na sobie uszytą z wysokiej jakości materiału marynarkę. Całość dopełnia mała skórzana torebka, czyli spor ran. Pełni ona rolę skrytki na portfel czy dokumenty. Dodatkowo, przy łydce, tuż za skarpetą, pan młody ma przyczepiony nóż.

Pan Młody przywdziewa on tradycyjny kilt, czyli narodowy strój szkockiPan Młody przywdziewa on tradycyjny kilt, czyli narodowy strój szkocki (by king-edward )

Przygotowania i ceremonia

Narzeczeni dzień przed uroczystością weselną organizują przyjęcie, podczas którego rozpakowują prezenty ślubne. Tradycją jest też obsypywanie w tym dniu pana młodego pieprzem.

W dniu ślubu, na znak wstąpienia do nowej rodziny, stopy panny młodej obmywane są wodą. Młoda, otrzymuje również srebrną podkowę jako symbol szczęścia. Podczas ceremonii zaślubin kapłan wręcza panu młodemu małą, drewnianą figurkę, która jest symbolem płodności.

Pan młody nie tylko wsuwa ukochanej obrączkę na palec, ale także przypina jej kotylion w tych samych kolorach, jakie widnieją na jego kiltu.

Wesele

Na szkockim weselu nie może oczywiście zabraknąć muzyki dudziarza czy tańca ludowego. Jeśli goście mają ochotę napić się alkoholu, muszą zazwyczaj zakupić go sobie przy barze.

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Przyjęło się, że im więcej pieniędzy wręczy się parze młodej, tym większa będzie to dla nich obraza. Para nie oczekuje zwrotu wydanych pieniędzy za zrobienie wesela. Przeciętna koperta liczy 10 £.

Momentem, na który czekają wszyscy goście jest krojenie tortu weselnego. Jest to przywilej pana młodego.

Formalności ślubne w Szkocji nie należą do skomplikowanychFormalności ślubne w Szkocji nie należą do skomplikowanych (by betzywd )

Jak wziąć ślub w Szkocji?

Jeśli macie ochotę wziąć ślub cywilny w Szkocji, z formalnościami nie powinno być dużych kłopotów. Nikt z pary nie musi być obywatelem Szkocji, ale przynajmniej jedna osoba musi pochodzić z kraju należącego do Unii Europejskiej.

Wystarczy skontaktować się w sprawie planowanego ślubu z jednym z urzędów stanu cywilnego w tym kraju (Registration Office) i na co najmniej 16 dni przed uroczystością przesłać kopie dokumentów.

W Polsce musimy postarać się o odpisy skrócone aktów urodzenia, oczywiście przetłumaczone na język angielski (tłumacz przysięgły!). Potrzebne będą także dowody tożsamości i wypełnienie kilku lokalnych wniosków (do pobrania w internecie). Kopie dokumentów przesyłamy do szkockiego urzędu odpowiednio wcześniej, a oryginały okazujemy będąc już na miejscu.

Koszt ślubu w Szkocji, to średnio 150-350 £ – w zależności od wybranego pakietu.

Tutaj znajdziecie szczegółowy przewodnik na temat tego, jak wziąć ślub w Szkocji (w języku angielskim).

Szkocka panna młoda ubrana jest najczęściej w białą suknięSzkocka panna młoda ubrana jest najczęściej w białą suknię (by simonvarwell )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...