Pomysł na ślub za granicą: Włochy – Jak wziąć ślub we Włoszech? Jak wyglądają formalności?

Jeśli marzy się nam niezapomniany ślub, może warto urządzić go w wyjątkowej scenerii i atmosferze – na przykład we Włoszech?

Uroczystość ślubna w zabytkowym Rzymie, romantycznej Wenecji czy słonecznej Toskanii to piękny początek nowej drogi życia. W celu zorganizowania ślubnych formalności najlepiej zgłosić się do firmy specjalizującej się w organizacji ślubów za granicą. 

Niepowtarzalna atmosfera włoskich miast kusi Pary Młode z różnych zakątków świataNiepowtarzalna atmosfera włoskich miast kusi Pary Młode z różnych zakątków świata (by johnhopephotography )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Formalności

Ponieważ formalności związane z załatwieniem ślubu we Włoszech byłyby dla Młodej Pary uciążliwe, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy organizującej śluby za granicą. Firma ta zajmie się wszystkimi sprawami urzędowymi.

Każde z narzeczonych musi zgromadzić dokumenty niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego:

  • odpis aktu urodzenia (wielojęzyczny),
  • zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego (przetłumaczone na język włoski przez tłumacza przysięgłego),
  • w przypadku osób biorących ślub po raz kolejny – akt zgonu poprzedniego małżonka lub akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie (również przetłumaczone).

Okres ważności tych dokumentów wynosi 3 miesiące.

Ich wielkie włoskie wesele (Lombardia, Jezioro Como)Ich wielkie włoskie wesele (Lombardia, Jezioro Como) (by johnhopephotography )

Sakramentalne Sakramentalne "tak" na tle magicznych włoskich krajobrazów, to marzenie wielu par (na zdjęciu: Wenecja) (by magnera )

Po ślubie należy zarejestrować związek w Polsce. Można to zrobić za pośrednictwem Wydziału Konsularnego bądź osobiście, w USC w Polsce. Najlepiej będzie uzyskać odpis aktu małżeństwa na formularzu wielojęzycznym.

Co ciekawe, ślub we Włoszech może być dla pary tańszy niż organizacja ślubu z weselem w Polsce. Na uroczystość zagraniczną przyjeżdża bowiem zwykle niewielka liczba osób, a niekiedy tylko para i świadkowie. Pakiety ślubne oferują zwykle przyjęcia weselne dla grupy od dwóch do kilkunastu osób.

Przedstawiciele firmy zajmują się na miejscu Młodą Parą, oferując wiele możliwości spędzenia wolnego czasu, a także dbając o tak istotne kwestie, jak uroda Panny Młodej w dniu ślubu czy fotografie ślubne.

Piazza del Duomo w MediolaniePiazza del Duomo w Mediolanie (by picken )

Włoska turystyka ślubna – kierunki

Rzym i okolice

Zabytkowy Rzym to wspaniałe miejsce na powiedzenie sakramentalnego „tak”. Polskie pary mogą w Rzymie wziąć zarówno ślub cywilny, jak i kościelny.

Ślub cywilny może odbyć się we włoskim USC bądź przed polskim Konsulem. Osoby chcące wziąć ślub w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Rzymie powinny zgłosić ten fakt co najmniej 2 miesiące przed planowaną uroczystością.

Para pragnąca wziąć we Włoszech ślub kościelny powinna udać się do polskiego kościoła w Rzymie – tam sakramentu udzieli polski kapłan. Przygotujmy dokumenty tożsamości, zaświadczenie o ślubie cywilnym z polskiego USC lub od Konsula oraz licencję na zawarcie małżeństwa w danym kościele (wystawioną przez proboszcza parafii Pana Młodego lub Panny Młodej).

Oprócz samego Rzymu, gdzie Młoda Para może spędzić czas w magicznym klimacie antycznych zabytków oraz majestatycznych kościołów, firmy organizujące śluby we Włoszech proponują także mniejsze miejscowości, położone niedaleko Wiecznego Miasta. Popularnością cieszy się chociażby malowniczo położona Perugia, zachwycająca swą architekturą miejscowość Tivoli czy nadmorskie miasteczko San Felice Circeo.

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Co powiecie na wesele z włoskim temperamentem?Co powiecie na wesele z włoskim temperamentem? (by mario-mancuso )

Przysięga nad włoskim jezioremPrzysięga nad włoskim jeziorem (by johnhopephotography )

Z Koloseum w tleZ Koloseum w tle (by gilmorec )

Wenecja – miasto zakochanych

Wenecja nie bez powodu nazywana jest miastem zakochanych. Wspaniała architektura, malownicza sceneria z licznymi mostami, kładkami oraz gondolami – dla wielu par jest to wymarzone miejsce na złożenie przysięgi małżeńskiej.

Podobnie jak w Rzymie, w Wenecji para może wziąć zarówno ślub cywilny, jak i kościelny. Po wyjściu z kościoła bądź Urzędu Stanu Cywilnego nowożeńcy mogą udać się na przejażdżkę gondolą, przechadzkę po weneckich parkach.

Jak szekspirowska Julia…

…z tym, że ze szczęśliwym zakończeniem. Władze miasta Werona postanowiły umożliwić Młodym Parom wypowiedzenie sakramentalnego „tak” w zabytkowym domu, w którym miała mieszkać prawdziwa „Julia” – córka rodziny Capellich (pierwowzór rodu Kapulettich z dramatu Szekspira). Dom Julii jest udostępniany nowożeńcom także na noc poślubną. Ślub w tym wyjątkowym miejscu brzmi jak bajka… ale pozwolić sobie na niego mogą tylko zamożne pary. Noc poślubna spędzona w Domu Julii kosztuje 5000 euro.

Mniej kosztowne będą urocze okolice Werony, na przykład ogród Sigurtà Garden czy przepiękna wioska Borghetto.

Włoski ślub pod chmurkąWłoski ślub pod chmurką (by louiscrusoe )

Casa di Giulietta, czyli Dom Julii w WeronieCasa di Giulietta, czyli Dom Julii w Weronie (by kevinpoh )

Inne miejsca

Włochy pełne są zakątków, których atmosfera i sceneria stworzą wymarzone miejsce dla Pary Młodej. W ofercie firm znaleźć możemy chociażby Toskanię. Któż by nie chciał spędzić tego wyjątkowego dnia wśród malowniczych dolin, gajów oliwnych, winnic…? To wymarzony krajobraz na ślubną sesję zdjęciową!

Ciekawą ofertą jest również ślub na Sycylii. Gorąca włoska wyspa zachwyci swym krajobrazem – drzewa cytrusowe, gaje oliwne, migdałowce, morze i plaża… Do tego piękna architektura, nastrojowe kawiarnie i restauracje, muzyka oraz wyśmienita kuchnia. Warto po uroczystości spędzić tu więcej czasu w ramach podróży poślubnej.

Ślub w ToskaniiŚlub w Toskanii (by neate_photos )

Uwaga na Florencję: łatwo się zakochać!Uwaga na Florencję: łatwo się zakochać! (by jamesbt )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...