Ślub w Chinach: Tradycyjny ślub chiński i Ślub Polaków w Chinach. Jak wziąć ślub w Chinach? Jak wyglądają formalności?

podroz poslubna w azji

Podobnie jak wszędzie indziej na świecie, także w Chinach ślub uważany jest za wydarzenie wyjątkowe, nie tylko z powodu połączenia się dwójki ludzi, ale i dwóch rodzin.

To także krok ku zapewnieniu ciągłości rodu, co ma w tamtejszej kulturze ogromne znaczenie. Dla chińskich rodzin bardzo ważne jest, aby ślub został zawarty zgodnie z tradycją, dopilnowując wszystkich zwyczajów związanych z tym wydarzeniem.

Współcześni Chińczycy biorą śluby będące mieszanką tradycji i wpływów zachodnichWspółcześni Chińczycy biorą śluby będące mieszanką tradycji i wpływów zachodnich (by wswed )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Tradycyjny ślub chiński

W Chinach wyróżnić można dwa rodzaje małżeństw. Pierwszym jest małżeństwo aranżowane, w którym przyszłego męża lub żonę wybierają rodzice. Praktyka ta uważana jest dziś jednak za staromodną. Drugi typ małżeństwa dopuszcza wolną wolę i samodzielny wybór życiowego partnera.

Związek małżeński w Chinach można zawrzeć po ukończeniu 21 (kobiety) i 23 (mężczyźni) roku życia.

Sama uroczystość ślubna musi być wystawna i bogata, ponieważ świadczy o zamożności i pozycji społecznej rodziny, a jej organizacją zajmują się rodzice oraz krewni.

alt Sesja ślubna w orientalnej scenerii to nie tylko wspaniała pamiątka, ale przede wszystkim – niezapomniana przygoda (by hanenosuke )

Aranżacja małżeństwa

Mówiąc o małżeństwie zaaranżowanym trzeba pamiętać o tym, iż poprzedza je pięć bardzo ważnych etapów.

  • Zbieranie informacji: jest to rodzaje wywiadu, którego celem jest zorientowanie się, jaka jest sytuacja i pozycja społeczna rodziny panny młodej. Trzeba także upewnić się co do osobowości, charakteru oraz umiejętności przyszłej synowej. Ważne jest również jej pochodzenie,  korzenie.
  • Jeżeli obie strony są zadowolone z negocjacji przystępują do rozmów na temat posagu i spraw organizacyjnych, jak liczba gości i data ślubu.
  • Kiedy już wszystkie szczegóły zostaną uzgodnione odbywają się zaręczyny.
  • Przekazanie posagu (biżuterii, ubrań, pieniędzy) ma oprócz znaczenia praktycznego również znaczenie symboliczne – jest to forma rekompensaty dla rodziny panny młodej za utratę córki.

Często w organizację zaręczyn i ceremonii zaślubin zaangażowani są nie tylko rodzice Pary Młodej, ale także krewni i znajomiCzęsto w organizację zaręczyn i ceremonii zaślubin zaangażowani są nie tylko rodzice Pary Młodej, ale także krewni i znajomi (by wswed )

Wyprawa po pannę młodą

Data ślubu ustalana jest w oparciu o chiński kalendarz księżycowy. Zaślubiny zaczynają się już z samego ranka, kiedy to pan młody w towarzystwie przyjaciół i krewnych idzie do domu panny młodej, aby ją pozdrowić i wręczyć jej rodzinie prezenty (jak już wcześniej wspomniano – rekompensatę).

 

Po drodze czeka na chłopaka parę niespodzianek. Rodzina dziewczyny, zgodnie z tradycją, wymyśla różne przeszkody, aby utrudnić mu zadanie.

Panna młoda po oczyszczającej kąpieli i przed spotkaniem z panem młodym, przeznacza chwilę na symboliczne opłakanie odejścia od rodziny.

Gdy przyszły małżonek już dotrze do oblubienicy, para młoda podaje herbatę rodzicom panny młodej oraz otrzymuje ich zgodę.

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Następnie młodzi udają się do domu pana młodego – w momencie, kiedy panna młoda przekracza próg staje się częścią rodziny przyszłego męża. Na ceremonię zaślubin składa się m. in. złożenie hołdu przodkom, modlitwa do Nieba i Ziemi oraz fajerwerki, gongi i palenie wycinanek mające zapewnić błogosławieństwo Nieba. Potem przychodzi czas na przyjęcie.

Panna młoda w czerwieni

Kolorystycznym motywem przewodnim większości chińskich wesel jest czerwień. To kolor oznaczający szczęście i dobrobyt oraz posiadający moc odganiania złych duchów.

Tradycyjny ślub chiński to nie lada wydatek dla narzeczonego i jego rodzinyTradycyjny ślub chiński to nie lada wydatek dla narzeczonego i jego rodziny (by wswed )

Ślub Polaków w Chinach

Jeśli pragniemy połączyć oryginalny pomysł na ślub wraz z egzotyczną podróżą poślubną, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy złożyli sobie przysięgę małżeńską w Chinach.

Taki ślub można zawrzeć przed konsulem RP, pełniącym w tym wypadku funkcję urzędnika stanu cywilnego.

Gdy postanowimy wziąć ślub cywilny w Chinach, musimy najpierw skontaktować się z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Pekinie w celu ustalenia daty ceremonii.

Niezbędne dokumenty:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • odpis skrócony aktu urodzenia,
  • jeśli nie jest to nasze pierwsze małżeństwo: dowód ustania lub unieważnienia poprzedniego małżeństwa,
  • pisemne zapewnienia o tym, że osoby zamierzające wstąpić w związek małżeński nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (takie zapewnienie możemy złożyć osobiście przed konsulem lub przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego w Polsce, ale nie później niż  miesiąc przed ceremonią zaślubin.

Kopie zgromadzonych dokumentów trzeba przesłać do urzędu faksem (+86 6532 3567) lub e-mailem (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) – po uprzednim umówieniu się na konkretny termin.
Oryginały okazujemy w dniu ceremonii.  

Będziemy także potrzebować dwóch pełnoletnich świadków.

Cała uroczystość będzie nas kosztować około 2000 zł (4000 yuanów).

(Źródło: Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Pekinie pekin.msz.gov.pl)

Szczęśliwym kolorem w Chinach jest czerwonySzczęśliwym kolorem w Chinach jest czerwony (by wswed )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...

 

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Chciałabym kiedyś uczestniczyć w chińskim weselu

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location