Jak szukać mieszkania? Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

podroz poslubna w azji

W życiu każdego młodego małżeństwa przychodzi taki czas, kiedy zaczyna się myśleć o własnym lokum. Najwięcej młodych ludzi decyduje się na zakup mieszkania. Jak się prędzej czy później przekona każdy z nas, poza radością z wicia własnego gniazdka, jest to bardzo ważna i stresująca decyzja.

Nowe mieszkanie od dewelopera najłatwiej urządzić w wymarzony sposóbNowe mieszkanie od dewelopera najłatwiej urządzić w wymarzony sposób (by emilysnuffer )

Nowe czy używane?

Pierwszym pytaniem, jakie warto postawić sobie wybierając mieszkanie jest to, czy interesuje nas rynek pierwotny czy wtórny.
Zupełnie nowe mieszkanie to szansa na urządzenie go w wymarzony sposób. To dobre rozwiązanie dla osób, które doskonale wiedzą, gdzie chcą osiąść na dłużej i mają mnóstwo ciekawych pomysłów na wykończenie wnętrz.

Jeśli przenosimy się do nowego miasta i nie do końca wiemy, która lokalizacja będzie trafiona (po kilku latach może się okazać, że konieczna jest przeprowadzka), możemy pomyśleć o mieszkaniu z rynku wtórnego – w dobrym stanie, w które nie będziemy musieli za dużo zainwestować i które, w razie potrzeby, bez żalu wymienimy na inne.

Dobrą, choć niekoniecznie tańszą, inwestycją może być też zadbane mieszkanie z drugiej rękiDobrą, choć niekoniecznie tańszą, inwestycją może być też zadbane mieszkanie z drugiej ręki (by kerryanndame )

Trzecią opcją jest zakup mieszkania używanego do generalnego remontu – tu zaoszczędzimy z pewnością na metrze kwadratowym (zadbane mieszkania z drugiej ręki często wcale nie są tańsze niż nowe), ale z pewnością sporo kosztów poniesie remont – demontaż starych elementów i montaż nowych.

A może mieszkanie do generalnego remontu?A może mieszkanie do generalnego remontu? (by mackarus )

Duże czy małe?

Wiele par waha się czy wybrać większe czy mniejsze mieszkanie. Tu również obowiązuje zasada z pierwszego akapitu: jeśli z góry zakładamy, że kupujemy lokum na długie lata czy nawet na zawsze, nie warto ograniczać się co do metrażu. Jeśli jednak szukamy mieszkania na kilka najbliższych lat, możemy zainwestować w coś mniejszego.

Na kilka najbliższych lat można zainwestować w coś mniejszegoNa kilka najbliższych lat można zainwestować w coś mniejszego (by irisphotos )

Ważna jest tu również kwestia ewentualnego potomstwa. Maluszek ze spokojem może pomieszkiwać w sypialni rodziców lub w salonie, ale dziecko mniej więcej od wieku szkolnego może już potrzebować własnego pokoju. Warto więc z góry pomyśleć o mieszkaniu 3-pokojowym, tak abyśmy nie musieli przenosić naszej sypialni do salonu.

Szukając mieszkania na dłużej warto uwzględnić w planach pokój dziecięcySzukając mieszkania na dłużej warto uwzględnić w planach pokój dziecięcy (by agizienski ) 

Mieszkanie dwupoziomowe

Bardzo atrakcyjne są obecnie mieszkania dwupoziomowe (można się poczuć trochę jak w domku) lub z antresolą (ach, ta odrobina ekstrawagancji!). Zanim zdecydujemy się na takie lokum warto szczegółowo przeanalizować jego plan (kwestii finansowych w ogóle tu nie poruszamy): czy na obu poziomach znajdują się łazienki? Gdzie ulokowany byłby pokój dziecka? Czy na antresoli można urządzić minipokój czy może pełni ona rolę jedynie stryszku?

Zdarzają się mieszkania posiadające na dolnym poziomie salon z aneksem kuchennym i łazienkę, zaś na górnym – sypialnie. O ile para dorosłych z większymi dziećmi doskonale sobie w nich poradzi, trudno wyobrazić sobie 2-3 latka zmuszonego do ciągłego pokonywania schodów w drodze ze swojego pokoiku do łazienki.

Sypialnia na antresoliSypialnia na antresoli (by hickey-fry )

Lokalizacja

Nie będziemy się powtarzać, że cena mieszkania bardzo często uzależniona jest od lokalizacji i w centrum miasta zawsze zapłacimy więcej niż na jego obrzeżach. Na co jednak jeszcze warto zwrócić uwagę szukając idealnego osiedla? Ponownie musimy spojrzeć nieco dalej w przyszłość: na dojazdy do pracy, załatwianie podstawowych spraw (zakupy, usługi, urzędy) i na nasze plany rodzicielskie.

Para z niemowlęciem spokojnie może zamieszkać cichą, podmiejską ulicę z malowniczymi terenami spacerowymi, ale większe dziecko trzeba już posłać do szkoły, przedszkola czy zajęcia dodatkowe i nie zawsze będzie nam się uśmiechała 40-minutowa podróż do centrum.

Niezwykle istotną kwestią jest lokalizacja mieszkaniaNiezwykle istotną kwestią jest lokalizacja mieszkania (by mazzali )

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

  • Czy w cenę wliczona jest piwnica i miejsce parkingowe/garaż?
  • Czy okolica jest bezpieczna?
  • Czy okolica jest głośna czy cicha?
  • Czy okolica jest dobrze skomunikowana z pozostałą częścią miasta?
  • Jacy sąsiedzi zamieszkują nasz blok (np. czy są to raczej osoby starsze czy młode pary z dziećmi)?
  • Czy osiedle jest strzeżone?
  • Czy w pobliżu znajduje się plac zabaw?
  • Jak wysoki jest czynsz?
  • Jaka jest dokładna powierzchnia użytkowa lokum (w przypadku mieszkań ze skosami)?
  • Czy w bloku znajduje się winda?
  • Czy mieszkanie jest dwustronne?
  • Czy w mieszkaniu nie ma wilgoci?
  • Czy mieszkanie jest słoneczne czy raczej ciemne?

Te i wszelkie inne przychodzące Wam do głowy pytania (zachęcamy do dzielenia się nimi w komentarzach) warto zadać nie tylko właścicielowi i pośrednikowi sprzedaży ale także kilku sąsiadom.

Życzymy Wam szybkiego i bezstresowego znalezienia wymarzonego gniazdka!