Gdzie zamieszkać po ślubie? Gdzie powinno zamieszkać młode małżeństwo? Wymarzony start we wspólne życie

Gdzie powinno zamieszkać młode małżeństwo? Najlepiej we własnym domku lub mieszkaniu, ale o taki wymarzony start bardzo trudno wielu współczesnym parom. Co zatem może zrobić Młoda Para?

Własne cztery kąty to marzenie każdego młodego małżeństwaWłasne cztery kąty to marzenie każdego młodego małżeństwa (by epsos )

Para już na swoim

Wymarzona sytuacja – własne cztery kąty przygotowane dla nowożeńców jeszcze przed ślubem. Zwykle jest to mieszkanie odziedziczone, np. po dziadkach, bądź też zakupione młodej parze w prezencie ślubnym przez rodziców. Rzadko się zdarza, żeby młodych było tak prędko stać na kupno własnego mieszkania samodzielnie za gotówkę.

W innej sytuacji jest para, która już przed ślubem mieszkała razem, we własnym mieszkaniu. Dla nich ślub będzie ważnym wydarzeniem, ale nie wniesie większych zmian do życia codziennego.

Zainteresują Cię również

Handmade, czyli jak odświeżyć domowe wnętrze własnymi rękoma Handmade, czyli jak odświeżyć domowe wnętrze własnymi rękoma
„Mieszkanie kupiliśmy zaraz po ślubie. Oczywiście zależało nam na czasie i całe urządziliśmy w sieciówce. Dopiero po 2-3 latach...
Program Mieszkanie dla Młodych 2016 Program Mieszkanie dla Młodych 2016
Program MDM, czyli Mieszkanie dla Młodych to dla wielu młodych małżeństw jedna z bardzo pomocnych opcji przy zakupie własnych...

Często jedynym wyjściem jeśli nie chcemy mieszkać z rodzicami czy teściami jest wynajęcie mieszkaniaCzęsto jedynym wyjściem jeśli nie chcemy mieszkać z rodzicami czy teściami jest wynajęcie mieszkania (by wicker-furniture )

Mieszkanie z rodzicami – plusy i minusy

Ze względów finansowych (drogie mieszkania i wysokie ceny najmu) wiele młodych małżeństw decyduje, że po ślubie pozostanie w domu rodziców jednej bądź drugiej strony. Zwykle jest to rozwiązanie tymczasowe – do czasu dorobienia się przez młodych własnego mieszkania. Jest to dobra opcja na start (np. pierwszy rok), ale nie na dłuższą metę.

Do zalet mieszkania z rodzicami należą przede wszystkim kwestie ekonomiczne – koszty życia dzielimy na dwie rodziny. Młoda para może w tym czasie odłożyć sobie trochę pieniędzy (zamiast płacić za wynajem mieszkania), ustabilizować się finansowo.

Jeśli para spodziewa się dziecka, zaletą mieszkania z rodzicami jest pomoc w opiece nad maluchem.

Wiele młodych małżeństw podkreśla jednak, że mieszkanie z rodzicami – nawet bardzo kochającymi i ugodowymi – jest na dłuższą metę męczące i konfliktogenne. Rodzice mają swoje przyzwyczajenia, młodzi natomiast chcieliby rozpocząć życie we dwoje i mieć swoje miejsce, gdzie będą czuli się całkowicie swobodnie. W domu rodziców (zwłaszcza w niedużym mieszkaniu) prywatność będzie ograniczona.

Ze względów finansowych wiele młodych małżeństw decyduje, że po ślubie pozostanie w domu rodziców jednej bądź drugiej stronyZe względów finansowych wiele młodych małżeństw decyduje, że po ślubie pozostanie w domu rodziców jednej bądź drugiej strony (by Media Director )

Udzielanie rad i nadmierna troskliwość rodziców, traktowane przez parę jako wtrącanie się w jej sprawy, a nawet takie kwestie jak gotowanie we wspólnej kuchni bądź poranne „okupowanie” łazienki – wszystko to może stać się przyczyną nieporozumień.

Najlepiej już na wstępie ustalić z rodzicami zasady, od których nie będziemy odstępować (dotyczące opłat, zapraszania znajomych, potrzeby prywatności chociażby we własnym pokoju).

Zainteresują Cię również

Wesele w domu Wesele w domu
A raczej przyjęcie weselne, to idealna opcja dla tych, którzy nie mają licznej rodziny lub po prostu nie lubią wielkich imprez...
Miejsce na wesele – dom weselny 	Miejsce na wesele – dom weselny
Dom weselny to miejsce zaprojektowane specjalnie z myślą o organizacji wesel oraz innych dużych uroczystości, takich jak chrzciny...

W wynajętym mieszkaniu również można stworzyć swoje wymarzone W wynajętym mieszkaniu również można stworzyć swoje wymarzone "gniazdko" (by wicker-furniture )

Wynajem

Zalety wynajmu mieszkania to duża liczba ofert, w których młodzi mogą przebierać oraz brak konieczności posiadania ogromnej sumy pieniędzy brania kredytu hipotecznego. Jest to opcja popularna, choć kosztowna. Nie ponosimy co prawda wysokich kosztów jednorazowych, ale jeśli zsumujemy opłatę za wynajem i rachunki – często wyjdzie nam niemała suma.

Istotną wadą wynajętego mieszkania jest sama umowa najmu – zawierana na czas określony, zwykle na rok lub dwa lata. Po tym okresie właściciel mieszkania może umowę przedłużyć, ale nie musi. W przypadku nieprzedłużenia para będzie musiała prędko znaleźć sobie nowe lokum.

Zanim zdecydujemy się na wynajem, powinniśmy nie tylko obejrzeć mieszkanie, ale również porozmawiać szczegółowo na temat warunków, takich jak możliwość przemeblowania, doprowadzenia internetu czy trzymania zwierząt. Są bowiem właściciele bardzo ugodowi, ale zdarzają się i tacy, którzy nie pozwalają wbijać gwoździ w ścianę, a wywiercenie otworu na kabel do internetu wymaga długich negocjacji.

Dom na przedmieściu może kosztować tyle co mieszkanie w centrum WarszawyDom na przedmieściu może kosztować tyle co mieszkanie w centrum Warszawy (by A Guy Taking Pictures )

Własne cztery kąty – dom czy mieszkanie?

To najlepsze, ale i najbardziej kosztowne rozwiązanie. Cena niedużego mieszkania w centrum Warszawy może kosztować tyle, co wybudowanie domu w małej miejscowości, więc zwracajmy uwagę na lokalizację. Jeśli nie przeszkadzają nam dojazdy, może warto pokusić się o własny dom na przedmieściach? Zwłaszcza, że wybudowanie domu wychodzi taniej niż kupno mieszkania „pod klucz” w centrum miasta, u dewelopera.

Jeśli chcemy kupić mieszkanie, najtańszą opcją jest kawalerka bądź dwa pokoje z kuchnią. Dużo mniej kosztuje mieszkanie niewykończone, ale będziemy musieli się w nim napracować. Podobnie, taniej jest wybudować dom korzystając z usług firmy budowlanej niż kupić dom gotowy.

Odbiór kluczy do własnego mieszkania – na tę chwilę czeka wiele parOdbiór kluczy do własnego mieszkania – na tę chwilę czeka wiele par (by Victor1558 )

Pomimo dodatkowej opłaty, jaką jest czynsz, mieszkanie jest tańsze w utrzymaniu. Nie musimy zajmować się awariami bądź odnawianiem budynku. W czynsz wliczone są też takie opłaty, jak wywóz śmieci.

W domu mamy za to więcej swobody. Z jednej strony nie musimy skrupulatnie przestrzegać ciszy nocnej, z drugiej – nie słyszymy przez ścianę kłótni sąsiadów czy płaczu ich dziecka.

Jeśli nie dysponujemy dużą sumą pieniędzy, kupno nieruchomości wiąże się z zaciągnięciem wieloletniego kredytu. Oznacza to, że para powinna mieć dobrą, stabilną sytuację finansową.

Zainteresują Cię również

Rocznice ślubu Rocznice ślubu
Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Od tej pory rocznica ślubu będzie ważną uroczystością, ważniejszą od...
Zamieszkać we dwoje: mieszkanie Zamieszkać we dwoje: mieszkanie
„I żyli długo i szczęśliwie”... ale właściwie gdzie? U teściów, w wynajętym mieszkaniu czy może w wymarzonym własnym "M"? Własne "...

Własne mieszkanie możemy urządzić według własnego pomysłuWłasne mieszkanie możemy urządzić według własnego pomysłu (by wicker-furniture )

Komentarze (5)

This comment was minimized by the moderator on the site

Mieszkanie z rodzicami nie jest dobrą opcją dla młodej pary; jest męczące, aa nasze realia niestety wymuszają takie rozwiązanie młodym, którzy nie chcą płacić grubych pieniędzy za wynajem, a nie mają jeszcze zdolności kredytowej i mogą tylko...

Mieszkanie z rodzicami nie jest dobrą opcją dla młodej pary; jest męczące, aa nasze realia niestety wymuszają takie rozwiązanie młodym, którzy nie chcą płacić grubych pieniędzy za wynajem, a nie mają jeszcze zdolności kredytowej i mogą tylko pomarzyć o czymś własnym :/ To jest niedobre, ale osoby będące u władzy chyba nie widzą problemu...

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

My po ślubie zaczęliśmy rozglądać się za własnym mieszkaniem, w końcu kupiliśmy własne, w stanie deweloperskim. Niestety na kredyt... W dzisiejszych czasach mało kogo stać na kupno mieszkania na gotówkę. Nie dostaliśmy też mieszkania w spadku ...

My po ślubie zaczęliśmy rozglądać się za własnym mieszkaniem, w końcu kupiliśmy własne, w stanie deweloperskim. Niestety na kredyt... W dzisiejszych czasach mało kogo stać na kupno mieszkania na gotówkę. Nie dostaliśmy też mieszkania w spadku Mieszkanie z teściową nawet nie wchodziło w grę. Mój mąż słabo dogaduje się ze swoją mamą, ona lubi się we wszystko wtrącać, nie wytrzymałby z nią nawet tygodnia Z kolei moi rodzice mają za małe mieszkanie. Na stancji mieszkaliśmy przed ślubem, ale po co płacić komuś skoro można mieszkać już na swoim?

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

My dalej bedziemy mieszkac z moja mama i nie mamy zamiaru sie od niej wyprowadzac. I tak juz wynajmujemy to mieszkanie wiec oplaty rodzielone na 3 osoby sa latwiejsze do oplacenia. A po za tym mieszka nam sie z nia super. Nie wtraca sie.

This comment was minimized by the moderator on the site

Oczywiście lepiej zamieszkać tylko we dwoje, nawet jeśli to oznacza kredyt bo jak wynika z wyliczeń i tak wychodzi wiele taniej kupić niż wynajmować mieszkanie, a takie śliczne mieszkanka dla młodych są także w (reklama została usunięta przez...

Oczywiście lepiej zamieszkać tylko we dwoje, nawet jeśli to oznacza kredyt bo jak wynika z wyliczeń i tak wychodzi wiele taniej kupić niż wynajmować mieszkanie, a takie śliczne mieszkanka dla młodych są także w (reklama została usunięta przez administratora), w bardzo przystępnych cenach i mieszczą się w limitach dopłat.

Czytaj więcej
Komentarz ostatnio edytowany około 8 lat(a) temu przez Magdalena Jukiewicz Magdalena Jukiewicz
This comment was minimized by the moderator on the site

Pozwolę sobie nie zgodzić się z wypowiedzią maxi, uważam, że kredyt na mieszkanie i wynajem mieszkania to dwie zupełnie różne sprawy. Krew mnie zalewa jak słyszę po raz setny: "Bo lepiej odkładać na swoje, niż dawać komuś obcemu do kieszeni"....

Pozwolę sobie nie zgodzić się z wypowiedzią maxi, uważam, że kredyt na mieszkanie i wynajem mieszkania to dwie zupełnie różne sprawy. Krew mnie zalewa jak słyszę po raz setny: "Bo lepiej odkładać na swoje, niż dawać komuś obcemu do kieszeni". Nieprawda! Pomijając już takie kwestie jak niezależność, mobilność i wolność (bezcenna wolność od bankowych zobowiązań), to koszty też są nieporównywalne. Wynajmując mieszkanie płaciłam 500 zł facetowi, 250 zł czynszu i około 250 zł rachunków. Teraz płacę 1200 zł kredytu, 500 zł czynszu + rachunki! O tysiąc złotych więcej niż przy wynajmie. Więc nie mówicie, że to to samo. To dwie zupełnie różne sytuacje, których nie można porównywać. Osobiście jestem bardzo ZA ideą wynajmowania mieszkań.

Czytaj więcej
There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location