Fotografia ślubna - pomysł na oryginalne zdjęcia. Martwa natura - zdjęcia dodatków ślubnych

podroz poslubna w azji

Dziś o fotografii ślubnej w nieco innej odsłonie. Czy spotkaliście się z takimi zdjęciami z dnia zaślubin, gdzie nie para młoda gra główną rolę, a ich ślubne dodatki?

W sieci można znaleźć całe mnóstwo takich ujęć i niektóre z nich potrafią zachwycić, mimo iż próżno szukać na nich pięknej panny młodej czy jej przystojnego małżonka.

Styl vintage w pięknej, jesiennej odsłonieStyl vintage w pięknej, jesiennej odsłonie (by lauradye )

Po co robić zdjęcia dodatkom ślubnym?

To pierwsze i zasadnicze pytanie. Na co komu zdjęcia butów, opasek, bukietów czy rękawiczek? Przecież jeszcze kilka lat temu nikomu taki pomysł nie przyszedłby nawet do głowy. Wkładać do albumu zdjęcie samego buta? Absurd!

Myślę, że taki pomysł na zdjęcia ślubne zrodził się naturalnie, wraz z rozwojem fotografii cyfrowej, ze wzrostem popularności mediów społecznościowych i z boomem na kolorowe wesela.

Odkąd w oprawę ślubu i wesela wdarł się kolor i Pary Młode przełamały wszechobecną biel przemyślanie dopasowanymi dodatkami, fotografowie ślubni znaleźli nowe pole do popisu. Efekt jest taki, że Para Młoda ma piękną pamiątkę, którą może się pochwalić na Facebooku, Instagramie czy Pintereście i dodatkowo zainspirować innych, dopiero planujących swoje śluby.

Być może jest w tym odrobina próżności, ale nie po to organizuje się wesela z motywem przewodnim, żeby nikt tego nie zauważył, albo by pamięć o nich znikła wraz z ostatnią kolorową muffinką.

Buty w roli stojaka na biżuterię to dość popularny motyw w fotografii ślubnejButy w roli stojaka na biżuterię to dość popularny motyw w fotografii ślubnej (by lauradye )

Na tak pomysłowym weselu w stylu marynistycznym fotografowi nie może umknąć żaden detalNa tak pomysłowym weselu w stylu marynistycznym fotografowi nie może umknąć żaden detal (by lauradye )

Kolorowe detale na zdjęciach

Gdy panna młoda wsuwa na nogi szmaragdowozielone trzewiki a pan młody wiąże krawat w kolorze fuksji, nie sposób się powstrzymać przed uwiecznieniem tych detali na zdjęciu. Można też pójść o krok dalej i fotografować samą martwą naturę: kwiaty, balony, girlandy, ozdobne babeczki, buty, biżuterię i wszystko to, co wpisuje się w kolor przewodni danego wesela.

Zdolny fotograf potrafi stworzyć naprawdę piękne kompozycje dekoracji ślubnych i dodatków, dzięki którym ciężka praca, jaką Państwo Młodzi włożyli w organizację tematycznego wesela nie pójdzie na marne. Nawet jeśli gościom umkną jakieś detale, na zdjęciach obejrzą sobie dokładnie, jak pięknie sweterek Panny Młodej pasował do klipsów na butach i jej ślubnego bukietu.

 Pięknie uchwycony moment radosnego oczekiwaniaPięknie uchwycony moment radosnego oczekiwania (by lauradye )

Martwa natura

Z czym wam się kojarzy martwa natura? Mnie z miską owoców, ewentualnie z uwiecznionym na płótnie kompletem naczyń.

Tymczasem martwa natura jest odrębną i jakże fascynującą gałęzią fotografii. Zdolny fachowiec sfotografuje przedmioty nieożywione (a więc także dodatki ślubne) tak, że staną się interesującymi bohaterami zdjęć. Tajemnica tkwi w kompozycji, świetle i wspólnym mianowniku kolorystycznym. Wesela z zaplanowanym motywem przewodnim same aż proszą się o kilka takich ujęć.

To zadziwiające, jak wiele o pannie młodej może nam powiedzieć zdjęcie bez panny młodej!To zadziwiające, jak wiele o pannie młodej może nam powiedzieć zdjęcie bez panny młodej! (by lauradye )

W kupie… ładniej

Gdy obejrzymy kilka zdjęć dodatków ślubnych, szybko dojdziemy do wniosku, że najlepiej prezentują się one zestawione razem. Dlatego często spotkać można kompozycje dwóch lub więcej zdjęć dodatków i dekoracji, na których króluje dany motyw kolorystyczny. Jedna fotografia nie jest czasem w stanie w wystarczający sposób oddać idei, jaka towarzyszyła parze młodej i fotografowi.

A co wy myślicie o fotografowaniu dodatków ślubnych bez pary młodej w kadrze? Czy bylibyście w stanie, jako główni bohaterowie wesela, usunąć się w cień i dać pierwszeństwo butom, kwiatom i biżuterii?

Detale ślubne w szczególnie udanej odsłonieDetale ślubne w szczególnie udanej odsłonie (by lauradye )

Pomysły na fotografowanie ślubnej biżuteriiPomysły na fotografowanie ślubnej biżuterii (by lauradye )

Delikatność i połysk brylantów skontrasotwane z surowością drewnaDelikatność i połysk brylantów skontrastowane z surowością drewna (by lauradye )