Wesele tematyczne czy tradycyjne? Jak zorganizować wesele tematyczne? Bank dobrych rad i pomysłów

Wesela tematyczne to trend, który pojawił się w ostatnich latach. Chociaż tradycyjne przyjęcia weselne wciąż przeważają w statystykach, coraz więcej par decyduje się na zorganizowanie ciekawego, oryginalnego wydarzenia, wykraczającego poza ramy standardowej uroczystości.

Motywów wesela może być wiele – wszystko zależy od wyobraźni, gustów i zainteresowań Młodej ParyMotywów wesela może być wiele – wszystko zależy od wyobraźni, gustów i zainteresowań Młodej Pary (by 27900703@N08 )

Czym jest wesele tematyczne?

Wesele tematyczne to nic innego jak wesele z pewnym motywem przewodnim, wokół którego „kręci się” cała zabawa i pod który dobierane są stroje, dekoracje, a nawet posiłki i muzyka. Motyw ten łączy wszystkie elementy wesela w jedną, spójną całość. Wesele takie to wydarzenie niecodzienne, bardziej indywidualne niż uroczystość tradycyjna i jest okazją to pokazania charakteru oraz wspólnych zainteresowań Młodej Pary.

Zainteresują Cię również

Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...
Obrączki ślubne z różowego złota Obrączki ślubne z różowego złota
Miedź w różnych jej odcieniach na dobre rozgościła się w sklepach jubilerskich i wnętrzarskich. Delikatny, różowawy, metaliczny...

Najsprawniej zorganizujemy wesele tematyczne z pomocą konsultantów ślubnych Najsprawniej zorganizujemy wesele tematyczne z pomocą konsultantów ślubnych (by a_real_horrorshow_devotchka )

Organizacja wesela tematycznego

Najsprawniej zorganizujemy wesele tematyczne z pomocą konsultantów ślubnych czy firm zajmujących się organizacją takich nietypowych uroczystości. Niezależnie jednak, czy będziemy urządzać nasze wymarzone wesele sami, czy z pomocą profesjonalistów, pamiętajmy o kilku żelaznych zasadach.

Po pierwsze, zaproszeni goście powinni wiedzieć, że uroczystość będzie odmienna od tradycyjnej zabawy weselnej. Nawet jeśli chcemy sprawić im niespodziankę, powinniśmy przynajmniej zasygnalizować charakter wesela. Najlepiej zamieścić odpowiednią informację na zaproszeniu. Można poprosić gości o uwzględnienie motywu przewodniego w dobieranych strojach czy dodatkach lub rozdać rekwizyty przed wejściem do lokalu. Warto pomyśleć o zaproszeniu stylizowanym zgodnie z wybranym tematem (np. w formie biletu na koncert).

Po drugie, dobrze przemyślmy nasz motyw przewodni i wszelkie elementy, które będą z nim związane. Powinny one harmonijnie współgrać ze sobą. Atrakcje typu „każda z innej parafii” mogą zamienić wesele tematyczne w kicz.

Po trzecie – choć niektóre elementy motywu przewodniego można „przemycić” na uroczystość ślubną w urzędzie, z pewnością nie będziemy mogli wpleść wątków tematycznych do ślubu kościelnego ze względu na powagę sytuacji i miejsca.

Wesele w bajkowych klimatach

Wesela tematyczne to trend, który pojawił się w ostatnich latachWesela tematyczne to trend, który pojawił się w ostatnich latach (by wswed )

Zainteresują Cię również

Ślub i wesele w odcieniach różu Ślub i wesele w odcieniach różu
Róż to jeden z najpiękniejszych i najbardziej optymistycznych kolorów z całej palety barw. To zdecydowanie kolor szczęścia, nie...
Mała czarna na wesele Mała czarna na wesele
Kiedyś nie do pomyślenia, dziś coraz częściej można ją spotkać na weselnych przyjęciach. O kim mowa? Oczywiście o małej czarnej....

Przykładowe motywy

Motywów wesela może być wiele – wszystko zależy od wyobraźni, gustów i zainteresowań Młodej Pary. Oto przykładowe kategorie:

  • Kolor – jeden z najprostszych w realizacji motywów. W wybranym kolorze powinniśmy dobrać dodatki, kwiaty, wystrój sali itd. Można też postawić na parę kolorów (np. czerń i biel) lub całą ich paletę (np. pastele).
  • Pora roku – w wystroju sali powinny dominować kolory, kwiaty i dekoracje charakterystyczne dla wybranej pory roku. Na weselu w stylu zimowym może dominować biel lub barwy bożonarodzeniowe (czerwień i zieleń). W dekoracjach mogą pojawić się kryształki stylizowane na sople lodu i "oszronione" kwiaty albo jemioła i świerkowe gałązki.
  • Egzotyka – może to być np. wesele w stylu hawajskim: z barwnymi koszulami, naszyjnikami z kwiatów i drinkami z palemką; jamajskim w rytmie muzyki reggae lub hiszpańskim z pokazem tańca flamenco.
  • Orient – a co powiecie na wesele w stylu turecko-arabskim z orientalnymi strojami, muzyką i potrawami? A może w klimatach japońskich: z kimonami, sushi oraz motywem kwitnącej wiśni lub też indyjskich: z sari, turbanami i ostro przyprawionymi daniami?
  • Film – motywem przewodnim może być jeden film lub też kinematografia w ogóle (np. gala wręczenia Oscarów z czerwonym dywanem i wieczorowymi kreacjami).
  • Muzyka – motyw może stanowić jeden wykonawca, styl muzyczny albo epoka (np. wesele w stylu hippisowskim).
  • Folklor – popularnością cieszą się np. wesela w stylu góralskim, ale czerpać możemy z folkloru różnych regionów Polski.
  • Historia – niezapomniane wesele odbyć się może na zamku (znajdziecie wiele hoteli urządzonych wśród murów dawnych zamków, których właściciele zapewniają nawet takie atrakcje, jak turniej rycerski). Można też pomyśleć o weselu w stylu szlacheckim i postarać się o kontusze, suknie jak z epoki oraz tradycyjne polskie potrawy.
  • Piłka nożna – ten temat można potraktować ogólnie (zieleń boiska, czerń i biel piłki oraz kibicowskie klimaty) lub skupić się na barwach wybranej drużyny.

Wesele tematyczne to nic innego jak wesele z pewnym motywem przewodnimWesele tematyczne to nic innego, jak wesele z pewnym motywem przewodnim, np. folkowym (by mlazarevski )

Plusy i minusy wesela tematycznego

Wielką zaletą wesela tematycznego jest jego niekonwencjonalność. Takie oryginalne wydarzenie zapadnie wszystkim na długo w pamięć. Jest to też uroczystość bardziej osobista niż tradycyjne wesele, wpisane w pewnego rodzaju schemat.

Wesele tematyczne ma za zadanie podporządkować większość elementów gustowi i pasji Młodej Pary, czyli bohaterów dnia. Pomyślmy też, ile inspiracji dostarczy takie wesele do ślubnych fotografii!

Minusem wesela tematycznego jest strona finansowa. Koszty wielu spośród ciekawych pomysłów będą większe niż koszty wesela tradycyjnego (wynajem odpowiedniego miejsca, zatrudnienie firmy, wypożyczenie lub kupno strojów czy dekoracji i rekwizytów). Najbardziej przystępne są najprostsze tematy – kolory bądź pory roku.

Problemem z weselem tematycznym może być też to, że nie wszyscy goście będą dobrze się bawić na tego typu zabawie. Zwłaszcza osoby starsze – na przykład dziadkowie – mogą nie odnaleźć się na uroczystości w zupełnie innym stylu niż znane im, tradycyjne wesele. Oczywiście dzień ślubu należy przede wszystkim do Pary Młodej, ale pomyślmy, czy na pewno nasi goście miło spędzą czas na tak oryginalnym przyjęciu.

Wielką zaletą wesela tematycznego jest jego niekonwencjonalnośćWielką zaletą wesela tematycznego jest jego niekonwencjonalność (by silly_little_man )

Zainteresują Cię również

Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych
Bywa że dobór odpowiedniego stroju na ślub i wesele spędza sen z powiek niejednego gościa weselnego, bez względu na płeć. Poniżej...
DJ na weselu DJ na weselu
Wybór najlepszej oprawy muzycznej wesela jest nie lada wyzwaniem, musi ona bowiem odpowiadać gustom zarówno Państwa Młodych jak i...

 

Komentarze (1)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location