Zamieszkać we dwoje w wymarzonym domu – idealny start we wspólne życie

Własne gniazdko to marzenie każdej pary. Wielu z nas chciałoby mieć swój własny biały domek, z ogródkiem i brązowym płotem. Czy rzeczywiście jest to marzenie nieosiągalne? Jakie są plusy i minusy mieszkania w jednorodzinnym domu?

Dom z ogródkiem to marzenie niemal każdej pary
Nie ma to jak własny dom z ogródkiem (by fabola )

Dom marzeń

Nieliczni mają szczęście i otrzymują dom w spadku lub w darowiźnie. Zwarzywszy na ceny nieruchomości, jest to naprawdę duże odciążenie dla młodego małżeństwa.

Takie prezenty to jednak rzadkość. Ci, którzy nie chcą mieszkać z teściami lub w wynajętym mieszkaniu, decydują się na zakup, najczęściej na kredyt, który spłacać będą przez najbliższe kilkanaście/kilkadziesiąt lat.

Zainteresują Cię również

Handmade, czyli jak odświeżyć domowe wnętrze własnymi rękoma Handmade, czyli jak odświeżyć domowe wnętrze własnymi rękoma
„Mieszkanie kupiliśmy zaraz po ślubie. Oczywiście zależało nam na czasie i całe urządziliśmy w sieciówce. Dopiero po 2-3 latach...
Program Mieszkanie dla Młodych 2016 Program Mieszkanie dla Młodych 2016
Program MDM, czyli Mieszkanie dla Młodych to dla wielu młodych małżeństw jedna z bardzo pomocnych opcji przy zakupie własnych...

Nietypowy salon: klasyka połączona z nowoczesnościąNietypowy salon: klasyka połączona z nowoczesnością (by wicker-furniture )

Nowożeńcy muszą się też zastanowić, czy wolą kupić mieszkanie czy dom – wbrew pozorom obie te opcje nie zawsze dzieli przepaść finansowa.

Wydawałoby się, że mieszkania są zawsze tańsze od domów. Nie jest to jednak prawdą. Zdarza się, że mieszkania w centrum miasta kosztują tyle, co domy na obrzeżach czy w pobliskich wsiach.

Kolorowy przydomowy ogródekKolorowy przydomowy ogródek (by wicker-furniture )

Kupujemy czy budujemy?

Dom możemy wybudować lub kupić (od poprzedniego właściciela lub developera).

Zainteresują Cię również

Wesele w domu Wesele w domu
A raczej przyjęcie weselne, to idealna opcja dla tych, którzy nie mają licznej rodziny lub po prostu nie lubią wielkich imprez...
Miejsce na wesele – dom weselny 	Miejsce na wesele – dom weselny
Dom weselny to miejsce zaprojektowane specjalnie z myślą o organizacji wesel oraz innych dużych uroczystości, takich jak chrzciny...

Jeśli mamy swoją działkę, oczywiście lepiej jest wybudować dom – będziemy współtworzyć projekt, a także wybierać materiały do budowy.

Jeśli zdecydujemy się na kupno, do wyboru mamy rynek pierwotny (stan deweloperski) lub wtórny. Domy kupione od deweloperów są często dużo tańsze od tych kupionych na rynku wtórnym. Musimy jednak pamiętać o kosztach wykończenia. Ma to jednak swoje plusy: urządzamy mieszkanie od zera, tak jak chcemy.

Podczas budowy możemy też poprosić o dodatkową ścianę lub zwiększenie ilości gniazdek (wszystko jest dodatkowo płatne). W przypadku zakupu domu z rynku wtórnego, nie musimy się martwić o wykończenie. Minusem jest jednak to, że nasz gust może znacznie różnić się od gustu poprzedniego właściciela i z czasem zechcemy zmienić wystrój łazienki czy kuchni. 

Nasze dzieci z pewnością będą zachwycone ilością miejsca do zabawyNasze dzieci z pewnością będą zachwycone ilością miejsca do zabawy (by paulscott56 )

Plusy i minusy posiadania domu

Zarówno mieszkanie w domu, jak i w bloku ma swoje plusy i minusy.

Plusy

  • Nie musimy co miesiąc płacić czynszu. Nasze opłaty to tylko media i ogrzewanie (zimą).
  • Kolejnym plusem jest też duża powierzchnia, dzięki czemu będziemy mogli sobie pozwolić na sypialnię, każde z dzieci będzie miało osobny pokój i kto wie, może i na małą siłownię znajdzie się miejsce?
  • Cisza i spokój – nie słyszymy nad sobą płaczu dziecka czy kłótni sąsiadów.
  • Prywatność – nikt nie słyszy naszych kłótni czy głośniej puszczonej muzyki.
  • Posiadanie ogródka – możemy sadzić swoje ulubione kwiaty czy warzywa. Dodatkowy plus to oczywiście miejsce do grillowania.
  • Domy posiadają zazwyczaj garaże, a więc koniec z odśnieżaniem zimą samochodu!

Mieszkania nie zawsze są tańsze od domówMieszkania nie zawsze są tańsze od domów (by dennism2 )

Zainteresują Cię również

Gdzie zamieszkać po ślubie? Gdzie zamieszkać po ślubie?
Gdzie powinno zamieszkać młode małżeństwo? Najlepiej we własnym domku lub mieszkaniu, ale o taki wymarzony start bardzo trudno...
Rocznice ślubu Rocznice ślubu
Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Od tej pory rocznica ślubu będzie ważną uroczystością, ważniejszą od...

Minusy

  • O dom musimy dbać intensywniej. Koszenie trawy, odśnieżanie czy renowacja dachu leży w naszym interesie. Przez rok możemy nie mieć żadnych usterek, ale w następnym może uzbierać się ich całkiem sporo.
  • Ogrzewanie – palenie drewnem jest tańsze, ale w nocy będziemy musieli wstawać i podkładać do pieca. Zdecydowanie wygodniejsze jest ogrzewanie gazowe lub na prąd – minusem są jednak wysokie rachunki. Pamiętajmy, że dużą powierzchnię zawsze ciężej ogrzać i nawet jeśli na termometrze będą 23 stopnie Celsjusza, to i tak odniesiemy wrażenie, że jest chłodniej niż w mieszkaniu w bloku.
  • Większa powierzchnia do sprzątania.
  • Jeśli zdecydujemy się na kupno domu za miastem, musimy liczyć się z utrudnionym dojazdem.

Ciekawy pomysł na stół do ogroduCiekawy pomysł na stół do ogrodu (by wicker-furniture )