Mieszkanie z teściami – jakie są wady i zalety wspólnego mieszkania z teściami?

Po ślubie każdy z nas chciałby zamieszkać „na swoim”. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Zdarza się, że nie dostaniemy kredytu na wymarzone mieszkanie lub nie stać nas na wynajem. Jedyną opcją jest wtedy zamieszkanie z rodzicami lub teściami.

Czy mieszkanie z teściami rzeczywiście jest aż tak straszne?Czy mieszkanie z teściami rzeczywiście jest takie straszne? (by surreynews )

Ci "straszni" teściowie

Mieszkanie z teściami wymaga od nas przede wszystkim zdolności do kompromisów. Nie zawsze będzie ono czystą sielanką, ale wkładając trochę wysiłku i szczerych chęci możemy zapracować na całkiem udane, może nawet przyjazne, albo przynajmniej poprawne stosunki z rodzicami współmałżonka.

Zainteresują Cię również

Handmade, czyli jak odświeżyć domowe wnętrze własnymi rękoma Handmade, czyli jak odświeżyć domowe wnętrze własnymi rękoma
„Mieszkanie kupiliśmy zaraz po ślubie. Oczywiście zależało nam na czasie i całe urządziliśmy w sieciówce. Dopiero po 2-3 latach...
Program Mieszkanie dla Młodych 2016 Program Mieszkanie dla Młodych 2016
Program MDM, czyli Mieszkanie dla Młodych to dla wielu młodych małżeństw jedna z bardzo pomocnych opcji przy zakupie własnych...

Jeśli teściowie mieszkają w 2- lub 3-pokojowym mieszkaniu, a my zajmiemy jeden z nich – nie będzie łatwo, nawet jeśli do tej pory nasze relacje z teściami były wzorowe. Zdecydowanie w lepszej sytuacji są pary, które będą miały dla siebie całe piętro z osobnym wejściem w domu jednorodzinnym. Niezależnie od warunków, raczej trudno będzie nam uzyskać pełnię swobody.

Pamiętajmy, że rodzice nie są nianiami!Pamiętajmy, że rodzice nie są nianiami! (by andrewmorrell )

Dlaczego relacje pomiędzy synową-teściową lub zięciem-teściami nie zawsze są udane? W grę może wchodzić np. zazdrość o ukochanego syna (żona zajmuje miejsce najważniejszej kobiety w jego życiu), nawyk kontrolowania poczynań „dzieci”, niezgodność charakterów lub przeciwnie – nadmierna ich zgodność owocująca ścieraniem się dwóch silnych osobowości.

Źli teściowie to jednak stereotyp, który tylko częściowo ma swoje pokrycie w rzeczywistości. Nie raz teściowa staje się wspaniałą przyjaciółką młodej żony, a teść okazuje się „równym gościem”. Rodzice małżonka zapewniają nowożeńcom dyskretne wsparcie i opiekę tak, że nie czują się oni kontrolowani i nie czują się ciężarem.

Tak jak w każdej inne życiowej sytuacji, wszystko zależy tu od ludzkich charakterów i dobrej woli. Pamiętajmy, że dla żadnej ze stron nie jest to łatwa sytuacja!

Czasem jeden pokój u rodziców to za mało dla trzyosobowej rodzinyCzasem jeden pokój u rodziców to za mało dla trzyosobowej rodziny (by lets-unwind )

Plusy i minusy mieszkania z teściami

Plusy

 • Największym plusem są oczywiście finanse. Dokładamy się częściowo do opłat i jedzenia, dzięki czemu możemy odłożyć pieniądze na kupno swojego własnego mieszkania. Zdarza się, że teściowie w ogóle nie chcą brać pieniędzy od młodych.
 • Mieszkając z teściami możemy liczyć, że domowe obowiązki dzielone będą na więcej osób.
 • Jeśli mamy dzieci, dziadkowie chętnie wesprą nas radą i pomocą. Z pewnością popilnują też wnuków, byśmy mogli wyjść do kina czy na spotkanie z przyjaciółmi. Teściowie dzięki temu będą czuli się potrzebni, co pozytywnie wpłynie na nasze relacje.

Teściowie z pewnością chętnie pomogą nam w opiece nad dziećmiTeściowie z pewnością chętnie pomogą nam w opiece nad dziećmi (by oakleyoriginals )

Minusy

Zainteresują Cię również

Oświadczyny a zaręczyny Oświadczyny a zaręczyny
Wielu młodych uważa dziś, że oświadczyny i zaręczyny są dokładnie tym samym. Okazuje się jednak, że jest między nimi różnica –...
Gdzie zamieszkać po ślubie? Gdzie zamieszkać po ślubie?
Gdzie powinno zamieszkać młode małżeństwo? Najlepiej we własnym domku lub mieszkaniu, ale o taki wymarzony start bardzo trudno...

 • Największym minusem jest brak prywatności. Zdarza się, że teściowie nie przestają traktować swojego syna czy córki jak dziecko i czują się uprawnieni do kontrolowania ich życia.
 • Jeśli mamy dzieci, może się zdarzyć, że teść czy teściowa zwróci nam uwagę na błędy wychowawcze.
 • Czasem mieszkanie u teściów wynosi młodych więcej niż wynajęcie kawalerki. Oczywistą sprawą jest dokładanie się do czynszu czy zapełnianie lodówki, czasem jednak młode małżeństwa są wykorzystywane.
 • Młode małżeństwa mogą być narażone na stres związany ze wspólnym dzieleniem rachunków i wypominanie, jeśli opłaty okażą się za wysokie.
 • Niektóre synowe muszą przygotować się na krytykę ich zdolności prowadzenia domu.
 • Kwestią sporną bywa też kuchnia. Trudno czasem dogodzić wszystkim podniebieniom.

Jeśli nasze relacje z teściową układają się poprawnie – możemy spróbować wspólnego zamieszkania
Wspólne mieszkanie może negatywnie wpłynąć na najbardziej zażyłe relacje (by 78428166@N00 )

Jak przygotować się do wspólnego zamieszkania?

Jak widać mieszkanie z teściami ma swoje plusy i minusy. Decydując się na takie rozwiązanie musimy się odpowiednio przygotować.

Klika wskazówek dla młodych małżeństw wprowadzających się do teściów:

 • Jeśli małżonek wprowadza się do naszego domu rodzinnego zadbajmy o to, żeby nie czuł się obco. Sami możemy nie zdawać sobie sprawy, ze coś jest nie tak – w końcu jesteśmy w miejscu i wśród ludzi, z którymi się wychowaliśmy.
 • Pomagajmy w obowiązkach domowych. Nie zamykajmy się w pokoju, tylko zapytajmy, czy nie zrobić zakupów, ugotować obiadu albo po nim pozmywać.

Przedmiotem sporu często jest…kuchniaPrzedmiotem sporu często jest... kuchnia (by kaktuslampa )

 • Pamiętajmy, że rodzice nie są nianiami! Nie możemy cały czas prosić, by zajmowali się naszymi dziećmi. Z pewnością uwielbiają bawić się z wnukami, ale oni również mają swoje życie i prawo do relaksu.
 • Teściowie z pewnością mają swoje przyzwyczajenia: tata lubi słuchać głośno telewizora, a mama zagęszcza zupę mąką. Starajmy się szanować te nawyki – dając upust swojemu zniesmaczeniu, możemy w negatywny sposób wpłynąć na wzajemne relacje, a teściom dać odczuć, że nowy mieszkaniec próbuje kontrolować ich dotychczasowe, spokojne życie.
 • Pytajmy rodziców czy nie mają nic przeciwko większej imprezie czy wizycie znajomych. Mają prawo wiedzieć, co dzieje się pod ich dachem.

Często matki są zazdrosne o ukochanego synaCzęsto matki są zazdrosne o ukochanego syna (by andrewmorrell )

 • Zaakceptujmy fakt, że teściowie są – przynajmniej na pewien czas – elementem naszego życia. Spróbujmy się tym cieszyć i poszukać pozytywnych stron. Nie narzekajmy (szczególnie głośno) na swój los i nie zapominajmy, że to oni robią nam przysługę, a nie my im łaskę wprowadzając się do ich domu.
 • Nie zapominajmy, że teściowie są... ludźmi! Ze swoimi potrzebami, marzeniami i słabostkami. Starajmy się ich poznać, a nie traktować tylko jako element wyposażenia domu i zaakceptować, a nie zmieniać na siłę.

Największym minusem mieszkania z teściami jest brak prywatnościNajwiększym minusem mieszkania z teściami jest brak prywatności (by sonofgroucho )

Wskazówki dla rodziców, u których będzie mieszkać młode małżeństwo:

 • Postarajmy się zauważyć i podkreślić odrębność młodych, jako nowo powstałej komórki rodzinnej i ich prawo do prywatności.
 • Bądźmy życzliwi: decydując się na przyjęcie kogoś pod swój dach nie możemy dać mu odczuć, że jest ciężarem. Odmówienie wspólnego mieszkania jest bardziej w porządku niż zgoda na nie i późniejsze pastwienie się nad niechcianymi lokatorami.
 • Nie pozwólmy nowemu mieszkańcowi czuć się obco, jak chwilowy gość – traktujmy go ciepło i nie wahajmy się z wprowadzeniem go w domowe obowiązki.

Niektóre teściowe są dla synowych jak drugie matkiNiektóre teściowe są dla synowych jak drugie matki (by andrewmorrell )

 • Nie stawajmy po żadnej ze stron podczas kłótni małżeńskiej.
 • Kolejną kwestią jest nie wtrącanie się w finansowe sprawy małżonków.
 • Nie odrzucajmy pomocy synowej – pozwólmy jej na naturalne wniknięcie w naszą codzienność.
 • Wstrzymajmy się z krytyką, czy to zdolności kulinarnych młodej żony czy wydatków nowożeńców – przypomnijmy sobie jak to było, gdy sami byliśmy młodzi i uczyliśmy się wspólnego życia.

Mieszkanie z rodzicami/teściami nie należy do najłatwiejszych. Czasem nawet najlepsze relacje potrafią się zepsuć po miesiącach dzielenia jednej przestrzeni. Wystarczy jednak trochę chęci, pozytywnego nastawiania i poszanowania potrzeb i uczuć drugiego człowieka, aby zapanowała rodzinna harmonia.

Zainteresują Cię również

Rocznice ślubu Rocznice ślubu
Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Od tej pory rocznica ślubu będzie ważną uroczystością, ważniejszą od...
Zamieszkać we dwoje: mieszkanie Zamieszkać we dwoje: mieszkanie
„I żyli długo i szczęśliwie”... ale właściwie gdzie? U teściów, w wynajętym mieszkaniu czy może w wymarzonym własnym "M"? Własne "...

Pamiętajmy, że wspólne mieszkanie dla żadnej ze stron nie jest łatwą sytuacjąPamiętajmy, że wspólne mieszkanie nie jest łatwą sytuacją dla żadnej ze stron (by crimfants )