Ślub po królewsku – jak zorganizować wymarzone wesele na zamku?

podroz poslubna w azji

Czy macie już za sobą decyzję o lokalizacji wesela? A może dopiero myślicie, co będzie do was pasować i zostanie na długo zapamiętane przez wszystkich uczestników?

Ślub w oczach dziecka kojarzy się z królewską ucztą w bajkowym wystroju.

Obudź w sobie dziecko, daj upust skrywanym fantazjom i zorganizuj ślub po królewsku. Może być bez dziecięcych tiuli i baloników, a w eleganckiej oprawie świata dorosłych. Oczywiście nie można zapomnieć o nucie szaleństwa, bo każdy król lubił wino i śpiew.

Sala weselna jedyna w swoim rodzaju - wymarzone wesele na zamku

Jako fotograf miałem możliwość oglądać wesela w bardzo różnym stylu, od tych przystrojonych balonikami i kwiatami z kolorowego papieru, po te ze świecami i żywymi kwiatami. Najważniejsze jednak dla ogólnego odczucia zawsze okazywało się wnętrze, w którym odbywała się zabawa. Nawet wspomnienia z kościoła szybko zostawały wypierane przez te z miejsca, gdzie toczyły się rozmowy przy stolikach i te z parkietu tanecznego.

Dlatego, zanim jeszcze kupicie jakieś dodatki lub wymyślicie motyw przewodni wystroju, trzeba zdecydować, jaką przestrzeń dekorujecie.

Królewskie wnętrza dają wielkie pole do popisu i dalekie są od plastikowej, codziennej nowoczesności, a to daje gwarancję, że ten wieczór na długo zostanie w pamięci.

To świetny pomysł na jedyną w swoim rodzaju imprezę – w końcu ślub ma się raz w życiu (wiem, wiem – na ogół).

Zastanawiasz się pewnie czy was na to stać? Skoro czytasz ten tekst, to pewnie nie myślisz o skromnym obiedzie w restauracji obok urzędu stanu cywilnego dla dwunastu osób, tylko o wystawnym weselu dla bliskiego grona. Z pewnością też na waszej liście gości nie ma 250 osób, bo na tak duże imprezy ze względu na koszty i wielkość bardziej sprawdzi się szkolna sala gimnastyczna lub duży dom weselny.

Kompleksowa obsluga wesela na zamku

okragle stoly weselne w zamku

Królewski ślub to opcja nieco droższa za osobę niż remiza, jednak przeznaczona dla małej lub średniej ilości zaproszonych gości. Przedział od 30 do 80 osób wydaje się być optymalny.

Wnętrza pałacowe i zamkowe w większości na co dzień funkcjonują jako ekskluzywne hotele z salami konferencyjnymi dla gości z całego świata.

Nastawione są na zamożnych inteligentów z upodobaniem do klasyki. Z pewnością właśnie konwencja eleganckiego, klasycznego wystroju i ubioru sprawdzi się tu najlepiej.

Nie znaczy to jednak, że owi inteligenci nie lubią się pobawić, bo wystarczy nieco świateł i muzyki żeby zamkowe wnętrza zamiast przytłaczać historią zaczęły tętnić życiem i energią.

Wesele na zamku - gra swiatel - by kuba ociepa

DJ na zamku podczas wesela - zamkowa sala taneczna - zabawa weselna

Jestem fotografem pracującym w całym kraju jednak, najbliższe są mi rejony małopolski, a tu zamków i pałaców nie brakuje. Miałem przyjemność fotografować między innymi wesele na zamku w podkrakowskiej Korzkwi w konwencji zapożyczonej z filmów o agencie 007 – Jamesie Bondzie. Obowiązywały stroje wieczorowe ze smokingami dla mężczyzn i długimi sukniami dla kobiet. Wizytówki stołów miały oznaczenia nawiązujące do motywów z tego filmu: rewolwer, ośmiornica itp. Na weselu było wielu Anglików, więc nie obyło się bez przemówień, dla których wnętrze okazało się bardzo naturalne.

angielskie wesele czas na toast

Podczas innej imprezy na zamku świetnie sprawdziły się kolorowe światła, które zamontował DJ w sali tanecznej. Wymalowały one białe półokrągłe sklepienia komnaty w fantastyczne – fotogeniczne wzory.

Osobiście bardzo lubię połączenie surowości murów i eleganckich dodatków w postaci lampionów, świec, kwiatów. Dużym atutem dla fotografa okaże się spójne wnętrze wzbogacone o ładne lampy, obrazy, czy nawet arrasy.

wesele na zamku detale

Zalety organizacji wesela w zamkowych wnętrzach:

 • Fotogeniczne, efektowne wnętrze to spore ułatwienie dla fotografa i piękna pamiątka dla was i gości. Na ogół zamki i pałace to wnętrza z górnej półki, co za tym idzie – są zadbane, jeśli chodzi o spójność otoczenia i wystroju, bez pstrokatych wstawek kolorystycznych (nie ma zaplecza ze śmietnikami na widoku, podniszczonych mebli, zaniedbanych ubikacji i krasnali ogrodowych). Zadbany ogród z ławkami, ładna okolica parku, parking na uboczu budynku.
 • Kompleksowa obsługa. Wiadomo, że generuje to koszty, ale na ogół nie musicie szukać wielu dodatkowych profesjonalistów, tylko przychodzicie „na gotowe”. Większość kwestii organizacyjnych już wraz z wynajęciem sali jest zdejmowana z barków państwa młodych. Oferowane jest doradztwo w kwestii wystroju i dodatków. Manager sali i obsługa mają wypracowany wysoki standard obsługi gości. W kuchni pracuje profesjonalny kucharz oferujący dania z menu, które można indywidualnie dostosować do waszych preferencji i budżetu.
 • Spora elastyczność w wyborze dodatkowych usług typu: fotograf, foto-budka, oprawa muzyczna, atrakcja wieczoru (pirotechnika, czy inne pokazy).
 • Bardziej naturalnym wydaje się oldmobil lub dorożka niż podjechanie pod zamek na quadach.
 • Bardziej sprawdzi się pokaz sztucznych ogni niż zabawy typu wspólne rozbijanie balona biodrami.

Wesele na zamku – jakie mogą być wady tego pomysłu?

 • Duży koszt jednostkowy gościa, drogi wystrój wnętrza (sprawdzą się tylko dodatki na wysokim poziomie estetycznym).
 • Drogi nocleg dla państwa młodych i gości, który jest często opcją konieczną, żeby mieć tego wieczoru lokal na wyłączność.
 • Ograniczenie ilości gości. Na ogół wielkie zamki to muzea niedostępne w branży usługowej. Jeśli myślicie o zaproszeniu od 30 do 80 osób ten wybór wydaje się być optymalny.

zamkowa obsluga wita weselnych gosci

 • Możliwe, że manager tego lokalu narzuci wam skorzystanie z firm rekomendowanych przez niego – dekorator wnętrz, catering i obsługa kelnerska sali.
 • Małe zamki myśliwskie wystrojone są porożem i chętnie serwują dania mięsne, co może być przeżyciem traumatycznym dla zdeklarowanego wegetarianina i miłośnika zwierząt.
 • Bardziej preferowany jest DJ za względu na ograniczoną ilość miejsca w sali tanecznej.
 • Wiadomo, że wybierając jakąś lokalizację zawężamy wybór wystroju do niej pasującego.

spojne dekoracje na zamkowym weselu

Podziękowania dla kolegów fotografów za pomoc w skompletowaniu poniższej listy zamków i pałaców (małopolska, podkarpackie):

Tekst i zdjęcia:
Kuba Ociepa – fotoreporter z wieloletnim doświadczeniem pracy dla Gazety Wyborczej i fotograf ślubny działający pod marką ŚLUBIARNIA – fotografia ślubna dla szczęśliwie zakochanych. Zobacz zdjęcia autora na www.slubiarnia.pl , www.facebook.com/slubiarnia, www.instagram.com/slubiarnia.

taniec kolorow na zamkowym weselu