Któż z nas nie kocha słodyczy? Nieodłącznym elementem weselnego menu są ciasta. Jak jednak dobrze wiemy: ciasto niejedno ma imię, a na pewno niejeden smak.
Wiele Młodych Par zastanawia się, jakie słodkości zaserwować gościom i w jakiej ilości. Wszystko zależy od naszych upodobań, liczby gości, a także pory roku.
Ciasta możemy zmówić w cukierni lub upiec samodzielnie (by F. D. Richards )
Zainteresują Cię również
W miesiącach letnich idealnymi ciastami będą m.in:
Pora roku
Wybierając ciasto weselne powinniśmy mieć na uwadze m. in. porę roku, w której odbywa się nasz ślub.
Ciasta z kremem lub z dużą ilością czekolady zupełnie nie sprawdzą się w upalny, letni dzień, ponieważ w wysokiej temperaturze czekolada spłynie, a bita śmietana opadnie. Takie rodzaje ciast warto zarezerwować na chłodniejsze miesiące.
- jabłecznik,
- ciasto owocowe,
- sernik,
- makowiec,
- piernik z orzechami,
- ciasto kokosowe,
- sękacz,
- snickers.
Dużą popularnością na weselach cieszą się muffinki, czyli małe babeczki (by isherwoodchris )
Słodko mi!
Ciasto weselne nie powinno być przesadnie słodkie. Nie jest to główne danie w menu, ale jedynie miły dodatek. Wesele jest uroczystością taneczną i dynamiczną, gdzie nie brakuje alkoholu… A jak wiadomo napoje wysokoprocentowe i słodkości nie są dobrym połączeniem.
Ile ciasta na wesele?
Na jednego gościa podczas wesela przypadają mniej więcej 3 kawałki ciasta. Z jednej dużej blachy wychodzi średnio 50-60 kawałków. Pamiętajmy, że ciasta muszą być różnorodne i pokrojone na małe kawałki.
Jeśli planujemy urządzić następnego dnia poprawiny – zdecydujmy się na większą ilość ciasta. Jeśli zauważymy, że mało go ubywa – rozdajmy je na pożegnanie. Pamiętajmy jednak o zakupie odpowiednich kartoników na ten cel.
Dużym powodzeniem wśród gości cieszą się też małe babeczki (cupcakes) lub efektowne ciasta na patyku (cake pops). Ponieważ ich ceny są póki co dość wysokie, możemy zakupić ich dokładnie tyle (ewentualnie kilka sztuk więcej), ilu jest gości weselnych. Muffinki są nie tylko smaczne, ale i pięknie prezentują się na weselnym stole (bez problemu dopasujemy je do koloru przewodniego wesela).
Kupić czy upiec?
Jedną z najłatwiejszych opcji jest kupno ciasta. W tym celu możemy udać się do cukierni. Możemy też popytać wśród znajomych, czy nie znają nikogo, kto odpłatnie upiekłby pyszne, domowe ciasta.
Jeśli natomiast nie robimy dużego przyjęcia, może warto odprężyć się w kuchni samemu lub z pomocą kogoś z rodziny (np. mamy, siostry lub teściowej). Jeśli ktoś nam bliski dysponuje nieprzeciętnym talentem kulinarnym, może miałby ochotę upiec nam ciasto w ramach prezentu?
Zainteresują Cię również
Jeśli nasze wesele ma odbyć się zimą, możemy pomyśleć nad stworzeniem słodkiego kącika w tym klimacie (by wechooseorganic )
Ciasto czekoladowe (by sweetonveg )
Ciasto weselne nie powinno być przesadnie słodkie (by shimelle )
Ile kosztuje ciasto weselne?
Cena ciasta uzależniona jest od rodzaju i firmy, która je upiecze. Te znane, z dobrą renomą i wieloma reklamami cenią się zawsze drożej od tych niewielkich.
Przykładowe ceny ciast o wymiarach 40 x 30 cm:
- Sernik – 50-60 zł
- Makowiec – 40-50 zł
- Jabłecznik – 40-50 zł
- Snikers – 45-55 zł
- Piernik z marmoladą – 40-50 zł
- Babeczka czekoladowa – 2-20 zł sztuka (w zależności od dekoracji)
- 1 kawałek ciasta (w zależności od rodzaju) – 1-7 zł
Zdecydowanie taniej wyniesie nas ciasto zrobione przez kogoś znajomego. Wtedy tańsza będzie robocizna (choć sami zapłacimy za produkty) i z pewnością uzyskamy bezcenny, domowy smak.
Inne desery
Do naszego „słodkiego kącika” możemy dołożyć inne desery, np. panna cottę, pucharki z wielobarwnymi musami owocowymi czy kruche ciasteczka z owocami.
Niektóre restauracje po daniu głównym serwują lody.
A może kawałek orzeźwiającego ciasta cytrynowego? (by kimberlykv )
Podczas wesela na jednego gościa przypadają mniej więcej 3 kawałki ciasta (by padraiccollins )
Na weselu warto zaserwować kilka rodzajów ciast (by yodudedan )
Zainteresują Cię również
Weselne słodkości możemy podać w nietypowej formie – na stole w kształcie napisu LOVE (by Bob Event )