Kogo wybrać na świadka? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze drużby i druhny?

Narzeczeni planujący ślub i zabawę weselną w pewnym momencie muszą podjąć decyzję, kto w tym szczególnym dniu mógłby być ich największym wsparciem.

Mowa tu zarówno o wsparciu duchowym, jak i czysto praktycznym. Takim zaufaniem obdarzani są właśnie świadkowie.

Zaufane osoby – świadkowie asystują Młodej Parze w czasie ślubu i weselaZaufane osoby, świadkowie, asystują Młodej Parze w czasie ślubu i wesela (by midwestjess )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Kim właściwie jest świadek?

Świadek to osoba, która asystuje nam w czasie ceremonii ślubnej i figuruje w dokumentacji (jego podpis musi widnieć na akcie ślubu).

Jak podaje Kodeks Prawa Kanonicznego: „Tylko te małżeństwa są ważne, które zostają zawarte wobec asystującego miejscowego ordynariusza albo proboszcza, albo wobec kapłana lub diakona delegowanego przez jednego z nich; a także wobec dwóch świadków” (kan. 1108 § 1).

Świadek jest też w pewnym sensie „aniołem stróżem” całej ceremonii i dba o czasowe zgranie i dobrą organizację zarówno ślubu, jak i wesela.

Jedynym wymogiem formalnym dotyczącym świadków jest pełnoletniość. Świadkiem może być zatem każdy, kto ukończył 18 lat, niezależnie od stanu cywilnego, płci czy wyznania.

Armia druhen – najlepsze i najpiękniejsze wsparcie Panny MłodejArmia druhen – najlepsze i najpiękniejsze wsparcie Panny Młodej (by merrimentevents )

Kogo wybrać na świadka?

Dla niektórych par wybór jest oczywisty – świadkiem zostaje siostra, brat albo ktoś z grona najbliższych przyjaciół.

Chcemy mieć te osoby przy sobie, a jednocześnie ufamy, że będą doskonałym wsparciem i pomocą.

Zdarza się jednak, że Panna Młoda ma kilka bliskich przyjaciółek, a Pan Młody kilu braci i wówczas sprawy się komplikują.

Jeśli się wahamy, postawmy na osobę wesołą, pełną energii, pomysłową, dobrze zorganizowaną i taką, która będzie mogła nam poświecić sporo czasu (bez obaw o zniecierpliwienie czy zdenerwowanie partnera, z którym przybędzie na wesele).

Bycie świadkiem to wyróżnienie, ale też sporo obowiązków. Nie każdy będzie zachwycony tą rolą i nie każdy się w niej sprawdzi. Z drugiej strony – wybierając świadka pochopnie możemy urazić uczucia kogoś, kto także liczył na tę funkcję.

Wybierając drużbów postawmy na osoby wesołe, pełne energii i dobrze zorganizowaneWybierając drużbów postawmy na osoby wesołe, pełne energii i dobrze zorganizowane (by coreyann )

Nie tylko dwoje

Jeśli zmuszeni jesteśmy wybierać ze sporego grona kolegów czy rodzeństwa, powinniśmy wiedzieć, że świadków nie musi być tylko dwoje.

Na ceremonii zaślubin mogą siedzieć za nami 4, a nawet 6 osób. Co więcej, nie muszą to być pary dobrane na zasadzie: chłopak-dziewczyna.

Na ślubie równie dobrze mogą asystować nam dwaj lub więcej mężczyzn, jak i dwie lub więcej kobiet.

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Niezależnie od ilości świadków, tylko dwoje z nich figurować będzie w dokumentach.

Ilość świadków warto odpowiednio wcześniej uzgodnić z księdzem, który będzie udzielał nam ślubu.

Bycie świadkiem to duże wyróżnienie, ale też sporo obowiązkówBycie świadkiem to duże wyróżnienie, ale też sporo obowiązków (by midwestjess )

Siostra czy przyjaciółka?

Wybierając świadkową często na pierwszym miejscu stawiamy więzi rodzinne. Nie ma w ty nic dziwnego, o ile jesteśmy z siostrą czy kuzynką zżyci. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że stosunki w rodzinie są średnie i o wiele bliższa jest nam przyjaciółka. Powinnyśmy wybrać osobę, która jest nam życzliwa, w towarzystwie której czujemy się dobrze i na którą możemy liczyć. Względy typu „czy ktoś się obrazi” oraz „co powie rodzina” powinny być drugorzędne.

Czy wypada odmówić świadkowania?

Bycie świadkiem to nie przymus. Nie każdy czuje się na siłach, by podołać sprawom organizacyjnym, nie każdy lubi być w centrum uwagi, nie każdy będzie czuł się komfortowo w kościele (jeśli np. nie jest wierzący), a jeśli Para Młoda jest szczególnie wymagająca, świadkowie mogą mieć obawy czy sprostają ich oczekiwaniom.

Warto także pamiętać o tym, że nie sposób zorganizować hucznego wieczoru panieńskiego czy kawalerskiego bez odpowiedniego wkładu finansowego.

Najlepiej wszelkie wątpliwości omówić z przyszłymi małżonkami – albo je rozwieją, albo zrozumieją. Jeśli Para Młoda się obrazi lub zdenerwuje, będzie to dla nas dodatkowym sygnałem, że chyba nie jesteśmy związani na tyle blisko, aby obdarzać się tym najwyższym stopniem zaufania.

Siostry, bracia, przyjaciele to idealny „materiał” na świadkówSiostry, bracia, przyjaciele to idealny „materiał” na świadków (by merrimentevents )

Niejedna Panna Młoda marzy o kolorowych sukienkach dla druhenNiejedna Panna Młoda marzy o kolorowych sukienkach dla druhen (by rockinfree )

Świadek a drużba, świadkowa a druhna

Świadkowie, drużbowie, starsi – to wszystko określenia osób asystujących nam w czasie ślubu. Co prawda tylko dwie z nich składają podpis na naszym akcie małżeństwa (możemy ich wówczas nazwać „starszymi” świadkami czy drużbami), ale w czasie ślubu towarzyszyć nam może cała armia druhen i drużbów.

W ostatnich latach na grunt polski przeniesiony został zwyczaj wybierania kilku druhen i drużbów, którzy dodatkowo przywdziewają takie same lub bardzo podobne stroje. Jest to zwyczaj kosztowny (zakup sukienek) i ze względu na swoją „obcość” (wywodzi się z USA) często krytykowany, a jednak z drugiej strony trudno mu odmówić efektowności.

Jeśli marzą nam się druhny w pięknych kolorowych sukienkach i z małymi bukiecikami musimy postarać się o nie w sposób delikatny i taktowny. Ponieważ tradycja armii druhen nie jest u nas jeszcze zbyt popularna, nie wszystkie wybrane przez nas dziewczyny muszą być chętne do ubrania takich samych sukienek. Możemy rozważyć sukienki w różnych kolorach ale o tym samym kroju lub np. w różnych krojach ale jednakowym kolorze – weźmy pod uwagę sugestie naszych potencjalnych druhen i, co najważniejsze, nie obarczajmy ich kosztami realizacji naszych ślubnych marzeń.

Druhny i drużbowie tworzą piękne tło dla pary młodej, nie zapominajmy jednak, że każda z tych osób jest indywidualnością, każda pragnie dobrze wyglądać i czuć się potrzebną – zadbajmy o ich komfort, a na ślubie i weselu z pewnością zapewnią nam swoje pełne wsparcie.

Drużbowie – niezastąpione duchowe i... stylistyczne wsparcie Pana MłodegoDrużbowie – niezastąpione duchowe i... stylistyczne wsparcie Pana Młodego (by lauradye )

Świadkowie, drużbowie, starsi – to wszystko określenia osób asystujących nam w czasie ślubuŚwiadkowie, drużbowie, starsi – to wszystko określenia osób asystujących nam w czasie ślubu (by toholio )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...

 

Komentarze (4)

This comment was minimized by the moderator on the site

Moją świadkową będzie prawdopodobnie moja siostra (o ile się zgodzi). Narzeczony chce wziąć najlepszego kumpla.

This comment was minimized by the moderator on the site

wszystkie zdjecia sa amerykanskie/inne zachodnie, jakas 'oh my god' nastolatka to tworzyla? Myslalbys ze bedzie o tradycji wybierania swiadkow dla laikow a z wygladu strony nasuwa sie pytanie czy artykul tez aby nie jest przetlumaczony z innego kraju

This comment was minimized by the moderator on the site

Dzień dobry,
Bardzo chciałabym być nastolatką, niestety ten etap dawno już za mną ;)
Żaden z naszych redaktorów nie kopiuje tekstów z innych serwisów (mam tu na myśli również tłumaczenia).
To prawda, że zdjecia w większości są zagraniczne....

Dzień dobry,
Bardzo chciałabym być nastolatką, niestety ten etap dawno już za mną ;)
Żaden z naszych redaktorów nie kopiuje tekstów z innych serwisów (mam tu na myśli również tłumaczenia).
To prawda, że zdjecia w większości są zagraniczne. Ponieważ szanujemy prawa autorskie i jest to naszą dewizą, korzystamy tylko z darmowych zdjęć, udostępnionych na licencji Creative Commons. Tak się składa, że zdecydowana ich większość jest właśnie zza granicy.
Pozdrawiam serdecznie

Czytaj więcej
There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location